fot. Giro d'Italia

Piątego dnia rywalizacji w 102. edycji Giro d’Italia, czyli w środę, kolarze będą musieli przejechać 140 kilometrów z Frascati to Terraciny. Trasa jest relatywnie łatwa, ale trzeba będzie uważać na silne podmuchy wiatru. 

Profil piątego etapu jest przeważnie płaski. W pierwszej fazie znajduje się dość duża liczba kilometrów zjazdów, a 50 km przed metą zaplanowano niewielki podjazd (czwarta kategoria). W środku trasy kolarze zmierzą się z fragmentem z gorszą nawierzchnią. Finisz usytuowano zaś na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego.

Ostatnie 9,2 km zostaną rozegrane na szosach miasta Terracina. Na tysiącu metrów (pomiędzy osiem a siedem kilometrów przed metą) będzie znajdować się sekwencja trzech zakrętów. Ostatnia prosta liczy półtora kilometra i – tak jak wskazuje nazwa – jest całkowicie prosta.

Zanim jednak kolarze zaczną zjeżdżać, będą musieli pokonać pagórkowaty początek etapu. Z uwagi na krótki, zwłaszcza w porównaniu do poprzednich dwóch dni dystans, można spodziewać się wysokiego tempa od startu do mety. Jeśli do tego powieje silny wiatr od morza, odcinek oznaczony przez organizatorów jedną gwiazdką (stopień trudności), może przemienić się w trudny i nerwowy etap, który jednym przyniesie radość z powiększonej przewagi nad rywalami, a innym napyta biedy, smutku i rozczarowania. Pierwsi poszkodowani już są, zatem Giro jak każdy wielki tour z krwi i kości zaczyna być rozgrywany nie tylko nogami zawodników, ale także pechem, szczęściem, głową i rozgrywkami taktycznymi.

Patrząc na przekrój piątego odcinka prawie niemożliwe jest, aby o etapowy łup nie powalczyli sprinterzy. Jednak, którzy z nich dojadą do ostatnich metrów i z jak licznej grupki będą finiszować – tego nie da się zbytnio przewidzieć. Na rewanż i podbudowanie morale po relegowaniu za zmianę linii sprintu podczas trzeciego etapu ostrzy sobie zęby Elia Viviani (Deceuninck-Quick Step). I to właśnie mistrz Włoch wydaje się być największym faworytem do zwycięstwa w Terracinie.

Pełną zapowiedź wyścigu Giro d’Italia 2019 można przeczytać tutaj.

Plan transmisji telewizyjnych z Giro d’Italia 2019 można zobaczyć tutaj.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments