Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) otworzył rywalizację w tegorocznej odsłonie wyścigu „Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour 2012”. Młody kolarz pokonał duet ekipy BDC MarcPol – Konrada Dąbkowskiego oraz Adama Wadeckiego.

Kolarze rywalizujący w 27. Ogólnopolskim Wyścigu Kolarskim „Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour 2012”, mieli dziś do pokonania 155 kilometrowy odcinek ze startem i meta w Warcie. Rundy prowadziły wokół Jeziora Jeziorsko.

Na pierwszą lotną premię peleton wjechał jeszcze razem, a w Goszczanowie punktowali Adam Wadecki, Konrad Dąbkowski (obaj  (BDC MarcPol) i Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice). Później na atak zdecydował się Paweł Krzywania z Warmii i Mazur, do którego szybko dołączył Łukasz Osiecki, kolarz Wibatech LMGKK Ziemia Brzeska. Ich przewaga nad pozostałymi zawodnikami rosła i wynosiła ponad kilometr, ale ucieczka wkrótce została zlikwidowana.

Zanim jeszcze kolarze wjechali na ostatnią, najdłuższą rundę wokół Zbiornika Jeziorsko, rozpoczęły się kolejne próby ataków. Peleton rozrywał się na większe lub mniejsze grupy. Na 122 kilometrze wyznaczono drugą lotną premię w Pęczniewie, a o punkty walczyło siedmiu kolarzy, którzy jechali z przewagą około dwóch minut nad grupą zasadniczą.

Kolejną kreskę minęli Adrian Honkisz z CCC Polsat Polkowice, Kornel Sójka z KTK Kalisz oraz Paweł Brylowski z Bank BGŻ. Honkisz oraz Brylowski zdobyli punkty również na trzeciej lotnej premii w Zadzimu, a dołączył do nich Nikolay Mikhaylow (CCC Polsat Polkowice).

Na metę wpadła około 90 osobowa grupka kolarzy, z której najszybciej finiszował 23-letni Stępniak, który potwierdza, że wyrasta na jednego z najlepszych polskich sprinterów. Ostatnio trzy razy plasował się w top 10 na etapach portugalskiego wyścigu Volta ao Alentejo (2.2 UCI).

Na podium etapowym stanęli jeszcze podopieczni Dariusza Banaszka z BDC MarcPol Team, 23-letni Konrad Dąbkowski oraz 35-letni Adam Wadecki.

W klasyfikacji najaktywniejszego pierwsze miejsce zajął Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice(, w klasyfikacji punktowej Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice), najlepszym młodzieżowcem został Mieszko Bulik z TC Chrobry Felt Głogów, a najlepszym Wielkopolaninem Rafał Klepacki z KLTC Konin. Czerwoną koszulkę agresywnego zawodnika założył Nikolay Mikhaylow (CCC Polsat Polkowice). Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem KTK Kalisz był Mateusz Nowak, który zajął 13. miejsce

Na starcie pierwszego etapu stanęła rekordowa ilość 163 zawodników, zmagania ukończyło ich 153. Jutro rano jazda indywidualna na czas w Opatówku, a następnie etap z Kalisza do Kazimierza Biskupiego.

Dariusz Banaszek, dyrektor sportowy BDC MarcPol powiedział, że pierwszy etap... to pierwsze śliwki robaczywki. – Jesteśmy dobrej myśli – dodał Banaszek. – Wszyscy moi kluczowi zawodnicy byli w peletonie, a na szybkość Stępniaka, który ma za sobą kilka wyścigów zagranicznych, na razie nie było recepty. Wiadomo jednak, że wyścig rozstrzygnie się w sobotniej czasówce.

Źródło: własne + informacja prasowa

Poprzedni artykułRafał Majka: „Mój start w wyścigu Dookoła Włoch raczej jest wykluczony”
Następny artykuł3. etap Tour du Loir-et-Cher dla Roberta Vrecera. Krzysztof Jeżowski 13.