Sergey Shilov (Lokosphinx) po finiszu z peletonu wygrał 3. etap Volta ao Alentejo. Rosjanin pokonał Grzegorza Stępniaka (CCC Polsat Polkowice) oraz Tyler`a Daya (Team Bonitas). Nowym liderem został Samuel Caldeira (Carmin-Prio).

Trzeci dzień rywalizacji w portugalskiej etapówce, to 168 kilometrowy odcinek z miejscowości Odemira do Ourique. Trasa etapu sprzyjała sprinterom, choć ostatnia prosta unosiła się lekko pod górę.

Mimo wielu akcji, o wszystkim zadecydował finisz z dużej grupy. Dobrze ustawieni byli najszybsi zawodnicy w kadrze CCC Polsat Polkowice, czyli: Bartłomiej Matysiak oraz Grzegorz Stępniak. Ten pierwszy pomagał na ostatnich kilometrach drugiemu i zdołał zająć jeszcze bardzo dobre 8. miejsce. Tymczasem kolarz z Grudziądza, który skończył właśnie 23-lata potwierdza, że obecnie jest jednym z najlepszych polskich sprinterów i zajął 2. miejsce! Młody kolarz przegrał jedynie z Rosjaninem Shilovem. Trzeci był kolarz z RPA – Tyler Day.

W klasyfikacji generalnej prowadzenie objął 4. na mecie, Portugalczyk Samuel Caldiera. Najlepszy z Polaków – Bartłomiej Matysiak, jest 11 ze stratą 14 sekund.

Wyniki:

1 Sergey SHILOV Lokosphinx 4:19:01
2 Grzegorz STEPNIAK CCC Polsat/Polkowice m.t.
3 Tyler DAY Team Bonitas m.t.
4 Samuel CALDEIRA CARMIM/PRIO m.t.
5 José GONÇALVES ONDA m.t.
6 Antonio CARVALHO Mortágua m.t.
7 Delio FERNANDEZ ONDA m.t.
8 Bartlomiej MATYSIAK CCC Polsat/Polkowice m.t.
9 Marco CUNHA Liberty Seguros/Feira m.t.
10 Jon ABERASTURI Orbea Continental m.t.
11 Sergey POMOSHNIKOV Itera/Katusha m.t.
12 Hugo SABIDO LA/ANTARTE m.t.
13 Rafael SILVA Liberty Seguros/Feira m.t.
14 Pedro PAULINHO Liberty Seguros/Feira m.t.
15 Marco MINNAARD Rabobank Continental Team m.t.
16 Manuel ANTON Burgos BH/ Castilla e Leon m.t.
17 Luís AFONSO Liberty Seguros/Feira m.t.
18 Rick ZABEL Rabobank Continental Team m.t.
19 Frederico FIGUEIREDO Liberty Seguros/Feira m.t.
20 António BARBIO Mortágua m.t.
21 Hélder OLIVEIRA ONDA m.t.
22 Jason BAKKE Team Bonitas m.t.
23 Steffen RADOCHLA Team NSP/ Ghost m.t.
24 Daan OLIVIER Rabobank Continental Team m.t.
25 Marc GOOS Rabobank Continental Team m.t.
26 Martijn TUSVELD Rabobank Continental Team m.t.
27 Ruben ZEPUNTKE Rabobank Continental Team m.t.
28 Sérgio RIBEIRO EFAPEL/GLASSDRIVE m.t.
29 Marek RUTKIEWICZ CCC Polsat/Polkowice m.t.
30 Adrian HONKISZ CCC Polsat/Polkowice m.t.
31 Carlos VERONA Burgos BH/ Castilla e Leon m.t.
32 Filipe CARDOSO EFAPEL/GLASSDRIVE m.t.
33 Lukasz OWSIAN CCC Polsat/Polkowice m.t.
34 Ricardo MESTRE CARMIM/PRIO m.t.
35 Alexey KUNSHIN Lokosphinx m.t.
36 Darren LILL Team Bonitas m.t.
37 Dmitry SOKOLOV Lokosphinx m.t.
38 David BLANCO EFAPEL/GLASSDRIVE m.t.
39 Pawel CHARUCKI CCC Polsat/Polkowice m.t.
40 Mateusz TACIAK CCC Polsat/Polkowice m.t.
41 Sergey CHERNETCKII Itera/Katusha m.t.
42 Luis MAS Burgos BH/ Castilla e Leon m.t.
43 Damien BRANAA Burgos BH/ Castilla e Leon m.t.
44 Carlos BARBERO Orbea Continental m.t.
45 Luís SILVA CARMIM/PRIO a 0:00:28
46 Evgeny SHALUNOV Lokosphinx a 0:00:35
47 Sérgio SOUSA EFAPEL/GLASSDRIVE a 0:00:50
48 Markus FOTHEN Team NSP/ Ghost a 0:00:56
49 Pablo TORRES Burgos BH/ Castilla e Leon a 0:01:00
50 Kirill SVESHNIKOV Lokosphinx m.t.
51 Nikolay MIHAYLOV CCC Polsat/Polkowice a 0:01:05
52 Ricardo FERREIRA Maia a 0:01:13
53 Rui VINHAS Louletano/Dunas Douradas m.t.
54 César FONTE EFAPEL/GLASSDRIVE a 0:01:20
55 João MATIAS ASC/KTM/Vitoria a 0:01:25
56 Rui RODRIGUES Maia a 0:01:31
57 Pedro MORGADO Maia m.t.
58 Alexander FOLIFOROV Itera/Katusha m.t.
59 Sergey BELYKH Lokosphinx m.t.
60 Brian MEGENS Rabobank Continental Team m.t.
61 Hanco KACHELHOFFER Team Bonitas m.t.
62 Herman FOUCHE Team Bonitas a 0:00:00
63 Igor FROLOV Itera/Katusha a 0:01:31
64 André MOURATO Liberty Seguros/Feira m.t.
65 Mikhail ANTONOV Lokosphinx m.t.
66 Carlos RIBEIRO Mortágua m.t.
67 Joni BRANDÃO Burgos BH/ Castilla e Leon m.t.
68 João CORREIA Liberty Seguros/Feira m.t.
69 Pavel KARPENKOV Lokosphinx m.t.
70 Renato AVELAR Mortágua m.t.
71 Léo MENVILLE Team NSP/ Ghost m.t.
72 Maksim RAZUMOV Itera/Katusha m.t.
73 Luis FERNANDES OFM/Valongo m.t.
74 Aritz BAGÜES Orbea Continental m.t.
75 Lucas SCHÄDLICH Team NSP/ Ghost m.t.
76 Aritz ETXEBARRIA Orbea Continental m.t.
77 Luthando KAKA Team Bonitas m.t.
78 Nuno RIBEIRO EFAPEL/GLASSDRIVE m.t.
79 Célio SOUSA ONDA m.t.
80 Antonio OLMO Louletano/Dunas Douradas m.t.
81 Melvin BOSKAMP Rabobank Continental Team m.t.
82 Jorge MONTENEGRO Louletano/Dunas Douradas m.t.
83 Celestino PINHO Louletano/Dunas Douradas m.t.
84 Antonio RAMIREZ Novacaixagalicia a 0:01:46
85 Micael ISIDORO Louletano/Dunas Douradas a 0:02:46
86 Joaquim SILVA Mortágua a 0:03:19
87 Nuno ALMEIDA Clube de Ciclismo José Maria Nicolau a 0:05:40
88 Francisco RODRIGUES Novacaixagalicia a 0:06:01
89 José MENDES LA/ANTARTE a 0:06:20
90 Márcio BARBOSA LA/ANTARTE m.t.
91 Hugo SANCHO LA/ANTARTE m.t.
92 Illart ZUAZUBISKAR Orbea Continental a 0:06:59
93 Haritz ORBE Orbea Continental m.t.
94 Leonel COUTINHO Liberty Seguros/Feira m.t.
95 Bruno SARAIVA Louletano/Dunas Douradas a 0:07:31
96 René HOOGHIEMSTER Team NSP/ Ghost a 0:08:23
97 João CABREIRA ONDA a 0:09:00
98 David LIVRAMENTO CARMIM/PRIO m.t.
99 Tomás SWIFT-METCALFE CARMIM/PRIO m.t.
100 Nelson VITORINO CARMIM/PRIO m.t.
101 Bruno LIMA ONDA m.t.
102 Diogo NUNES CARMIM/PRIO m.t.
103 Gualter CARVALHO OFM/Valongo m.t.
104 João LETRAS Clube de Ciclismo José Maria Nicolau m.t.
105 David BELDA Burgos BH/ Castilla e Leon m.t.
106 Iúri JORGE Louletano/Dunas Douradas m.t.
107 Fernando GONÇALVES ASC/KTM/Vitoria m.t.
108 Henrique CASIMIRO CARMIM/PRIO m.t.
109 Luís ALMEIDA Mortágua m.t.
110 Vergílio SANTOS LA/ANTARTE m.t.
111 Diogo SILVA Maia m.t.
112 Nuno MEIRELES Mortágua m.t.
113 Fabio SOUSA OFM/Valongo m.t.
114 Rafael RODRIGUES Maia m.t.
115 Bruno SILVA LA/ANTARTE m.t.
116 Cristiano TEIXEIRA Maia m.t.
117 Omar FRAILE Orbea Continental m.t.
118 Xabier ZABALO Orbea Continental m.t.
119 Pascual ORENGO Burgos BH/ Castilla e Leon m.t.
120 Tiago DIONÍSIO Clube de Ciclismo José Maria Nicolau m.t.
121 David RODRIGUES ASC/KTM/Vitoria m.t.
122 Ivan LOSADA Novacaixagalicia m.t.
123 Victor VALINHO Louletano/Dunas Douradas m.t.
124 João PINTO OFM/Valongo m.t.
125 Jose NOCETE Novacaixagalicia m.t.
126 Angel SANCHEZ Novacaixagalicia m.t.
127 Enrique SALGUEIRO LA/ANTARTE m.t.
128 Pedro DUARTE Clube de Ciclismo José Maria Nicolau m.t.
129 Moreno RIBEIRO Clube de Ciclismo José Maria Nicolau m.t.
130 Ricardo VILELA EFAPEL/GLASSDRIVE m.t.
131 Daniel FREITAS EFAPEL/GLASSDRIVE m.t.
132 René OBST Team NSP/ Ghost a 0:09:18
133 Sebastian FORKE Team NSP/ Ghost m.t.
134 Sergej FUCHS Team NSP/ Ghost a 0:11:11

General:
1 Samuel CALDEIRA CARMIM/PRIO 12:54:47
2 Alexey KUNSHIN Lokosphinx a 0:00:03
3 Marco CUNHA Liberty Seguros/Feira a 0:00:08
4 José GONÇALVES ONDA m.t.
5 Antonio CARVALHO Mortágua m.t.
6 Hugo SABIDO LA/ANTARTE m.t.
7 Filipe CARDOSO EFAPEL/GLASSDRIVE a 0:00:09
8 Daan OLIVIER Rabobank Continental Team a 0:00:10
9 Sergey POMOSHNIKOV Itera/Katusha a 0:00:12
10 Jon ABERASTURI Orbea Continental a 0:00:13
11 Bartlomiej MATYSIAK CCC Polsat/Polkowice a 0:00:14
12 Marco MINNAARD Rabobank Continental Team m.t.
13 Delio FERNANDEZ ONDA m.t.
14 Hélder OLIVEIRA ONDA m.t.
15 Rafael SILVA Liberty Seguros/Feira m.t.
16 Marc GOOS Rabobank Continental Team m.t.
17 Grzegorz STEPNIAK CCC Polsat/Polkowice a 0:00:15
18 Carlos VERONA Burgos BH/ Castilla e Leon a 0:00:22
19 António BARBIO Mortágua a 0:00:23
20 Luís AFONSO Liberty Seguros/Feira m.t.
21 Ruben ZEPUNTKE Rabobank Continental Team m.t.
22 Frederico FIGUEIREDO Liberty Seguros/Feira m.t.
23 Adrian HONKISZ CCC Polsat/Polkowice m.t.
24 Ricardo MESTRE CARMIM/PRIO m.t.
25 Dmitry SOKOLOV Lokosphinx m.t.
26 Sérgio RIBEIRO EFAPEL/GLASSDRIVE a 0:00:30
27 Lukasz OWSIAN CCC Polsat/Polkowice a 0:00:31
28 Marek RUTKIEWICZ CCC Polsat/Polkowice a 0:00:33
29 Evgeny SHALUNOV Lokosphinx a 0:00:49
30 Carlos BARBERO Orbea Continental a 0:01:20
31 Damien BRANAA Burgos BH/ Castilla e Leon a 0:01:21
32 Mateusz TACIAK CCC Polsat/Polkowice a 0:01:23
33 Jorge MONTENEGRO Louletano/Dunas Douradas a 0:01:35
34 Pawel CHARUCKI CCC Polsat/Polkowice m.t.
35 Ricardo FERREIRA Maia a 0:01:36
36 Rui VINHAS Louletano/Dunas Douradas m.t.
37 Markus FOTHEN Team NSP/ Ghost a 0:01:39
38 Hanco KACHELHOFFER Team Bonitas a 0:01:45
39 Brian MEGENS Rabobank Continental Team m.t.
40 Melvin BOSKAMP Rabobank Continental Team m.t.
41 César FONTE EFAPEL/GLASSDRIVE a 0:01:51
42 Manuel ANTON Burgos BH/ Castilla e Leon a 0:01:53
43 Igor FROLOV Itera/Katusha a 0:01:54
44 Mikhail ANTONOV Lokosphinx m.t.
45 Martijn TUSVELD Rabobank Continental Team a 0:01:59
46 Steffen RADOCHLA Team NSP/ Ghost a 0:02:00
47 Darren LILL Team Bonitas m.t.
48 Aritz BAGÜES Orbea Continental a 0:02:01
49 João CORREIA Liberty Seguros/Feira a 0:02:02
50 Sérgio SOUSA EFAPEL/GLASSDRIVE a 0:02:12
51 Jason BAKKE Team Bonitas a 0:02:43
52 Luís SILVA CARMIM/PRIO a 0:02:50
53 Joni BRANDÃO Burgos BH/ Castilla e Leon a 0:02:54
54 Celestino PINHO Louletano/Dunas Douradas m.t.
55 Nuno RIBEIRO EFAPEL/GLASSDRIVE a 0:03:19
56 André MOURATO Liberty Seguros/Feira a 0:03:21
57 Pavel KARPENKOV Lokosphinx a 0:03:24
58 Sergey BELYKH Lokosphinx a 0:03:32
59 Alexander FOLIFOROV Itera/Katusha a 0:03:42
60 Pedro PAULINHO Liberty Seguros/Feira a 0:03:56
61 Rick ZABEL Rabobank Continental Team a 0:03:59
62 Luis MAS Burgos BH/ Castilla e Leon m.t.
63 Léo MENVILLE Team NSP/ Ghost a 0:04:00
64 Luis FERNANDES OFM/Valongo a 0:05:29
65 Nikolay MIHAYLOV CCC Polsat/Polkowice a 0:05:51
66 Renato AVELAR Mortágua a 0:06:30
67 José MENDES LA/ANTARTE a 0:06:34
68 Hugo SANCHO LA/ANTARTE a 0:06:43
69 Márcio BARBOSA LA/ANTARTE a 0:07:03
70 Sergey SHILOV Lokosphinx a 0:07:04
71 Lucas SCHÄDLICH Team NSP/ Ghost a 0:07:13
72 Sergey CHERNETCKII Itera/Katusha a 0:07:22
73 Herman FOUCHE Team Bonitas m.t.
74 Bruno SARAIVA Louletano/Dunas Douradas a 0:07:45
75 Joaquim SILVA Mortágua a 0:08:09
76 David BLANCO EFAPEL/GLASSDRIVE a 0:08:41
77 Tyler DAY Team Bonitas a 0:09:06
78 David LIVRAMENTO CARMIM/PRIO a 0:09:31
79 Célio SOUSA ONDA a 0:09:45
80 Carlos RIBEIRO Mortágua a 0:10:12
81 João MATIAS ASC/KTM/Vitoria a 0:10:14
82 Pascual ORENGO Burgos BH/ Castilla e Leon a 0:10:23
83 Kirill SVESHNIKOV Lokosphinx a 0:10:35
84 Maksim RAZUMOV Itera/Katusha m.t.
85 Pedro MORGADO Maia a 0:10:44
86 Ricardo VILELA EFAPEL/GLASSDRIVE a 0:11:06
87 Diogo SILVA Maia a 0:11:08
88 Henrique CASIMIRO CARMIM/PRIO a 0:11:53
89 Rui RODRIGUES Maia a 0:12:01
90 Pablo TORRES Burgos BH/ Castilla e Leon a 0:12:05
91 Illart ZUAZUBISKAR Orbea Continental a 0:14:49
92 Leonel COUTINHO Liberty Seguros/Feira a 0:15:13
93 Haritz ORBE Orbea Continental a 0:15:21
94 Aritz ETXEBARRIA Orbea Continental a 0:16:21
95 Victor VALINHO Louletano/Dunas Douradas a 0:16:22
96 Francisco RODRIGUES Novacaixagalicia a 0:16:41
97 Luthando KAKA Team Bonitas a 0:17:01
98 Rafael RODRIGUES Maia a 0:17:14
99 Nuno MEIRELES Mortágua m.t.
100 Vergílio SANTOS LA/ANTARTE m.t.
101 Cristiano TEIXEIRA Maia m.t.
102 Antonio RAMIREZ Novacaixagalicia a 0:17:16
103 Micael ISIDORO Louletano/Dunas Douradas a 0:17:17
104 Bruno SILVA LA/ANTARTE a 0:17:41
105 Moreno RIBEIRO Clube de Ciclismo José Maria Nicolau a 0:18:04
106 Luís ALMEIDA Mortágua a 0:18:13
107 René HOOGHIEMSTER Team NSP/ Ghost a 0:18:20
108 Sebastian FORKE Team NSP/ Ghost a 0:18:28
109 Sergej FUCHS Team NSP/ Ghost a 0:18:33
110 Fabio SOUSA OFM/Valongo a 0:18:44
111 David BELDA Burgos BH/ Castilla e Leon a 0:18:49
112 Antonio OLMO Louletano/Dunas Douradas a 0:19:28
113 Tomás SWIFT-METCALFE CARMIM/PRIO a 0:19:30
114 João CABREIRA ONDA a 0:20:05
115 João PINTO OFM/Valongo m.t.
116 René OBST Team NSP/ Ghost a 0:20:09
117 Ivan LOSADA Novacaixagalicia a 0:21:40
118 Nelson VITORINO CARMIM/PRIO a 0:22:25
119 Diogo NUNES CARMIM/PRIO m.t.
120 David RODRIGUES ASC/KTM/Vitoria m.t.
121 Nuno ALMEIDA Clube de Ciclismo José Maria Nicolau a 0:23:14
122 Fernando GONÇALVES ASC/KTM/Vitoria a 0:23:55
123 Tiago DIONÍSIO Clube de Ciclismo José Maria Nicolau a 0:24:00
124 Enrique SALGUEIRO LA/ANTARTE m.t.
125 Xabier ZABALO Orbea Continental a 0:25:29
126 Bruno LIMA ONDA a 0:25:47
127 Angel SANCHEZ Novacaixagalicia a 0:26:16
128 Gualter CARVALHO OFM/Valongo a 0:26:22
129 Omar FRAILE Orbea Continental a 0:27:40
130 Daniel FREITAS EFAPEL/GLASSDRIVE a 0:28:42
131 Pedro DUARTE Clube de Ciclismo José Maria Nicolau m.t.
132 Jose NOCETE Novacaixagalicia a 0:30:01
133 Iúri JORGE Louletano/Dunas Douradas a 0:32:29
134 João LETRAS Clube de Ciclismo José Maria Nicolau a 0:32:51

Foto: pad.pt

Andrzej