Daniel Moreno (Katusha), po ataku na finałowym podjeździe, wygrał 4. etap hiszpańskiej Vuelty. Bardzo dobrze spisał się Przemysław Niemiec (Lampre-ISD), który zajął 5. miejsce. Nowym liderem, został Sylvain Chavanel (Quick-Step).

170 kilometrów z Baza do Sierra Nevada, to pierwsze poważne podjazdy na trasie Vuelta a Espana. Wyścig opuścił wybrzeże i skierował się w stronę gór Granada. To był pierwszy, górski etap z metą na szczycie. Sierra Nevada po raz kolejny gościła najlepszych kolarzy świata. Zawodnicy, musieli wjechać na ponad 2100 m.n,p.m.

W ucieczkę dnia, zaraz po pierwszym poważnym podjeździe pod  Sierra de Filabres, zabrali się: Koen de Kort (Skil-Shimano), Jose Vicente Toribio (Andalucía), Guillaume Bonnafond (AG2R-La Mondiale), Matthew Busche (RadioShack), Yoann Bagot (Cofidis), Thomas Rohregger (Leopard-Trek) i Eduard Vorganov (Katusha).

W peletonie, z wyścigu wycofał się Mark Cavendish (HTC-Highroad). Brytyjczyk nie znosił dobrze upałów.

Na finałowym podjeździe Sierra Nevada, oznaczonym premią specjalną, o długości  23 kilometrów, w czołówce jechali już tylko: Busche, Rohregger, Bonnafond i Vorganov. W peletonie pracowała ekipa Vacansoleil-DCM, a kłopoty miał jeden z faworytów do końcowego triumfu – Igor Anton (Euskaltel-Euskadi). Bask odpadł od czołowej grupki, na około 11 kilometrów przed końcem. Z tyłu został również lider, Pablo Lastras (Movistar).

Ataku z grupki faworytów, spróbował Rafał Majka (SaxoBank SunGard). Polak jednak wkrótce został złapany przez drużynę Liquigas-Cannondale. 7 kilometrów przed kreską, dość nieśmiało zaatakował Vincenzo Nibali. Poprawili Robert Kiserlovski (Astana) i Chris Anker Sorensen (Saxo Bank SunGard), którzy wkrótce „przegonili” ucieczkę dnia.

Chorwat chwilę później odpadł, a do prowadzącego Duńczyka dojechał Daniel Moreno. Hiszpan na końcowych metrach zaatakował Sorensena i to on wygrał etap. Kolarz SaxoBank SunGard, stracił do niego 3 sekundy. Grupkę faworytów, 11 sekund później przyprowadził Daniel Martin (Team Garmin-Cervelo). 5. miejsce przypadło dla Przemysława Niemca!

W klasyfikacji generalnej, na czoło wyszedł Chavanel. Mistrz Francji ma 43 sekundy przewagi nad Moreno. 49 s traci Jakob Fuglsang (Leopard Trek).

Pełne wyniki 4 etapu > tutaj

Zapowiedź 5 etapu > tutaj

Poprzedni artykułPatrick Gretsch otwiera rywalizację w USA Pro Cycling Challenge
Następny artykułCavendish opuszcza Vueltę. Trudne przygotowania Brytyjczyka do MŚ.