fot. KTK Kalisz

Od środy do soboty Grudziądz i jego okolice staną się kolarską stolicą Polski. To właśnie na tych terenach rozegrana zostanie 33. edycja Międzynarodowego Wyścigu Juniorów o Puchar Prezydenta Grudziądza. Organizowana przez ALKS Stal Grudziądz impreza to jedyny polski wyścig dla juniorów wpisany do kalendarza UCI, a na jego starcie stanie aż 31 zespołów z całej Polski i świata.

Kolarska majówka w Polsce przez długie lata kojarzyła się m.in. z rywalizacją juniorów w województwie kujawsko-pomorskim. Po kłopotach, które torpedowały wyścig w latach 2020-22 nie ma już śladów, a przed nami 33. edycja Międzynarodowego Wyścigu Juniorów o Puchar Prezydenta Grudziądza. Niezwykle ciekawie zapowiadające się zawody potrwają 4 dni, a na polskich szosach zaprezentuje się duża grupa utalentowanych kolarzy z całej Polski i świata.

Do Grudziądza zjechało się w tym roku w sumie aż 31 drużyn, a większość z nich dotarła tu z innych państw. Mamy reprezentacje bądź kluby z Belgii, Holandii, Niemiec, Izraela, Danii, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, Bułgarii, Finlandii, Ukrainy czy Gruzji, a także liczną polską grupę zawodników z takich drużyn jak miejscowy ALKS STAL Grudziądz, broniący tytułu sprzed roku KTK Kalisz, mające w swoich szeregach mistrza Polski Velotalent Team Sobótka, UKS Copernicus – CCC – SMS Toruń, Warszawski Klub Kolarski, KK Tarnovia, UKS TFP Jedynka Kórnik, KLTC Konin, SMS Świdnica, UKKS Imielin, Kujawy Pomorze Team czy Województwo Śląskie.

Przyglądając się dotychczasowym triumfatorom wyścigu, którego historia sięga 1989 roku, znajdziemy sporo rozpoznawalnych w świecie nazwisk. W ostatnich latach po wygrane sięgali m.in. znani z World Touru Olav Kooij (2018), Max Kanter (2015), Jonas Rickaert (2012) czy Niklas Arndt (2008), z którymi skutecznie potrafili rywalizować Polacy – zwyciężali tu m.in. Michał Kwiatkowski (2007, drugi wówczas był Peter Sagan), Filip Maciejuk (2017) czy przed rokiem bardzo utalentowany, wówczas pierwszoroczny junior Marceli Pera z KTK Kalisz.

Program wyścigu

Wyścig składa się z 4 etapów poprowadzonych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Pierwsze 3 odcinki rozegrane zostaną w godzinach popołudniowych, finał zmagań zaś ruszy dość wcześnie, bo w sobotę o godzinie 8:30.

1.05.2024 r. godz. 1000 Uroczyste otwarcie i prezentacja ekip
Marina Grudziądz
start godz. 1500 I ETAP – 102,7 km
Gruta – Łasin
2.05.2024 r. start godz. 1500 II ETAP – 99,5 km
Lisewo – Chełmża
3.05.2024 r. start godz. 1500 III ETAP – 102,2 km
Świecie – Świecie
4.05.2024 r. start godz. 830 IV ETAP – 85,0 km
Grudziądz – Grudziądz

 

Lista startowa

Listę startową otwiera zespół obrońcy tytułu, czyli KTK Kalisz. Marceli Pera, który okazał się być przed rokiem najlepszy już jako pierwszoroczny junior, stanie przed szansą na ponowne zwycięstwo w grudziądzkiej etapówce. U jego boku znajdzie się m.in. 3. przed rokiem w klasyfikacji punktowej Wiktor Gałdyn, a zatem kaliska ekipa może ponownie ze sporymi nadziejami spoglądać na najbliższe dni.

Przed swoją publicznością wystąpi ALKS Stal Grudziądz w składzie Aleksander Kasprowicz, Paweł Jurek, Igor Pietrzak, Joachim Kostkowski, Artur Vareljyan i Kacper Jabłoński. Przed rokiem dla tej ekipy do końca o podium bił się miejscowy Igor Włodarczyk – kto pójdzie w jego ślady? Po swoich drogach ścigać będą się także kolarze Kujawy Pomorze Team, a mianowicie Kacper Bartnik, Sebastian Hinz, Jakub Florek i Jakub Mielewski.

Spośród polskich ekip bardzo mocny skład do Grudziądza wysłał także UKS Copernicus – CCC – SMS Toruń. Objeżdżony na zachodzie Kacper Mientki, świetny na czas Nikodem Siałkowski i spółka z pewnością będą obecni w każdej akcji zaczepnej, a i na finiszach w czołówce może być pomarańczowo.

Kibice z pewnością zwrócą uwagę na biało-czerwoną koszulkę z orzełkiem, którą dumnie nosi Michał Strzelecki (Velotalent Team Sobótka). Najlepszy przed rokiem w Ostrołęce zawodnik w tym roku wygrał już 2 etapy podczas niemieckiego Internationale Cottbuser i przyjeżdża do Grudziądza jako jeden z głównych faworytów do końcowego triumfu. U jego boku pojawi się mocny zespół, który tworzą Szymon Wrona, Piotr StryjewskiMarcel Kożyczak i Jakub Abramek.

Solidną ekipę do boju posyła także słynny SMS Świdnica, którego barw będą bronili brązowy medalista zeszłorocznych Mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas Szymon Bęben czy solidni Kacper Kozak, Krystian Sztaba, Dawid Rutkowicz i Tomasz Listwoń.

Warto także wspomnieć, że mamy już za sobą pierwsze polskie wyścigi i na starcie znajdziemy zwycięzcę Ślężańskiego Mnicha Antoniego Biłyka oraz ósmego wówczas Wojciecha Płonkę i 10. Szymona Terleckiego (KK Tarnovia), zaś w szerokiej czołówce byli tacy kolarze jak Bartosz Łyżwa (Województwo Śląskie) Igor Kierejewski i Oskar Piasecki (KLTC Konin) czy Wiktor Staniewski (UKS TFP Jedynka Kórnik).

Tym, co jest bardzo charakterystyczne dla juniorskich imprez z pierwszej połowy roku jest to, że ciężko jednoznacznie wskazać faworytów. W nowej kategorii wiekowej niektórzy dopiero odsłaniają swój potencjał, inni ścigali się za rzadko w imprezach UCI by można było wysnuwać na ich tematy wnioski, a jeszcze inni często pomagali swoim liderom i np. tu mogą dostać swoją pierwszą szansę.

Mimo tego z zagranicznych ekip warto zwrócić uwagę na odnoszących w tym roku sukcesy na zachodzie reprezentantów Izraela takich jak Saar Idan, Itamar Malchi czy Roei Edinger, świetnie objeżdżonych Belgów z GMS Cycling Team Glabbeek, ścigającego się na co dzień dla młodzieżówki Decathlon AG2R Ron Rooni (Reprezentacja Estonii), Paul-Felix Petry (Reprezentacja Niemiec), a także na nieco bardziej egzotycznych kolarsko zawodników jak np. mistrz Gruzji Nika Piranishvili.

Transmisja

Każdy etap będzie relacjonowany na żywo za pośrednictwem platformy Youtube przez KP Sport.

Ceremonia otwarcia:

1. etap (środa, 15:00): Gruta – Łasin (102,7 km)

2. etap (czwartek, 15:00): Lisewo – Chełmża (99,5 km)

3. etap (piątek, 15:00): Świecie – Świecie (102,2 km)

4. etap (sobota, 8:30): Grudziądz – Grudziądz (85 km)

Lista startowa:

Dane dostarcza FirstCycling.com

W naszym serwisie przeczytają Państwo relacje ze wszystkich etapów, a także rozmowy z wybranymi zawodnikami. Choć mam świadomość, że kolarski świat żyje zbliżającym się Giro d’Italia to polecam każdemu choć na chwilę zajrzeć, czy to na żywo, czy też online na Międzynarodowy Wyścig Juniorów o Puchar Prezydenta Grudziądza, albowiem to zupełnie odmienne w swojej charakterystyce ściganie bywa nieraz równie ciekawe, jeśli nie ciekawsze niż największe wyścigi świata.

Ze słonecznego Grudziądza Jakub Jarosz

Poprzedni artykułDelikatny kompromis – trasa Giro d’Italia 2024
Następny artykułTour de Hongrie 2024: Ostatni pojedynek Petera Sagana i Marka Cavendisha?
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments