fot. twitter EF Pro Cycling

Ekipa EF Education-EasyPost ma za sobą słodko-gorzki sezon. Podopieczni Jonathana Vaughtersa odnieśli 26 zawodowych zwycięstw, z czego jedynie 4 na poziomie World Touru. Zanotowali oni bardzo dobre rezultaty w wyścigach jednodniowych, lecz ich liderzy na „generalki” mieli wiele pecha, co znacznie odbiło się na ich wynikach.

Przed rozpoczęciem sezonu 2023 EF Education-EasyPost przeprowadziło jeden z najgłośniejszych transferów na rynku, wzmocnili oni swoje szeregi Richardem Carapazem, czyli między innymi: aktualnym mistrzem olimpijskim, byłym zwycięzcą Giro d’Italia czy zawodnikiem, który stawał już na podium Tour de France. Nadzieje związane z tym ruchem były bardzo duże, niestety jednak dla fanów sympatycznych kolarzy w różowych koszulkach Carapaz zanotował sezon mocno przeciętny. Ekwadorczyk celował w Tour de France, gdzie ze względu na kraksę, zmuszony był wycofać się z wyścigu już na drugim etapie zmagań.

Cieszyć może rozwój Neilsona Powlessa, którego śmiało można już określać zawodnikiem ze światowej czołówki. Amerykanin jest wszechstronny, może walczyć w absolutnie każdym terenie, co udowadniał na przestrzeni całego sezonu. Stabilną formę prezentują tak uznane nazwiska jak Magnus Cort czy Alberto Bettiol. Dokładając do tego przebłysk talentu Bena Healy’ego, coraz to lepszą dyspozycję Marijna van den Berga czy stopniowo rozwijającego się Simona Carra, zobaczymy, że amerykańska formacja ma za sobą całkiem udany rok.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇦🇺Etap i klasyfikacja górska Santos Tour Down Under

🇪🇸Wygrana w Trofeo Ses Salines – Alcudia (1.1)
🇫🇷Triumf w Grand Prix Cycliste de Marseille La Marseillaise (1.1)
🇫🇷Klasyfikacja generalna Etoile de Bessèges – Tour du Gard (2.1)
🇵🇹Dwa zwycięstwa etapowe i klasyfikacja punktowa Volta ao Algarve (2.Pro)
🇮🇹7. miejsce w Mediolan-San Remo
🇮🇹Dwa etapy oraz drugie i 3. miejsce w „generalce” Settimana Internazionale Coppi e Bartali (2.1)
🇮🇹Wygrana w GP Industria & Artigianato (1.Pro)
🇧🇪5. pozycja w Ronde van Vlaanderen
🇳🇱2. lokata w Amstel Gold Race
🇧🇪4. miejsce w Liège-Bastogne-Liège
🇮🇹Etap i 2. lokata w klasyfikacji generalnej Tour of the Alps (2.Pro)
🇮🇹Dwa triumfy etapowe podczas Giro d’Italia 
🇫🇷Zwycięstwo w Mercan’Tour Classic Alpes-Maritimes (1.1)
🇫🇷Dwa etapy, klasyfikacja punktowa i 3. pozycja w „generalce” La Route d’Occitanie – La Dépêche du Midi (2.1)
🇪🇸4. pozycja w Donostia San Sebastian Klasikoa
🇵🇱Etap Tour de Pologne
🇱🇺Etap i 3. miejsce w „generalce” Škoda Tour Luxembourg (2.Pro)
🇲🇾Dublet w klasyfikacji generalnej i jeden odcinek PETRONAS Le Tour de Langkawi (2.Pro)
🇮🇹2. pozycja w Tre Valli Varesine (1.Pro)
🇮🇹8. miejsce w Il Lombardii

Kluczowi kolarze EF Education-EasyPost w sezonie 2023:
🇺🇸Neilson Powless
27-latek był najlepiej punktującym kolarzem swojej drużyny. Wygrał on Grand Prix Cycliste de Marseille La Marseillaise oraz klasyfikację generalną Etoile de Bessèges – Tour du Gard, ale co ważniejsze, ze świetnej strony zaprezentował się w trakcie kampanii klasyków. Amerykanin był zawsze widoczny i bardzo waleczny, przyniosło mu to wiele dobrych rezultatów, takich jak: 7. miejsce w Mediolan-San Remo, 5. pozycja w Ronde van Vlaanderen czy 3. lokata w Dwars door Vlaanderen. Powless uciekał kilkukrotnie w trakcie Tour de France, a także zdarzyło mu się z dobrym efektem walczyć o „generalki” World Tourowych etapówek, był on chociażby 6. w Paryż-Nicea.

🇮🇪Ben Healy
23-latek z Irlandii ma za sobą przełomowy sezon. Zaczął rok od świetnych występów na włoskich szosach między innymi triumfując w GP Industria & Artigianato. Szerszej publiczności pokazał się w trakcie ardeńskiego tryptyku, gdzie Amstel Gold Race przegrał tylko z Tadejem Pogačarem, a w monumentalnym Liège-Bastogne-Liège był 4. Udaną wiosnę zwieńczył skalpem etapowym na Giro d’Italia, wygrywając w świetnym stylu po 50 kilometrowym samotnym odjeździe. Healy stał się bardzo lubiany pośród kolarskich kibiców, właśnie ze względu na swój agresywny i widowiskowy styl jazdy, z pewnością możemy spodziewać się po nim w przyszłości wielkich rzeczy.

🇳🇱Marijn van den Berg
Holender był trzecim najlepiej punktującym kolarzem ekipy. Otworzył on wreszcie swój worek z zawodowymi zwycięstwami, wygrywając już w styczniu jeden z klasyków na Majorce. Dołożył triumf podczas La Route d’Occitanie – La Dépêche du Midi oraz wygrał także na poziomie World Touru, będąc najszybszym na piątym etapie Tour de Pologne. 24-letni wytrzymały sprinter zadebiutował również w Wielkim Tourze biorąc udział w hiszpańskiej Vuelcie, gdzie pięciokrotnie meldował się w czołowej dziesiątce.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Zdecydowanie największym pozytywnym zaskoczeniem był tak dynamiczny rozwój Bena Healy’ego. 23-latek wszedł na bardzo wysoki poziom i potrafił go utrzymać przez niemal cały rok. Pozytywnie należy spojrzeć również na dobre wyniki zawodników stanowiących trzon ekipy – Neilson Powless, Magnus Cort czy Alberto Bettiol, każdy z nich był solidny i zrobił swoje, choć można uznać iż zabrakło im nieco większej ilości zwycięstw. EF Education-EasyPost zdaje się być świetnym miejscem dla młodych kolarzy, aby rozwijali oni tam swoje możliwości, świadczy o tym regularny progres wspomnianego van den Berga czy Simona Carra.

Największe rozczarowania:
Za największe rozczarowanie, pomimo dobrej końcówki sezonu, trzeba uznać transfer Richarda Carapaza. Ekwadorczyk zmieniał ekipę z zamysłem walki o triumf w Tour de France, gdzie nie było mu nawet dane przejechać więcej niż jeden etap. We wcześniejszej fazie sezonu również nie pokazywał formy bliskiej, swoim najwyższym możliwościom. Poniżej oczekiwań wypadał również nowy kolarz amerykańskiej ekipy – Mikkel Frølich Honoré, na pewno ze swojego sezonu zadowolony nie będzie także Stefan Bissegger. Szwajcarski specjalista od walki z czasem ani razu nie był nawet blisko odniesienia zwycięstwa w swojej najsilniejszej konkurencji. Najlepiej wypadł reprezentując narodowe barwy, kiedy to został wicemistrzem Europy przegrywając jedynie z Joshuą Tarlingiem. Nawet bliski swojego najlepszego okresu nie jest również Mark Padun. Zawodnik z Ukrainy po swoim zaskakującym przebłysku w trakcie Critérium du Dauphiné w 2021 roku, kiedy to wygrał dwa górskie etapy, powrócił do bycia przeciętnym pomocnikiem.

Podsumowanie:
Sezon EF Education-EasyPost był solidny, lecz daleki od ideału. Ekipa ta na pewno ma świetne podstawy do budowania na przyszłość i jeśli zamieni wysokie miejsca w jednodniowych imprezach, na kilka zwycięstw, dołoży do tego lepsze występy w klasyfikacjach generalnych wyścigów, na co kadrę z pewnością posiada, będzie drużyną niemal kompletną. Kolorowa i międzynarodowa formacja była z pewnością widowiskowa i nie można odmówić jej waleczności, co zawsze znajduje uznanie w oczach kolarskich kibiców.

Ocena potencjału zespołu EF Education-EasyPost z Naszosowej zapowiedzi sezonu 2023: 5/10
Ostateczna ocena dla tej drużyny za sezon 2023: 5.5/10

 

Poprzedni artykułVictor Lafay potwierdził nowego pracodawcę. Zanosi się na wielkie wynagrodzenie
Następny artykułMatej Mohorič: „Mam dwa duże cele na rok 2024”
Student III roku prawa Uniwersytety Łódzkiego. Były kandydat na kolarza z przeszłością w kategoriach juniorskich, obecnie kolarz - amator, pasjonujący się kolarskimi zmaganiami na wszystkich poziomach, od juniorów po World Tour.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Piter
Piter

A co z Wiśnią?