fot. Josef Vaishar | Cycling Photograpy

Za naszą południową granicą rozpoczęły się zmagania w ramach 51. Wyścigu Pokoju dla juniorów. Zwycięzcą pierwszego etapu i zarazem liderem klasyfikacji generalnej został Jørgen Nordhagen, który to w dwójkowym finiszu pokonał swojego współtowarzysza ucieczki Andrew Augusta. W międzynarodowej stawce znajdziemy 6 reprezentantów Polski.

Gospodarzem premierowego odcinka były położone niedaleko granicy z Niemcami niewielkie Litomierzyce. Na juniorów czekały 103 kilometry, a po drodze do pokonania było wiele podjazdów. W 141-osobowej składającej się z 24 reprezentacji narodowych i drużyn klubowych znalazło się miejsce dla szóstki Polaków. Biało-czerwone barwy reprezentowali Dawid Wika-Czarnowski, Franciszek Kocur, Filip Gruszczyński, Antoni Muryj, Ksawery Adaszak i Patryk Goszczurny.

Niedługo po starcie do przodu ruszyli Mika Vijfvinkel (Cannibal – Victorious U19) i Henry Neff (Reprezentacja USA). Na pierwszej górskiej premii duet miał prawie minutę przewagi nad peletonem. Nie wszystkim drużynom pasował jednak taki układ i już podczas kolejnej, tym razem nie będącej premią wspinaczki główna grupa złapała uciekinierów.

Zdjęcie

Chwilę później doszło do potencjalnie bardzo ważnego wydarzenia. Na atak zdecydowali się bowiem Jørgen Nordhagen (Reprezentacja Norwegii) i Andrew August (Reprezentacja USA). Obaj juniorzy uchodzili przed wyścigiem za głównych faworytów klasyfikacji generalnej – ten pierwszy wygrał już w tym roku zaliczany do Pucharu Narodów wyścig Eroica Juniores, drugi zaś przed kilkoma dniami zdemolował rywali w Grand Prix West Bohemia przecinając linię mety na solo z przewagą przeszło 6 minut.

Zdjęcie

W pogoń za bardzo mocnym duetem ruszyli kolejni utalentowani juniorzy – Jakob Omrzel (Słowenia), Viego Tijssen (Holandia) i Theodor Storm (Dania). To sprawiło, że tempo jeszcze bardziej wzrosło i ostatecznie już po 35 kilometrach jazdy główna grupa znów była „w całości”. Cudzysłów wynika z tego, że o ile z przodu nikogo nie było, o tyle z pewnością niejeden kolarz pozostał już daleko z tyłu.

Jako kolejny zaatakował Lorenzo Finn (Włochy), a doskoczył do niego Anže Ravbar (Słowenia). Dwójka na 40km przed metą utrzymywała 1,5 minuty. Przewaga ta jednak stopniała błyskawicznie podczas drugiej górskiej premii pod Mukarov (10,9km; 2,9%). Wszystko za sprawą pracy reprezentacji Norwegii, którą wykończył atakiem Jørgen Nordhagen. Za 18-latkiem ponownie ruszył Andrew August i tym samym mieliśmy na czele ten sam duet co w pierwszej połowie etapu. Za uciekinierami utworzyła się czteroosobowa pogoń – do Lorenzo Finna i Anže Ravbara dołączyli Léo Bisiaux (Francja) i Jakob Omrzel (Słowenia).

Zdjęcie

20km przed metą Jørgen Nordhagen i Andrew August mieli 40 sekund przewagi nad pogonią. Ta niedługo później została złapana przez peleton, w którym tempo narzucała reprezentacja Francji. Praca trójkolorowych przynosiła wymierne korzyści dla głównej grupy – także i czołowy duet z kilometra na kilometr miał coraz mniej zapasu i na 12km przed metą Norweg i Amerykanin mieli już tylko 25 sekund przewagi.

W końcówce czołowa dwójka zdołała jednak zrobić coś niesamowitego i zacząć się oddalać od peletonu. Różnica nagle przestała maleć, a zaczęła stale rosnąć i na 5km przed końcem to było już 45 sekund. Jørgen Nordhagen i Andrew August zgodnie współpracowali aż do ostatnich kilkuset metrów, a o wygranej zadecydował bardzo zacięty finisz. W tym o błysk szprych lepszy okazał się być reprezentant Norwegii. Peleton, w którym na metę dotarło 5 Polaków, przyprowadzili Duńczycy – trzeci był Albert Philipsen.

Wyniki 1. etapu 51. Wyścigu Pokoju juniorów:

Wyniki dostarcza FirstCycling.com

Transmisja:

Poprzedni artykułLa Vuelta Femenina 2023: Marianne Vos po raz kolejny nie daje szans rywalkom
Następny artykułKolejny zawodnik Jumbo-Visma wypada ze składu na Giro
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments