fot. Grand Prix West Bohemia

Juniorska rywalizacja w wyścigach UCI miała dziś miejsce nie tylko w Polsce, ale i w Czechach. Jednodniowy wyścig Grand Prix West Bohemia wygrał Andrew August, a 21. miejsce zajął najlepszy z Polaków – bardzo aktywnie jadący Antoni Muryj z Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Wcześniej rywalizowali juniorzy młodsi, a jako drugi metę przeciął tam Szymon Wrona (widoczny na zdjęciu).

Młodzi zawodnicy mieli dziś do pokonania 133km ze startem i metą w czeskiej miejscowości Kyšice. Na ten dystans składało się 11 pofałdowanych rund o sumie przewyższeń wynoszącej przeszło 2100 metrów, a do rywalizacji przystąpiło aż 25 zespołów z sporej części Europy oraz reprezentacja USA. Polscy kibice mogli trzymać kciuki za szóstkę Polaków z Warszawskiego Klubu Kolarskiego, którzy z pewnością chcieli nawiązać do zeszłorocznego 3. miejsca Mikołaja Szulika.

Jako pierwszy do przodu ruszył Henry Neff z reprezentacji USA. Młody Amerykanin na drugą rundę ruszył około 45 sekund przed peletonem. Kolejna pętla – minuta przewagi. Trzecie okrążenie przyniosło jednak przyspieszenie w głównej grupie, na które samotnie uciekający zawodnik nie był w stanie w żaden sposób odpowiedzieć i tym samym jego akcja zakończyła się.

Na czwartej pętli do przodu ruszyli trzej kolarze, a byli to Antoni Muryj (Warszawski Klub Kolarski), Paul Fietzke (Team Auto Eder) i Andrew August (Reprezentacja USA). Harcownicy długo jednak nie nacieszyli się swoją jazdą, albowiem… wyścig zatrzymano z powodu dużej kraksy w peletonie. Oczywiście trójka zachowała swoją przewagę po neutralizacji, acz z pewnością takie zatrzymanie mocno wpłynęło na nogi tej atakującej grupki.

Na linii mety ponownie zameldował się zatem na czele peleton, acz w nim pozostawało już tylko 79 z 131 startujących, w tym nadal piątka kolarzy Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Niedługo później zobaczyliśmy kolejny atak – tym szybko 1,5 minuty przewagi wywalczyli sobie Pavel Šumpík (Roman Kreuziger Cycling Academy), Theodor August Clemmensen (Team Auto Eder), Andrew August (USA) i Thom van der Werff (Gepla-Watersley R+D Road Team).

Na półmetku w kontratak za czołową czwórką ruszył bardzo aktywnie jadący Antoni Muryj (Warszawski Klub Kolarski), acz Polak miał do odrobienia przeszło 2 minuty. Gdy nasz reprezentant zrezygnował na podobną próbę skusił się Vojtěch Soukup (TUFO – Pardus Prostějov). Z przodu tymczasem na samotny atak zdecydował się Andrew August i Amerykanin z rundy na rundę zyskiwał coraz większą przewagę.

Na 3 okrążenia przed końcem samotny uciekinier miał już 2,5 minuty nad goniącą go trójką i jeszcze więcej nad peletonem, który zdawał się być pogodzony z tym, że zwycięstwo już mu odjechało. Pomiar przez ostatnią pętlą był jasny – Andrew August musiał już tylko dotrzeć do mety, bowiem miał ponad 4 minuty nad trójką, przeszło 7 nad Janem Bittnerem (Mapei Merida Kaňkovský) i prawie 8 nad peletonem, w którym wysoko cały czas kręcił Antoni Muryj.

Amerykanin mógł długo celebrować swoje kolejne zwycięstwo w juniorskiej karierze. Kilka minut po nim na metę dotarli kolejni trzej zawodnicy, gdzie finisz o 2. miejsce wygrał Pavel Šumpík. Podium uzupełnił Theodor August Clemmensen. Na 21. pozycji na mecie zameldował się bardzo aktywnie jadący dziś Antoni Muryj.

Wyniki Grand Prix West Bohemia 2023:

Wyniki dostarcza FirstCycling.com

Transmisja:

Wcześniej na tej samej trasie, ale mniejszej liczbie okrążeń (7 – 84,4km), rywalizowali juniorzy młodsi. Tam po wygraną sięgnął gospodarz – Simon Matejek (TJ Favorit Brno), ale 21 sekund po nim na metę jako drugi wpadł Szymon Wrona (Województwo Dolnośląskie), który przyprowadził większą grupę. W pierwszej „10” znalazł się także Jakub Abramek.

Transmisja z rywalizacji juniorów młodszych:

Poprzedni artykułPuchar Prezydenta Grudziądza 2023: Davis Gludavs z etapem, Marceli Pera nowym liderem
Następny artykułVuelta a Asturias 2023: Pelayo Sánchez wygrywa ostatni etap, Fortunato „generalkę”
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Antek
Antek

Po neutralizacji uciekająca trójka nie została puszczona przed peletonem.