fot. Burgos-BH

Jedyny – co ciekawe – Asturyjczyk w domowym dla kolarzy z tego regionu Hiszpanii wyścigu wygrał ostatni etap z metą w Oviedo. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Lorenzo Fortunato (EOLO-Kometa). 

Trzeci i zarazem ostatni etap Vuelta a Asturias 2023 liczył 146,5 km i prowadził z Cangas del Narcea do Oviedo. Miał pagórkowaty charakter. Kolarze musieli pokonać trzy górskie premie (dwie drugiej oraz jedną trzeciej kategorii) oraz wiele innych „hopek”.

Od początku etapu było wiele prób ataków, aż odjechało dwunastu zawodników, a wśród nich Pelayo Sánchez. Peleton nie pozwolił jednak uciekinierom zyskać większej przewagi niż półtorej minuty, zatem przez cały dzień rywalizacji napięcie było dość duże.

Na ostatnim oznaczonym podjeździe Alto del Tenebro, gdzie maksymalne nachylenie sięgało 15%, Sánchez zaatakował i nikt z rywali nie był w stanie za nim podążyć. Przewaga Asturyjczyka pochodzącego z Tellego wynosiła tylko 40 sekund nad grupą lidera wyścigu, ale pomimo to kolarz drużyny Burgos-BH zdołał utrzymać przewagę i mógł świętować na ulicach Oviedo. Dla 23-letniego Hiszpana jest to pierwsze zwycięstwo w zawodowej karierze kolarskiej.

– Nie mam słów. Ten etap miałem zaznaczony na czerwono, ponieważ meta była zaplanowana w domu, na ulicy Uria w Oviedo. Jestem pełen emocji i bardzo szczęśliwy, że osiągnąłem pierwsze zwycięstwo w mojej profesjonalnej karierze kolarskiej. Idealnie znam ten teren, bo trenuję tutaj codziennie. Wiedziałem, że nie dam rady zwyciężyć z szybszymi kolarzami w sprincie, więc musiałem spróbować zagrać swoją kartą z ucieczki i udało się

– mówił na mecie Pelayo Sánchez.

Pierwsza trójka klasyfikacji generalnej wygląda na zakończenie wyścigu tak samo jak po królewskim etapie. Zwycięzcą wyścigu został Lorenzo Fortunato (EOLO-Kometa), a na dwóch kolejnych miejscach uplasowali się Einer Rubio oraz Ivan Ramiro Sosa (obaj z Movistaru).

Wyniki po ostatnim etapie:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułGP West Bohemia 2023: Andrew August wygrywa wśród juniorów, Szymon Wrona 2. w u17
Następny artykułKlasyk dla sprinterów? – zapowiedź Eschborn-Frankfurt 2023
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments