fot. KTK Kalisz

Davis Gludavs z reprezentacji Łotwy zwycięzcą trzeciego etapu Międzynarodowego Wyścigu Juniorów o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej w przeddzień zakończenia zmagań przejął obecny w 6-osobowej ucieczce Marceli Pera.

Dziś juniorski peleton przeniósł się do Świecia, gdzie rywalizowano na 7 rundach dających sumarycznie dystans 99km. Te były nieco pofałdowane, a także prowadziły przez wiele odsłoniętych terenów, co zapowiadało ciekawą rywalizację.

fot. Procyclingstats

Punktualnie o 15:00 zawodnicy ruszyli na trasę, a kontrolę nad peletonem objęli od kilometra 0 reprezentanci Łotwy. Szybko jednak nie zdało się to na wiele, albowiem liczne skoki uczyniły wyścig dynamicznym i nieco chaotycznym. Żaden z ataków nie przynosił skutku i w ten sposób dotarliśmy po raz drugi na linię mety w Świeciu, gdzie ulokowany był pierwszy z lotnych finiszów. Na tym najszybciej zameldował się Filip Samec (Rexonix Kovo Praha), ale za plecami Czecha po bardzo ważne sekundy w kontekście klasyfikacji generalnej sięgnęli Igor Włodarczyk (ALKS Stal Grudziądz) i Marceli Pera (SMS Toruń).

My zaś oglądaliśmy kolejne skoki, odrywać próbowali się m.in. Wiktor Gałdyn (SMS Toruń) i Kristupas Mikutis (Reprezentacja Litwy). Nikt jednak nie oderwał się na więcej niż kilka sekund i do półmetka cały czas mieliśmy do czynienia z całym peletonem. W ten sposób zawodnicy dotarli na drugi lotny finisz, a tam po zaciętej walce po 3 sekundy sięgnął Szymon Wiśniewski (UKS Copernicus CCC Toruń), a bonifikaty zyskali także drugi Igor Włodarczyk (ALKS Stal Grudziądz) i Filip Samec (Rexonix).

Na rundzie bez lotnej premii ponownie zaatakował Wiktor Gałdyn (SMS Toruń), po chwili dołączył do niego Maciej Banaszak (Klub Kolarski Tarnovia) i duet miał na 28km przed metą 20 sekund przewagi nad peletonem. Pierwszego z wymienionych złapano kilka kilometrów później, a do drugiego doskoczyli Kristupas Mikutis (Reprezentacja Litwy), Oskar Hertz (Tscherning Cycling Academy Junior) i Davis Gludavs (Reprezentacja Łotwy).

Na sile tej akcji szybko poznali się Marceli Pera (SMS Toruń) i Daniel Mathieu Vivier Brockhoff (Team Vifra Kvickly Odder) – drugi i piąty kolarz klasyfikacji generalnej przeskoczyli do ucieczki i na 22km przed metą sytuacja zrobiła się bardzo ciekawa. Na ostatnią lotną premię odjazd dotarł 18 sekund przed peletonem, a po kolejne 3 sekundy bonifikaty sięgnął Marceli Pera. Drugi był tam Davis Gludavs, a trzeci na kresce pojawił się próbujący długiego finiszu Maciej Banaszak.

Z kolejnymi kilometrami przewaga ucieczki tylko rosła i na 3km przed metą to było już przeszło 30 sekund. Ogromny kryzys przeżywał dziś Alfred Kongstad (Team Bach Advokater-CEC Junior), który nie tylko tracił koszulkę lidera, ale i miał problem z utrzymaniem się w peletonie. Nieco przed czerwoną, trójkątną flagą oznaczającą ostatni kilometr na przyspieszenie zdecydował się Kristupas Mikutis, ale jego atak został szybko złapany. Grupę na ostatnich kilkuset metrach prowadził Maciej Banaszak, a z jego koła wyszli pozostali zawodnicy. Po etapowy triumf sięgnął Davis Gludavs.

Jako drugi linię mety przeciął nowy lider wyścigu, czyli Marceli Pera (SMS Toruń, na co dzień KTK Kalisz), a podium etapowe uzupełnił Kristupas Mikutis. Peleton ze stratą wynoszącą przeszło 20 sekund przyprowadził Igor Włodarczyk (ALKS Stal Grudziądz), ale to był finisz o jedynie 7. miejsce.

Wyniki 3. etapu 32. Międzynarodowego Wyścigu Juniorów o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza:

Wyniki dostarcza FirstCycling.com

Transmisja:

Poprzedni artykułFestival Elsy Jacobs 2023: Ally Wollaston wygrywa etap i cały wyścig
Następny artykułGP West Bohemia 2023: Andrew August wygrywa wśród juniorów, Szymon Wrona 2. w u17
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments