Foto: @sprintcycling

Ide Schelling (BORA – hansgrohe) był najszybszy na drugim etapie Itzulia Basque Country i został nowym liderem wyścigu.

W drugim dniu Wyścigu Dookoła Kraju Basków mieli przed sobą najdłuższy etap tegorocznej edycji. Do przejechania były ponad 193 kilometry na trasie Viana – Leitza. Przed kolarzami było do pokonania pięć górskich premii, a przewyższenie wynosiło 3261 metrów.

Tuż po starcie zawiązała się ucieczka w składzie: Javier Romo (Astana Qazaqstan Team), Jesús Ezquerra (Burgos-BH), Jon Barrenetxea (Caja Rural – Seguros RGA), Carlos García Pierna (Equipo Kern Pharma), Txomin Juaristi (Euskaltel – Euskadi) i Alan Jousseaume (TotalEnergies).

Dość szybko uzyskali oni nawet ponad siedem minut przewagi.

Pierwszą dziś górską premią był podjazd Etxauri (11.4km; 3.2%) i wygrał ją lider klasyfikacji górskiej, Jon Barrenetxea. W peletonie tempo dyktowali głównie zawodnicy Movistar Team i INEOS Grenadiers.

W połowie dystansu przewaga harcowników spadła do niespełna sześciu minut. Na czele dużej grupy pracował lider wyścigu Ethan Hayter (INEOS Grenadiers). Na podjeździe Uitzi (5.6km; 4%) sytuacja niewiele się zmieniła, a ponownie maksymalne punkty wywalczył Bask z ekipy Caja Rural – Seguros RGA.

Tuż po zjeździe kolarze przejechali lotną premię, na której trzy sekundy wywalczył Jousseaume. Po chwili wytchnienia musieli zmierzyć się z kolejnym podjazdem, czyli Arkiskil (4.4km; 5.1%), na którym z ucieczki odpadł Carlos García Pierna. W peletonie w kraksę zaplątał się natomiast Alex Aranburu (Movistar). Na szczycie jako pierwszy zameldował się tradycyjnie lider klasyfikacji górskiej.

Peleton bardzo przyspieszył i zaczął zbliżać się do ucieczki. Na podjeździe Saldias (2.3km; 8.9%) z dużej grupy odpadł Ethan Hayter, a na atak zdecydował się Mikel Landa (Bahrain – Victorious). Ucieczka także się podzieliła i na czele kręcili Romo i Jousseaume. Za nimi byli Landa i Barrenetxea, a 50 sekund traciła grupa prowadzona przez Luke’a Plappa (INEOS Grenadiers).

Dwie grupki połączyły się na zjeździe i czwórka kręciła przed peletonem. Na lotnej premii w Doneztebe trzy sekundy „zgarnął” Mikel Landa. Finałowy podjazd Arkiskil (11.1km; 3.1%) prowadząca grupa rozpoczęła 30 sekund przed kolejną.

Jako pierwszy odpadł lider klasyfikacji górskiej, a pozostała trójka na 20 kilometrów przed metą miała tylko 15 sekund przewagi. Pozostali zawodnicy także wkrótce zostali doścignięci. Kolejny atak zainicjował Lilian Calmejane (Intermarché – Circus – Wanty), do którego dołączył Abel Balderstone (Caja Rural – Seguros RGA).

4500 metrów przed szczytem (9,5 km przed metą) na kontrę z peletonu zdecydował się David de la Cruz (Astana Qazaqstan Team), który szybko dojechał do prowadzącej dwójki i zostawił konkurentów.

Jeszcze przed szczytem Hiszpan został doścignięty przez dość duży jeszcze peleton. Na zjeździe mocno zaatakował Alex Aranburu (Movistar) i to spowodowało, że grupa się naciągnęła i podzieliła.

Dość chaotyczny finisz najlepiej rozegrał Ide Schelling (BORA – hansgrohe), który został także liderem wyścigu. Kolejne miejsca zajęli Matteo Sobrero (Team Jayco-AlUla) i David Gaudu (Groupama – FDJ).

Wyniki drugiego etapu Itzulia Basque Country 2023:

Results powered by FirstCycling.com

Zapowiedź Wyścigu Dookoła Kraju Basków 2023 można przeczytać –>TUTAJ. 

Poprzedni artykułRégion Pays de la Loire Tour 2023: Bryan Coquard otwiera wyścig, Sajnok siódmy
Następny artykułFilip Maciejuk stanie przed Komisją Dyscyplinarną UCI
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments