Foto: @GettySport

Bryan Coquard (Cofidis) wygrał po finiszu z peletonu pierwszy etap i został liderem Région Pays de la Loire Tour. Szymon Sajnok wywalczył siódme miejsce. 

69. edycja francuskiego wyścigu miała rozpocząć się dzisiaj w Saint-Nazaire. Jednak przez protesty organizatorzy start przenieśli do Saint-Père-en-Retz. Kolarze mieli do przejechania ponad 150 kilometrów po dość płaskiej trasie. Po drodze były trzy lotne i dwie górskie premie.

Jedynym Polakiem w rywalizacji był Szymon Sajnok (Q36.5 Pro Cycling Team).

Dopiero po ponad 30 kilometrach wykrystalizował się odjazd w składzie: Luca De Meester (Bingoal WB), Enekoitz Azparren (Euskaltel – Euskadi), Nolann Mahoudo (CIC U Nantes Atlantique), Axel Narbonne Zuccarelli (Nice Métropole Côte d’Azur) i Jérémy Leveau (Go Sport – Roubaix Lille Métropole). Jednak ta grupa dość szybko została doścignięta.

Protestujący na chwilę zakłócili także już trwający wyścig.

W kolejną akcję zabrali się: Valentin Ferron (TotalEnergies), Johan Meens (Bingoal WB) i Maël Guégan (CIC U Nantes Atlantique). Ta trójka dojechała do drugiego lotnego finiszu, który wygrał Ferron.

Jedynym kolarzem z ucieczki, który ma na swoim koncie profesjonalne zwycięstw był Ferron. Zawodnik TotalEnergies triumfował na etapach Critérium du Dauphiné i Tour du Rwanda. Warte zauważenia jest to, że w obu przypadkach jako drugi na metę przyjeżdżał wtedy Pierre Rolland.

W połowie dystansu duża grupa traciła do uciekinierów niewiele ponad minutę. Tempo dyktowali głównie zawodnicy Cofidis i Team Arkéa Samsic.

Niezbyt wymagający podjazd Côte Saint-Hilaire-de-Riez (200 metrów długości; średnie nachylenie 1.8%) jako pierwszy pokonał Guégan. W tym momencie do mety pozostało 20 kilometrów, a uciekinierzy nadal jechali minutę przed peletonem. Także drugą „górską” premię wygrał Guégan.

Duża grupa nie zamierzała odpuszczać i podkręciła tempo. Harcownicy dojechali do lotnego finiszu, na którym trzy sekundy wywalczył ponownie Ferron. Właśnie kolarz TotalEnergies jechał najdłużej przed peletonem. Francuz jechał ambitnie, nie chciał odpuścić, ale został doścignięty na 2800 metrów przed metą.

O zwycięstwie zadecydował finisz z dużej grupy, która zmniejszyła się przez kraksę na ostatnich kilometrach. Najszybszy okazał się świetnie rozprowadzony przez kolegów Bryan Coquard (Cofidis). Kolejne miejsca zajęli Marijn van den Berg (EF Education-EasyPost) i Manuel Peñalver (Burgos-BH).

Wyniki pierwszego etapu Région Pays de la Loire Tour 2023:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułMathieu van der Poel pojedzie w Scheldeprijs
Następny artykułItzulia Basque Country 2023: Ide Schelling z życiowym sukcesem
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments