fot. Movistar Team

„Kliknięcie. Odrodzenie mistrza” – tak brzmi tytuł reportażu hiszpańskiej telewizji publicznej, który odsłania intymne szczegóły lęków przed zjazdami, z jakimi zmagał się Enric Mas (Movistar) podczas ubiegłorocznego wyścigu Tour de France. 

Wkrótce ukaże się czwarty sezon serialu o drużynie Movistar, na co dzień na kanale Movistaru w serwisie YouTube można oglądać cykl filmów pt. „Sin cadena”, a teraz ukazała się kolejna produkcja, dzięki której możemy zajrzeć za kulisy hiszpańskiego zespołu World Tour. Tym razem dotyczy osobistego kryzysu Enrica Masa, z którym zmagał się latem ubiegłego roku.

Kolarz pochodzący z miejscowości Artà na Majorce wystartował w Wielkiej Pętli 2022 z ambicjami walki o podium. Jednak na najtrudniejszych górskich etapach z każdym dniem tracił coraz więcej czasu do rywali. Wreszcie na szczycie Hautacam przyznał, że boryka się z panicznym lękiem przed zjazdami.

Od upadku w Dauphine mam wewnętrzny strach przed zjazdami

– mówił.

Kilka godzin później wycofał się z wyścigu z powodu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa i rozpoczął de facto proces resetowania swoich relacji z jazdą na rowerze.

Reportaż, którego podtytuł brzmi „Najtrudniejszy etap Enrica Masa – od piekła do spokoju”, opowiada o intymnych szczegółach problemów kolarza oraz o procesie powrotu do normalności. Dzięki nieco ponad 20-minutowemu materiałowi dowiadujemy się, w jaki sposób Mas podjął walkę o pozbycie się lęku. Zdradza między innymi, że korzystał z pomocy psychologa oraz Oscara Saiza – trenera i eksperta od techniki zjazdowej na rowerze.

– Meta w tym wyścigu nie znajdowała się na Cibeles [Plaza de Cibeles w Madrycie, gdzie kończy się Vuelta – przyp. red.], tylko w tym „kliknięciu” w głowie, żeby wrócić do początku. Musiałem zacząć od zera, ale tak naprawdę od zera, zera

– mówi Mas w materiale.

W reportażu wypowiadają się między innym Juan Carlos Escamez, masażysta Masa, oraz Alejandro Valverde, który pomógł przewrócić swojemu młodszemu koledze złą kartę. Podczas wyścigu Vuelta a Espana zamieszkał z nim w pokoju, aby wesprzeć go w trudniejszym czasie.

Reportaż „El clic. Reinicio de un campeon” to opowieść o lęku, szczerości i przezwyciężeniu, ale także dowód na to, że kolarstwo zawodowe jest niesamowicie wymagające oraz niebezpieczne.

Cały reportaż (tylko po hiszpańsku) można obejrzeć TUTAJ.

Poprzedni artykułVolta a Catalunya 2023: Giulio Ciccone ogrywa Primoža Rogliča i Remco Evenepoela
Następny artykułGiulio Ciccone: „Dziś rano powiedziałem, że chcę wygrać etap dla Dario Cataldo”
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Nie dziennikarz
Nie dziennikarz

intymny1. «bardzo osobisty» 2. «dotyczący erotyki»
By pominąć odbiór tego przymiotnika w znaczeniu 2. lepiej było użyć „poufne / skrywane”. No chyba, że chodziło o clickbaitowy tytuł.. tyle, że tu nie wp/onet lub podobny duży serwis sensacyjny, tj. „informacyjny” 🙂