fot. Clasica de Jaen

Organizatorzy andaluzyjskiego klasyku Clásica de Jaén ujawnili trasę przyszłorocznej edycji, na której nie brakuje nowości. Poinformowali również, że w wyścigu zadebiutuje drużyna UAE Team Emirates. 

Przypomnijmy, że Clásica de Jaén jest nowością w kalendarzu – w 2022 roku odbyła się pierwsza edycja. To takie andaluzyjskie Strade Bianche, bowiem trasa zawiera odcinki szutrowe prowadzące przez gaje oliwne. Pierwszym, historycznym zwycięzcą został Alexey Lutsenko z drużyny Astana Qazaqstan, która także potwierdziła swój start w drugiej edycji.

– Naszym wielkim celem jest to, aby w wyścigu startowało jak najwięcej drużyn World Tour. Jesteśmy bardzo dumni, że w przyszłorocznej edycji wystartuje drużyna UAE Team Emirates. Ponadto Astana przyjedzie bronić tytułu sprzed roku. Bardzo się cieszymy, że te same ekipy wracają na nasz wyścig, że datę jego rozgrywania zaznaczają w kalendarzu jako obowiązkową

– powiedział Pascual Momparler, selekcjoner kolarskiej reprezentacji Hiszpanii oraz osoba odpowiedzialna za organizację Clásica de Jaén.

Edycja 2023 zostanie rozegrana w poniedziałek 13 lutego. 179-kilometrowana trasa będzie prowadziła pomiędzy miejscowościami Ubeda i Baeza. 55 kilometrów będą liczyły drogi szutrowe, a na zakończenie zawodnicy trzy razy przejadą przez linię mety. Organizatorzy zdecydowali się na takich ruch, aby przyciągnąć kibiców.

Warto odnotować, że organizatorzy w mediach społecznościowych ogłoszono konkurs, w którym kibice mogli głosować na imię, jakie będzie nosił szutrowy sektor numer pięć. Ostatecznie ochrzczono go nazwiskiem Antonio Machado, hiszpańskiego poety, który żył na przełomie XIX i XX wieku.

Szutrowe sektory w wyścigu Clásica de Jaén 2023: 

1. Bayyasa (km 52; 10 km)
2. Marimingo (km 69,5; 5,5 km)
3. Valdeolivas (km 83,7; 5,7 km)
4. Ubbadat (km 105; 11,5 km)
5. Antonio Machado (km 134; 5,5 km)
6. Cruz de Jaboneros (km 140,8; 4 km)
7. Virgen de la Salud (km 154,3; 6,4 km)
8. Virgen de la Salud (km 170,3; 6,4 km)

Poniżej znajduje się oficjalne video zapowiadające wyścig:

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments