Fot. Trek Bikes

Kask jest elementem mającym na celu zwiększenie naszego bezpieczeństwa i ochronę głowy w razie wypadku. Dlatego zawsze przed każdą jazdą sprawdzamy, czy nasz kask jest w dobrym stanie.

Kiedy i czy w ogóle należy wymienić kask i czy czynniki poza wgnieceniami i zadrapaniami mają wpływ na tę decyzję? Jednym słowem: tak. Poniżej przedstawimy sposób postępowania z kaskiem, ale pamiętaj o zapoznaniu się z instrukcją producenta, aby poznać jego specyficzne zalecenia dla danego kasku.

Kiedy zalecana jest wymiana kasku?

Kaski rowerowe skonstruowane są tak, by pochłaniały siłę uderzenia poprzez częściowe zniszczenie skorupy i wyściółki. Wspomniane uszkodzenie może nie być widoczne. Dlatego, jeśli kask został narażony na silne uderzenie, powinien zostać zniszczony i wymieniony, nawet w przypadku braku widocznych uszkodzeń.

Czy kaski mają datę przydatności?

Wymień stary lub uszkodzony kask. Kaski mają określoną żywotność i należy je wymienić w chwili, gdy zaczną wykazywać oznaki zużycia. Ponadto, wytrzymałość elementów kasku zmniejsza się z czasem, więc wymień go po trzech latach od zakupu, nawet jeśli nie został uszkodzony wskutek uderzenia lub w inny sposób.

Właściwe i odpowiednie czyszczenie oraz dbałość o kask pozwolą Ci zauważyć jego uszkodzenia.

Bezpieczeństwo i próby bezpieczeństwa kasków rowerowych

Normy dla kasków ustalają minimalne wymagania w zakresie reakcji na uderzenia i wytrzymałości pasków. Normy spełniane przez kask są wskazane w jego wnętrzu, na naklejkach certyfikacyjnych. Obecność właściwej naklejki wskazuje spełnienie minimalnych wymagań.

Norma CSPC jest standardowym wymaganiem dla każdego kasku wyprodukowanego na amerykański rynek. Została wprowadzona przez Amerykańską Komisję ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich i obowiązuje wszystkie kaski wyprodukowane i wprowadzone do sprzedaży w USA po 1999 roku.

Dla Unii Europejskiej jest to oznaczenie CE oznaczające, że dany produkt posiada deklarację zgodności z dyrektywą UE na podstawie posiadanych certyfikatów wydanych po przeprowadzeniu stosownych testów.

Prawa dotyczące kasków

W każdym kraju obowiązują lokalne prawa i normy odnośnie użytkowania kasków. Na dzień dzisiejszy w Polsce, nie ma obowiązku jazdy na rowerze w kasku, jednak jest to silnie zalecane zarówno przez środowiska rowerowe jak i przedstawicieli Wydział Ruchu Drogowego Państwowej Policji.

Jeśli masz zamiar kupić kask, niech będzie to model Bontrager Circuit WaveCel

Poznaj nowy kask Circuit WaveCel — uniwersalny, na każdy rodzaj aktywności, stworzony do jazdy po każdej nawierzchni. Jego opływowy profil zapewnia aerodynamikę, a lekka konstrukcja gwarantuje wygodę podczas długich przejażdżek. A najlepsze jest to, że WaveCel to zapadający się materiał komórkowy wyściełający wnętrze kasków Bontrager. Stworzony został w celu zapewnienia większej skuteczności niż tradycyjne kaski piankowe w ochronie głowy przed urazami spowodowanymi określonymi wypadkami rowerowymi.

Gwarancja wymiany w razie kolizji Bontrager

W ramach powypadkowej gwarancji wymiany kasku, Bontrager zapewnia bezpłatną wymianę kasku Bontrager, jeśli w pierwszym roku jego użytkowania dojdzie do wypadku. Wystarczy zgłosić się do lokalnego sprzedawcy z uszkodzonym kaskiem Bontrager i oryginalnym dowodem zakupu oraz przedstawić szczegóły kolizji, a Bontrager wymieni go na nowy.

Więcej na: Trek Bikes

 

Poprzedni artykułDni próby – zapowiedź 14. etapu Vuelta a España 2022
Następny artykułSezon chyli się ku końcowi? Kalendarz wyścigów na wrzesień i październik
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek

I tak wszyscy wiedzą że Trek nie robi dobrych kasków, a rowerów tym bardziej. Reklama i marketing robi swoje 🤪

Janusz
Janusz

Oczywiście wymieniać kaski i to co roku i nie na takie poniżej 100 zł tylko na taki z linku w artykule za prawie 800 zł. Żałosne…

Michał
Michał

Gdzie tu ekologia?

Satanas Luxphoros
Satanas Luxphoros

Kask za 800 PLN? Gdzie można dostać taką taniznę? 🤔

Edek
Edek

Artykułu sponsorowany przez producenta kasków rowerowych;-)

Tom
Tom

Koniecznie wymień po trzech latach, bo się zużył 🤣 nic głupszego chyba już dziś nie przeczytam