fot. Israel Start-Up Nation

W niedzielny wieczór do sieci trafił film, na którym Alex Dowsett informuje swoich fanów, że sezon 2022 będzie jego ostatnim jako zawodowego kolarza szosowego. Brytyjczyk ścigający się obecnie w barwach Israel – Premier Tech chce spróbować swoich sił w kolarstwie gravelowym.

Alex Dowsett to zdecydowanie barwna postać brytyjskiego kolarstwa ostatniej dekady. Swoje pierwsze kroki stawiał w zapleczu Radioshack – Trek – Livestrong, ale stamtąd w 2011 roku trafił do Sky Procycling. To w tej ekipie wygrał pierwsze ze swoich 6 mistrzostw Wielkiej Brytanii w jeździe indywidualnej na czas. Po 2 sezonach jego kariera zawędrowała do Movistar Teamu, gdzie przez długie lata dawał się poznawać także jako wierny i mocny pomocnik. Następnie przeszedł do Team Katusha Alpecin i szykując formę w barwach tej ekipy był m.in. 5. w Mistrzostwach Świata. Ostatnie 3 sezony spędził w Israel – Premier Tech – tu eskalowała jego miłość do uciekania, dzięki której wygrał m.in. drugi w karierze etap Giro d’Italia. Ten zespół dał mu także wolną rękę do innych eksperymentów – Alex atakował rekord świata w jeździe godzinnej, a z wynikiem 54.555km był przez pewien czas najlepszym Brytyjczykiem.

Wszystkie sukcesy? Obok rzeczonych już 2 etapów Giro d’Italia w dorobku Alexa Dowsetta znajdziemy jeszcze odcinek Tour de Pologne z 2016 roku – była to krakowska czasówka, a także wygraną klasyfikację generalną Bayern Rundfahrt.

33-latek jeszcze nie odwiesza roweru na hak – planuje dokończyć sezon w barwach Israel – Premier Tech, a następnie przesiąść się na sprzęt do gravelu.

Jednocześnie warto nadmienić, że losu Brytyjczyka nie podziela jego starszy o prawie 5 lat kolega. Nie pojawiło się to w naszym serwisie, zatem nadróbmy – nową, roczną umowę z tym zespołem podpisał 37-letni Daryl Impey, którego możemy właśnie oglądać na szosach La Vuelta ciclista a España. Kolarz z RPA był już np. 2. na etapie z metą w Bilbao.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments