fot. ASO / Pauline Ballet

Wiele podczas transmisji telewizyjnych mówi się o tym, że jakiś zespół wysłał do ucieczki swoją „stację”, a inna ekipa tego nie zrobiła. Zapewne nie wszyscy są w pełni świadomi koncepcji jaka za tym stoi, warto się zatem nad tym tematem nieco pochylić.

Kolarstwo to prawdopodobnie najbardziej drużynowy sport spośród dyscyplin indywidualnych. Choć sukces na mecie osiąga teoretycznie pojedynczy zawodnik to praktycznie zawsze stoi za nim sztab ludzi i koledzy z ekipy. Jednym ze sposobów pomocy jest wysłanie zawodnika do ucieczki, a następnie wykorzystanie tego faktu poprzez cofnięcie teoretycznie bardziej wypoczętego kolarza do swojego lidera w kluczowym momencie.

Takie zabiegi można było oglądać m.in. podczas etapu z metą na Col du Granon. Jumbo-Visma miało w odjeździe Wouta van Aerta i Christophe’a Laporte’a, dzięki czemu po atakach na Col du Galibier ci dwaj pomocnicy mogli poczekać na Jonasa Vingegaarda, a po sieci rozniosły się obrazki gdzie osamotniony Tadej Pogačar otoczony jest przez 5 rywali.

Kolejny raz mocno w oczy rzuciło się to w dniu wczorajszym. Słoweniec ponownie próbował śmiałych ataków, ale kolejny raz Jumbo-Visma miało swoich dwóch przedstawicieli w odjeździe. Sprawiło to, że gdy na czele znalazła się jedynie dwójka najwyżej sklasyfikowanych kolarzy w 109. Tour de France to już na zjazdach z Port de Lers po chwili poczekał na nich Nathan Van Hooydonck. Na szczycie drugiej góry stał (dosłownie) z kolei Wout van Aert, który skutecznie zniechęcił kogokolwiek do harców na finałowych zjazdach, a który to jeszcze swoją pracą skutecznie powiększył przewagę nad Romainem Bardetem czy Enriciem Masem.

Czy wysyłanie swoich „stacji” do odjazdu zawsze ma sens? Pewnie nie, ale metoda ta sprawia, że w kluczowej chwili u boku swojego lidera, nawet na moment, pojawia się istotny pomocnik, który jadąc od początku w grupie faworytów prawdopodobnie miałby problem z utrzymaniem się tam. Tacy kolarze sprawiają też, że oglądamy więcej ataków, bowiem ekipy, czasem nawet na siłę, próbują skorzystać z obecności takowych stacji w odjazdach, tak jak np. uczynił to Movistar w dniu wczorajszym. Czy atak Enrica Masa miał sens? Pewnie nie, ale skoro już Gorka Izagirre był z przodu i czekał to hiszpańska drużyna spróbowała coś zrobić.

guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Alek
Alek

Obawiam się że ten artykuł nie wyjaśnia absolutnie nic z taktyki w kolarstwie.
Szkoda bo bardzo mnie to interesuje

LanceArmstrongWasClean
LanceArmstrongWasClean

Daremny artykuł, chaotyczny i chyba tylko autor wie ci miał na myśli.

Mmmiikkkii
Mmmiikkkii

Liczyłem że w końcu zrozumiem o co chodzi. Niestety nie zrozumiałem. No nic nie wyjaśnione. Bardziej to przekaz radiowy z sytuacji tyle, że zapisany niż wyjaśnienie drużynowości tej dyscypliny