fot. Giro d'Italia Giovani Under 23

Zwycięzcą ostatniego etapu Giro d’Italia Giovani Under 23 został Romain Grégoire. Po pewną wygraną w klasyfikacji generalnej sięgnął prowadzący od drugiego dnia zmagań Leo Hayter.

Ostatniego dnia na kolarzy czekał stosunkowo krótki i prosty etap z Cuneo do Pinerolo. Na 121km w sumie nazbierało się jedynie 900 metrów przewyższenia, ale końcówka sprawiała, że nie był to odcinek dedykowany sprinterom. Na metę prowadził bowiem 500-metrowy, brukowany podjazd o średnim nachyleniu 12,4%.

Ostatni etap Baby Giro rozpoczął się bardzo dynamicznie – mimo kilku skoków po kolejnych kilometrach pojawiały się jedynie komunikaty „gruppo compatto„. Pierwsza godzina ścigania zakończyła się ze średnią 50km/h. Niedługo po jej upływie do przodu oderwali się wreszcie Simone Lucca (GS Sissio Team) i Daniil Pronskiy (Astana Qazaqstan Development Team), za którymi gonić spróbowali Petr Kelemen (Tudor Pro Cycling Team), Walter Calzoni (Gallina Ecotek Lucchini) i Alastair MacKellar (Israel Cycling Academy).

Podczas zjazdów z pierwszej górskiej premii akcję rozkręcić spróbowali także dwaj kolarze Lotto Soudal u23 – 2. w klasyfikacji generalnej Lennert Van Eetvelt oraz 4. w tymże zestawieniu William Junior Lecerf. Belgowie szybko zyskali 40 sekund nad główną grupą. Śmiała akcja nie zdołała jednak zachwiać pozycji Leo Haytera.

Podczas pierwszego przejazdu przez linię mety w Pinerolo młodzi zawodnicy zapoznali się z morderczą ścianką i brukami, na których rozegrana miała zostać 21km później walka o wygraną etapową. Do samego końca wydawało się, że sięgną po nią uciekinierzy, ale zabrakło im nieco ponad kilometra – wówczas pogoń kolarzy Hagens Berman Axeon sprawiła, że peleton stał się ponownie kompletny.

Ostatecznie finisz padł łupem Romaina Grégoire. Dla niesamowicie aktywnej w tym wyścigu drużyny Equipe continentale Groupama-FDJ ten sukces z pewnością był bardzo przyjemnym momentem – na każdym z poprzednich odcinków wymykał im się, podobnie jak uciekła francuskim zawodnikom szansa na wygraną w całym wyścigu.

Wyniki 7. etapu Giro d’Italia Giovani 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments