fot. Giro d'Italia

Na szczycie legendarnego Passo dello Stelvio zakończy się jeden z etapów Giro Next Gen. To właśnie taką nazwę od tego roku nosić będzie wyścig znany szerzej jako Baby Giro – jedna z najważniejszych w roku imprez dla kolarzy do lat 23.

RCS Sport zaprezentowało trasę wyścigu Giro Next Gen, który odbędzie się w dniach 11-18 czerwca. Wszystkie etapy, których sumaryczny dystans wyniesie 1050 kilometrów i które będą w sumie liczyły 12050 metrów przewyższenia zostały zlokalizowane na północy Włoch. Według organizatorów nie da się objechać całego kraju podczas ośmiodniowej imprezy. Jednocześnie zastrzeżono, że kolejne edycje wyruszą tym samym w inne części Italii.

Nie będę się w tym tekście pochylał nad całą trasą, którą można znaleźć np. na stronie Włoskiej Federacji Kolarskiej, ale szczególną uwagę przykuję do środowego, 4. etapu Giro Next Gen. Ten bowiem zakończy się na legendarnej przełęczy Passo dello Stelvio (22km; 7%). Zorganizowanie mety właśnie w tym miejscu sugeruje, że RCS Sport chce powrócić do wykorzystywania tej wspinaczki jako miejsca zakończenia etapu także podczas „dorosłego” Giro d’Italia – dotychczas miało to miejsce 4-krotnie w historii, a konkretnie w latach 1965, 1972, 1975 i 2012. W sumie Passo dello Stelvio było używane przez włoski Wielki Tour 13-krotnie, a ostatni raz w 2020 roku, kiedy to na szczycie jako pierwszy zameldował się pracujący na rzecz Tao Geoghegan Harta Rohan Dennis (wówczas Team INEOS).

3242F687 39Cd C1bf C574 6227C866b818

Poprzedni artykułGiro d’Italia 2023: Skład debiutującego Team Corratec – Selle Italia
Następny artykułTour of Hellas 2023: Timothy Dupont wygrywa, Aniołkowski czwarty
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments