peleton Tour of Slovenia
Tour of Slovenia

Kolarstwo szosowe uwielbia wracać w doskonale znane miejsca i wynosić je do rangi ikon, chociaż w jego naturze jest nieustanne przemierzanie nowych krajobrazów i odkrywanie tego, co czai się za kolejnym zakrętem. Wiatr stopniowo postępujących zmian tym razem zawiódł peleton do maleńkiej Słowenii, gdzie często pada deszcz, doliny toną w soczystej zieleni, a każdy sąsiad jest przyjacielem.

Już w środę (15 czerwca) rozpocznie się 28. edycja Tour of Slovenia, którego skokowy wzrost popularności w ostatnich latach ma bezpośredni związek z rezultatami odnoszonymi przez pochodzących z tego kraju kolarzy oraz ich kalendarzem startów. Kolejny raz jako decydującą fazę przygotowań do Wielkiej Pętli wybrali swój domowy wyścig Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) i Matej Mohorič (Bahrain Victorious), ale tegoroczną imprezę swoją obecnością uświetnią również Rafał Majka, Jan Polanc (UAE Team Emirates), Tim Merlier (Alpecin-Fenix), Dylan Groenewegen, Luka Mezgec (BikeExchange-Jayco), Jan Tratnik (Bahrain Victorious), Loranzo Fortunato, Vincenzo Albanese (EOLO-Kometa) i zawodnicy HRE Mazowsze Serce Polski.

Zaproponowana przez organizatorów trasa powiela schematy z lat ubiegłych, odcinki znane z wcześniejszych edycji zręcznie wzbogacając o nowe miejsca i wyzwania. Na dystansie najbliższych pięciu dni szanse na triumf otrzymają zarówno wytrzymali sprinterzy, specjaliści od pagórkowatych wyścigów jednodniowych, jak i rasowi górale.

Trasa
Etap 1, 15 czerwca: Nova Gorica > Postojna (164,7 km)

28. edycja Tour of Slovenia rozpocznie się na tych samych drogach, które odwiedzał ubiegłoroczny włoski wielki tour. W drugiej części etapu, który liczy 164,7 kilometra i 3060 metrów przewyższenia, uczestnicy wyścigu zmierzą się z trzema klasyfikowanymi podjazdami, ale realny wpływ na rywalizację może mieć dopiero ostatni z nich. Wspinaczka na Rozdrto (7,6 km, śr. 6,7%), która zakończy się niespełna 15 kilometrów od linii mety, może wyeliminować z gry mniej wytrzymałych sprinterów.

Etap 2, 16 czerwca: Ptuj > Rogaška Slatina (174,2 km)

Drugi dzień rywalizacji rozpocznie się w położonym w północno-wschodniej części Słowenii Ptuju, skąd peleton wyruszy na trasę najdłuższego odcinka tegorocznej edycji wyścigu. Uwypuklone na profilu pagórki składają się na skromne 1998 metrów przewyższenia, co jasno wskazuje, że w Rogaškiej Slatinie zobaczymy pojedynek sprinterów.

Etap 3, 17 czerwca: Žalec > Celje (144,6 km)

W piątek uczestnicy Tour of Slovenia rywalizować będą na odcinku, który w przeszłości wyłaniał już najmocniejszych kolarzy klasyfikacji generalnej. Tego dnia peleton pokona dystans 144,6 kilometra i tylko 2104 metry przewyższenia, ale charakter finałowych 45 kilometrów etapu pozwala na podzielenie stawki. Decydującą część odcinka otworzy wspinaczka na Svetinę (5,6 km, śr. 7,5%), po której kolarzy czeka ekstremalnie techniczny zjazd do popularnego wśród turystów Celje i walka na krótkim podjeździe do górującego nad miastem zamku.

Etap 4, 18 czerwca: Laško > Velika Planina (152,4 km)

W sobotę rozegrany zostanie królewski etap 28. edycji Tour of Slovenia, podczas którego uczestnicy wyścigu zmierzą się z czterema premiowanymi podjazdami i finiszem na podjeździe, zlokalizowanym na zdecydowanie najtrudniejszym z nich. Położona zaledwie 30 kilometrów od Ljubljany Velika Planina (8,2 km, śr. 7,6%) nie może się równać ze szczytami Triglavskiego Parku Narodowego, ale jest jednym z najbardziej znanych ośrodków narciarskich Alp Kamnickich i największą osadą pasterską w całej Słowenii – pomieści wszystkich sympatyków kolarstwa, oczekujących kolejnego sukcesu Tadeja Pogačara.

Etap 5, 19 czerwca: Vrhnika > Novo Mesto (155.7km)

Ostatniego dnia kolarze zmierzą się na odcinku o klasycznym charakterze, podczas którego pokonają 155,7 kilometra i 1437 metrów przewyższenia. Uczestnicy Tour of Slovenia rozgrywali w ubiegłych latach finisze w Novym Mescie, z których obronną ręką wychodzili sprinterzy, jednak tym razem końcówka wzbogacona została o stromy podjazd pod Tršką Gorę (2 km, śr. 9,0%, max. 20%) i techniczny zjazd w kierunku mety – być może jako ukłon w kierunku mistrza swojego kraju i zwycięzcy ostatniego Milano-Sanremo.

Faworyci

W temacie potencjalnego zwycięzcy, 28. edycja Tour of Slovenia nie jest skomplikowaną łamigłówką – wyścig ten w obecnym formacie rozwija się i funkcjonuje po to, aby Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) mógł w komforcie i bez nadmiernej presji przejść przez ostatnią fazę przygotowań do Wielkiej Pętli, radując przy tym własną publiczność.

Na starcie tegorocznej edycji wyścigu zobaczymy cztery ekipy WorldTouru, ale kolarzem najbliższym klasie 23-letniego Słoweńca jest ścigający się w tych samych barwach Rafał Majka (UAE Team Emirates), co może być czynnikiem przesądzającym o ostatecznym kształcie klasyfikacji generalnej. Obaj będą mogli liczyć na silne wsparcie ze strony Jana Polanca, Vegarda Laengena i Mikkela Bjerga.

W walce o dobry wynik w klasyfikacji generalnej, dotrzymać tempa kolarzom UAE Team Emirates będą próbowali przede wszystkim Lukas Hamilton (BikeExchange-Jayco), Lorenzo Fortunato (EOLO-Kometa), Domen Novak (Bahrain Victorious), Nicola Conci (Alpecin-Fenix) i Matteo Sobrero (BikeExchange-Jayco). Można też postawić pytanie, jak na tle tak zróżnicowanej pod względem poziomu stawki zaprezentuje się Jakub Kaczmarek (HRE Mazowsze Serce Polski).

Celowo pomijałam w dotychczasowych wyliczeniach Mateja Mohoriča (Bahrain Victorious), ponieważ o ile miejsce 27-latka w czołowej piątce wydaje się niemal pewne, będzie ono konsekwencją jego walki o etapowe triumfy niemal każdego dnia, a nie celem samym w sobie. Warto podkreślić, że tego typu sukces w domowym wyścigu jak dotąd umykał wszechstronnemu Słoweńcowi.

W kontekście walki o zwycięstwa na poszczególnych odcinkach, na trasie 28. edycji Tour of Slovenia warto obserwować również poczynania Matevža Govekara, Jana Tratnika (Bahrain Victorious), Dylana Groenewegena, Luki Mezgeca (BikeExchange-Jayco), Tima Merliera (Alpecin-Fenix), Vincenzo Albanese (EOLO-Kometa), Pascala Ackermanna (UAE Team Emirates), Alana Banaszka i Marcelego Bogusławskiego (HRE Mazowsze Serce Polski).

 

Wyścig Tour of Slovenia 2022 rozgrywany będzie od 15 do 19 czerwca.

Transmisje ze wszystkich etapów śledzić można w Eurosporcie 1 i Playerze.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments