fot. Giro d'Italia Giovani U23

Leo Hayter (Hagens Berman Axeon) po solowej akcji wygrał drugi etap młodzieżowego Giro d’Italia i został nowym liderem wyścigu. Podium uzupełnili Francesco Busatto (General Store Essegibi F.lli Curia) i Mattia Petrucci (Team Colpack Ballan), którzy przyprowadzili na metę główną grupę.

Drugiego dnia młodzieżowego Giro d’Italia Giovani U23, zawodnicy rywalizowali na pagórkowatej trasie z Rossano Veneto do Pinzolo, o długości 166 kilometrów. Ulokowano na niej dwie premie górskie – w Vigolo Vattaro (4,9 km; 5%) i Stenico (4,1 km; 6,7%), ale nie były to jedyne podjazdy, z którymi przyszło się mierzyć kolarzom, co doskonale widać na poniższym profilu.

Przez pierwsze kilkadziesiąt kilometrów etapu, żadnemu z kolarzy nie udało się uformować ucieczki. Po około 40 minutach ścigania, od grupy oderwali się Petr Kelemen (Tudor Pro Cycling Team) i Kyrylo Tsarenko (Gallina Ecotek Lucchini Colosio. Obaj zawodnicy mogą być znani polskim kibicom – pierwszy z nich przez rok był kolarzem CCC Development Team, natomiast drugi zaliczył solidny występ w niedawno rozegranym Małopolskim Wyścigu Górskim. Ukrainiec na etapie do Nowego Targu uciekał wraz z Arturem Sowińskim i został złapany na ostatnim kilometrze.

Tym razem znów wysforował się do przodu z myślą o zwycięstwie. Peleton odpuścił ucieczkę na około 7 minut, lecz po pokonaniu podjazdu w Vigolo Vattaro przewaga odjazdu zaczęła stopniowo spadać. Stało się to za sprawą kolarzy Equipe Cycliste Continentale Groupama-FDJ, którzy narzucili wysokie tempo w grupie lidera.

30 kilometrów przed metą, gdy czołowa dwójka miała zaledwie 1,5 minuty przewagi nad peletonem, na atak z głównej grupy zdecydował się Leo Hayter (Hagens Berman Axeon), który po kilkunastominutowej pogoni dołączył do prowadzących zawodników. Niedługo później Brytyjczyk zostawił Czecha i Ukraińca za swoimi plecami, ruszając w stronę mety.

Leo Hayter, w przeciwieństwie do współuciekinierów, nie dał się dogonić i sięgnął po zwycięstwo na drugim etapie Giro d’Italia Giovani U23, zdobywając też różową koszulkę lidera. Podium uzupełnili Francesco Busatto (General Store Essegibi F.lli Curia) i Mattia Petrucci (Team Colpack Ballan).

Wyniki drugiego etapu Giro d’Italia Giovani 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments