fot. Israel Cycling Academy/Ziv Sherzer

Ekipa Israel Cycling Academy kontynuuje swoją akcję #RacingForChange, w ramach której wspiera zdolną młodzież z Rwandy. Ich poczynania charytatywne na terenie tego afrykańskiego państwa przyniosły pierwsze skutki – ich podopieczna zdobyła medal mistrzostw swojego kontynentu. O tym jaką drogę musiała (i musi) przejść by to osiągnąć napisali w swoim felietonie na jej temat.

Jakoś tak się składa, że co kilka miesięcy dzielę się z Państwem kolejnymi etapami akcji charytatywnej ekipy Israel Cycling Academy w Rwandzie. Pisałem o pierwszej wizycie, gdy m.in. zawieziono 50 rowerów do tego kraju, pojawiło się też na naszej stronie wideo z rewizyty, kiedy trenerzy tej ekipy ruszyli z misją pracy z najzdolniejszą młodzieżą. Twarzą tego drugiego artykułu była Aline Uwera – dziewczyna, która będzie bohaterką dzisiejszego tekstu.

16-latka pokazuje jak gigantyczną różnicę cywilizacyjną mają do przeskoczenia sportowcy z najbiedniejszych części Afryki. Jednocześnie udowadnia też jedno – kolarstwo łączy, a rywalizacja o medale nie pyta skąd pochodzisz i jak jesteś majętny, najważniejsze jest bowiem co potrafisz. Najzdolniejsza młodzież dzięki wsparciu sprzętowemu i treningom jest w stanie osiągnąć coś, o czym bez tej pomocy nawet nie mogli by marzyć.

Aline Uwera, bohaterka tekstu, mieszka w domu w Bugasera – miejscowości, w której nie ma elektryczności, a rytm dobowy wyznaczany jest przez wschody i zachody słońca. W swoim domu o dachu z lekkiej blachy dzieli swój pokój z krową, najcenniejszym dobytkiem jej rodziny. 16-latka ma jednak szczęście – to właśnie w tym mieście akcję rozpoczęła ekipa Israel Cycling Academy – do Bugesera sprowadzono rowery i powstał projekt rozwojowy, który obraca się wokół dwóch kół, od których zaczyna się każda aktywność, od nauki po sport. Ten projekt stawia rower w centrum trudnych rzeczywistości, gdzie głód i analfabetyzm są przeszkodami na każdym rogu. Bicykl w takich miejscach stanowi koło ratunkowe, ponieważ jest środkiem, który pozwala chodzić do szkoły i poprawiać swoją pozycję.

W Bugesera rozpoczęto również kursy języka angielskiego i założono prawdziwą szkołę rowerową. Jeśli Afryka szybko się rozwija, dziewczęta z Rwandy przyczynią się do rozwoju swojego kraju poprzez projekt Racing for Change. Israel – Premier Tech zaczął intensyfikować swoją działalność w Afryce, a wśród ich projektów jest duży ośrodek sportowy dedykowany kolarstwu. To może przyczynić się do zakopywania różnicy poziomu między państwami z tradycją kolarską i biedniejszymi regionami.

Wracając jednak do bohaterki tekstu – w drugiej połowie marca 16-latka zdobyła medal mistrzostw Afryki podczas zmagań rozgrywanych w Egipcie. Aline Uwera ma dwa marzenia – pragnie być częścią reprezentacji narodowej i rywalizować w Mistrzostwach Świata, których gospodarzem będzie właśnie jej kraj w 2025 roku. Jej drugim celem jest ściganie się w Europie, osiąganie dobrych wyników i pokazanie, w jaki sposób szansa, taka jak jazda na rowerze, może poprawić ludzkie życie.

Czy to jej się uda? Dzisiaj ciężko powiedzieć, ale 16-latka uważana jest za największy talent w swoim kraju. Aline ze swoim medalem stała się jednak symbolem ważnej rewolucji. To rewolucja dziewcząt z Rwandy, które dostały możliwość zmiany, jaką niesie ze sobą sport. Wynik młodej kolarki powstał dzięki jej chęci wykazania się, ponieważ z grupy sportowców ścigających się w Egipcie to ona miała najmniej doświadczenia, była tą, która jako ostatnia zaczęła ścigać się na rowerze.

Czy uda jej się nieść pewną misję i zostać symbolem na dużą skalę, takim jak w Erytrei jest Biniam Girmay, pierwszy Afrykanin, który zdobył medal na Mistrzostwach Świata w kolarstwie i pierwszy zawodnik z Czarnego Lądu, który wygrał klasyk World Tour? Czas pokaże, ale to z pewnością ciekawa historia, którą warto będzie śledzić.

Poprzedni artykułEgan Bernal lada moment wróci do Europy, by kontynuować treningi
Następny artykułTour of Hellas 2022: Aaron Gate wygrywa po długiej ucieczce
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments