fot. Tour of Hellas

Aaron Gate (Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling) był najsilniejszym z czterech uciekinierów i sięgnął po zwycięstwo na pierwszym etapie Tour of Hellas.

190-kilometrowy etap szosami Krety otworzył tegoroczną edycję Tour of Hellas. Kolarze rywalizowali na pagórkowatej trasie z Heraklionu do Chanii. Po drodze pokonywali liczne podjazdy – dwa z nich zostały oznaczone jako premie górskie drugiej kategorii: Cretan Zeus Park (9,2 km; 3,6%) i Kouroutes (8,1 km; 2,2%). W kolejnej części odcinka zawodnicy walczyli o punkty na dwóch lotnych finiszach, a także podjeżdżali pod kolejne wspinaczki. Szczyt najtrudniejszej z nich – pod Malaxę (7,3 km; 5,5%) – został ulokowany kilkanaście kilometrów przed metą.

Wielu kolarzy próbowało utworzyć odjazd dnia, ale ostatecznie udało się to czteroosobowej grupce, w której znaleźli się: aktualny mistrz Oceanii w wyścigu ze startu wspólnego James Fouche, były mistrz świata w omnium i brązowy medalista igrzysk olimpijskich w drużynowym wyścigu na dochodzenie – Aaron Gate (Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling), Nils Lau Nyborg Broge (BHS – PL Beton Bornholm) i Andreas Miltiadis (Reprezentacja Cypru), 10-krotny mistrz swojego kraju w elicie. Czteroosobowa czołówka wypracowała sobie około 5 minut przewagi nad główną grupą, prowadzoną przez kolarzy jedynego worldteamowego zespołu w stawce – Trek-Segafredo.

Uciekinierzy między sobą stoczyli walkę na dwóch górskich premiach – pod Cretan Zeus Park i w Kouroutes. Na obu podjazdach najlepszy był James Fouche, który zapewnił sobie tym samym prowadzenie w klasyfikacji górskiej Tour of Hellas. Przed drugą premią górską, na atak z peletonu zdecydował się Aritz Bagues (Caja Rural – Seguros RGA) – Hiszpanowi nie udało się jednak dogonić uciekinierów.

Kolarz Caja Rural – Seguros RGA wrócił do peletonu, w którym tempo było spacerowe. Po pokonaniu dwóch lotnych premii, na których najszybsi byli Nils Lau Nyborg Broge i Aaron Gate, przewaga ucieczki wynosiła ponad 5 minut. Z takim zapasem harcownicy rozpoczęli wspinaczkę pod Malaxę. Jeszcze przed ostatnim podjazdem, z odjazdem pożegnał się James Fouche. Na stokach wzniesienia z czołówki odpadli Andreas Miltiadis oraz Nils Lau Nyborg Broge – samotnym liderem został więc Aaron Gate, mający ponad dwie minuty przewagi nad główną grupą.

Mimo zaciętej pogoni w końcówce etapu, to Nowozelandczyk jako pierwszy przeciął linię mety i został liderem Tour of Hellas. Na kolejnych pozycjach uplasowali się Eduard Prades (Caja Rural – Seguros RGA) i Filippo Baroncini (Trek-Segafredo), Mistrz świata w wyścigu ze startu wspólnego do lat 23.

Wyniki pierwszego etapu Tour of Hellas 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments