fot. Dennis Passini / Vitesse

Pierwszy trzytygodniowy wyścig w sezonie 2022 – Giro d’Italia – zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim próba generalna przed tą imprezą – Tour of the Alps. Organizatorzy włosko-austriackiej „etapówki”, która rozpocznie się za niespełna dwa tygodnie, potwierdzili, że na starcie stanie wiele gwiazd, w tym: Mikel Landa, Romain Bardet, Miguel Angel Lopez czy Tao Geoghegan Hart.

We wtorek w Trydencie została zaprezentowana tegoroczna, 45. edycja Tour of the Alps, która odbędzie się w dniach 18-22 kwietnia. Rozgrywany w wymagającym terenie wyścig, klasycznie już, będzie jednym z ostatnich testów przed pierwszym Wielkim Tourem sezonu – Giro d’Italia. Zmagania rozpoczną się w Poniedziałek Wielkanocny we włoskim Cles, a zakończą cztery dni później – dynamicznym etapem w Lienz w Austrii. Po drodze zawodnicy pokonają wiele przeszkód terenowych, w tym Passo Rolle, Grossglockner czy Furkelpass (więcej o trasie Tour of the Alps 2022 pisaliśmy TUTAJ).

Na starcie alpejskiego wyścigu stanie dziesięć drużyn najwyższej dywizji – między innymi: INEOS Grenadiers, Groupama-FDJ, Bahrain – Victorious i BORA-hansgrohe. Podczas prezentacji tegorocznej edycji Tour of the Alps, organizatorzy potwierdzili udział czołowych kolarzy, specjalizujących się w Wielkich Tourach. Swoją formę przed Giro d’Italia na włoskich i austriackich szosach sprawdzą między innymi tacy kolarze, jak: Miguel Angel Lopez (Astana Qazaqstan Team), Romain Bardet (Team DSM), Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), Hugh Carthy (EF Education-EasyPost), Wilco Kelderman (BORA-hansgrohe), a także Mikel Landa i Pello Bilbao (Bahrain – Victorious), który w ubiegłorocznej edycji Tour of the Alps zajął drugą pozycję i był najlepszy na jednym z etapów.

Na liście startowej zobaczymy też Pavla Sivakova i Tao Geoghegana Harta (INEOS Grenadiers), którzy zdominowali wyścig po Euroregonie Tyrol-Górna Adyga/Południowy Tyrol-Trydent przed trzema laty. Młodym zawodnikom brytyjskiej drużyny będzie towarzyszył doświadczony Richie Porte, znający smak wygranej w Tour of the Alps – Tasmańczyk triumfował w nim w 2015 roku. Oznacza to, że na starcie w Cles zamelduje się co najmniej czterech byłych zwycięzców tego wyścigu – oprócz wspomnianego Porte’a i Sivakova, są to Mikel Landa i Thibaut Pinot.

– Dziesięć ekip World Tour i duża liczba czołowych kolarzy to po raz kolejny gwarancja widowiska na najwyższym poziomie, podobnie jak format wyścigu, zapewniający emocje od pierwszego kilometra. Przez lata wyścig przyczynił się do odkrycia wielu nowych talentów: oczekujemy wiele nie tylko od uznanych zawodników, ale też od tych, których dopiero odkryjemy

– mówił dyrektor wyścigu, Maurizio Evangelista.

Według wstępnych doniesień, w Tour of the Alps wystąpi wielu młodych, utalentowanych zawodników, dobrze czujących się w jeździe po górach. Mowa tu między innymi o takich kolarzach, jak: Florian Lipowitz (Tirol KTM Cycling Team), Filippo Zana (Bardiani-CSF-Faizane), Cian Uijtdebroeks (BORA-hansgrohe), Henri Vandenabeele (Team DSM), Attila Valter (Groupama-FDJ) czy Edoardo Zambanini (Bahrain – Victorious).

Ku pamięci Michele Scarponiego

Ostatni etap tegorocznego Tour of the Alps, rozegrany w Lienz 22 kwietnia, odbędzie się w dokładnie piątą rocznicę śmierci Michele Scarponiego. Włoski kolarz zginął w wypadku samochodowym krótko po zakończeniu wyścigu Tour of the Alps, gdzie zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej i zdołał wygrać pierwszy etap. Na starcie finałowego odcinka tegorocznej edycji imprezy pojawią się rodzice i brat tragicznie zmarłego Scarponiego.

Organizatorzy poinformowali też o zacieśnieniu współpracy z Fundacją Michele Scarponiego, a także przypomnieli o nowym projekcie dotyczącym bezpieczeństwa zawodników na trasie Tour of the Alps, opracowanym we współpracy z firmami Liski i Claseventi. Ma on obejmować utworzenie specjalnego zespołu do spraw bezpieczeństwa, który będzie miał za zadanie zamontować nowe zabezpieczenia (widoczne na zdjęciu poniżej) w najważniejszych punktach

fot. Giacomo Podetti
Zaprezentowano koszulki poszczególnych klasyfikacji

Klasyfikacja generalna – zielona koszulka Melinda
Klasyfikacja górska – niebieska koszulka Cassa Centrale
Klasyfikacja młodzieżowa – biała koszulka Würth Modyf
Klasyfikacja sprinterska – czerwona koszulka PMG Sport

fot. Dennis Passini / Vitesse

Wyścig Tour of the Alps 2022 będzie transmitowany do ponad 100 krajów. W Polsce będzie dostępny za pośrednictwem anten Eurosportu (Eurosport 1, Player, GCN+), a także kanału PMG Sport w serwisie YouTube.

fot. Dennis Passini / Vitesse
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments