fot. Movistar Team / Photo Gomez Sport

Emma Norsgaard (Movistar Team) zwyciężyła w rozgrywanym dziś Le Samyn des Dames. W długim finiszu pokonała Chiarę Consonni (Valcar – Travel & Service) i Vittorię Guazzini (FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope).

Wczesnym popołudniem zawodniczki rywalizowały w Le Samyn des Dames. Podobnie jak w przypadku zmagań mężczyzn, wyścig rozpoczynał się w Quaregnon, a meta ulokowana była w Dour. Decydująca dla losów wyścigu była 26-kilometrowa runda, na której ulokowano pięć sektorów brukowych – Rue de Vert Pignon, Côte de la Roquette, Chemin de Wiheries, Côte des Nonettes i Rue de la Belle Vue.

fot. procyclingstats.com

Od samego początku niemalże 100-kilometrowego wyścigu, tempo było wysokie. Na wymagających fragmentach brukowych peleton uszczuplał się, a wszystkie ataki były szybko neutralizowane. Po kilkudziesięciu kilometrach od grupy oderwały się Grace Brown (FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope) i Elizabeth Holden (Le Col – Wahoo). Z czasem na czele została już tylko Grace Brown, która 25 kilometrów przed metą miała 40 sekund przewagi nad zredukowanym peletonem, w którym tempo nadawały w szczególności kolarki Valcar – Travel & Service, Movistar Team i Trek-Segafredo.

Przez kilka kolejnych kilometrów przewaga Australijki spadała, ale ostatecznie ustabilizowała się na poziomie około 20 sekund. Mimo że zawodniczki jadące w peletonie nie oszczędzały się, Grace Brown wciąż utrzymywała się na czele. Pościg zaczął się do niej zbliżać dopiero na ostatniej sekwencji Côte de la Roquette – Chemin de Wiheries, kiedy to w grupie przyspieszyły Alice Barnes (Canyon//SRAM Racing), Shirin van Anrooij (Trek-Segafredo) i Silvia Persico (Valcar – Travel & Service). Spośród tych zawodniczek najmocniejsza była Alice Barnes, która jako jedyna nie została szybko złapana przez peleton.

Dokładnie 10 kilometrów przed metą Brytyjka dołączyła do prowadzącej Grace Brown i błyskawicznie zostawiła ją za swoimi plecami. Jej akcja nie trwała jednak długo – 6,5 kilometra przed metą doścignęła ją główna grupa. Po chwili na atak zdecydowała się aktywna Shirin van Anrooij, której koło „złapała” Vittoria Guazzini (FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope). Duet, mimo zaciekłej pogoni kolarek Valcar – Travel & Service, utrzymywał się na czele. Młode zawodniczki wspólnymi siłami przejechały przez Rue de Belle Vue przed główną grupą i wjechały na ostatni kilometr z kilkusekundową przewagą.

Dwie uciekinierki zostały złapane przez rozpędzony peleton w samej końcówce. Z grupy najszybciej finiszowała Emma Norsgaard (Movistar Team), która w ubiegłym roku zajęła drugą pozycję. Podium uzupełniły Chiara Consonni (Valcar – Travel & Service) i Vittoria Guazzini.

Wyniki Le Samyn des Dames 2022:

Poprzedni artykułPolski Związek Kolarski oferuje pomoc dla ukraińskich sportowców
Następny artykułSzymon Rekita: „Trzeba być dobrym przez cały rok” [wywiad]
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments