fot. Movistar Team

Annemiek van Vleuten (Movistar Team) zwyciężyła w Omloop Het Nieuwsblad kobiet po dwójkowym finiszu. Holenderka na około 400 metrów zdecydowała się na rozpoczęcie sprintu i zdołała pokonać Demi Vollering (SD Worx).

Ponad dwie godziny po starcie wyścigu mężczyzn, na flandryjskie szosy wyjechały kobiety. Kolarki również rywalizowały na trasie z Gandawy do Ninove, jednak dystans, który pokonywały, był znacznie krótszy – trasa mierzyła niecałe 130 kilometrów. Jej pierwsza połowa była prawie całkowicie płaska. Ulokowano tam jeden sektor brukowy – Huisepontweg. Przez kilkadziesiąt kolejnych kilometrów zawodniczki pokonywały kolejne brukowane fragmenty, jak Holleweg czy Haaghoek, a także liczne ścianki – w tym kombinację podjazdów Muur van Geraardsbergen (1 km; 7,2%) i Bosberg (0,7 km; 6,7%), ulokowaną zaledwie kilkanaście kilometrów przed metą.

Biorąc pod uwagę długi fragment płaskiego terenu w pierwszej części wyścigu, po starcie ostrym tempo było bardzo spokojne. Dopiero po kilkudziesięciu kilometrach rywalizacji od grupy oderwały się Emily Newsom (EF Education-TIBCO-SVB) i Svenja Betz (IBCT) i wypracowały sobie 40-sekundową przewagę. Po pokonaniu 1/4 trasy, na czele została już tylko Emily Newsom, jadąca prawie 4 minuty przed peletonem. Między samotną uciekinierką, a główną grupą, utrzymywała się 5-osobowa grupa pościgowa, w której, oprócz Svenji Betz, znalazły się Kylie Waterreus (Lotto Soudal Ladies), Fien Delbraere (Multum Accountants Ladies Cycling Team), Anastasia Carbonari (Valcar – Travel & Service) i Laura Tomasi (UAE Team ADQ).

Zawodniczkom udało się dogonić samotną liderkę – na pierwszym sektorze brukowym ucieczka miała ponad 3-minutową przewagę nad główną grupą. Z czasem peleton, prowadzony przez kolarki Team DSM i Movistar Team, zbliżał się do uciekinierek i zmniejszał swoją stratę. Odjazd został doścignięty przed sekwencją Haaghoek (bruk) – Leberg (podjazd). Na sektorze brukowym mocne tempo narzuciła jadąca w trykocie mistrzyni Europy Ellen van Dijk (Trek-Segafredo). Gdy droga zaczęła piąć się w górę, z peletonu zaatakowała Marlen Reusser (SD Worx).

Do koła mistrzyni Szwajcarii zdołały doskoczyć Van Dijk, Liane Lippert (Team DSM) i Anna Henderson (Team Jumbo-Visma). Czteroosobowa grupka wypracowała sobie półminutową przewagę. W międzyczasie w peletonie doszło do kilku kraks, w których ucierpiały Marta Jaskulska (Liv Racing Xstra), Sarah Roh (Canyon//SRAM Racing) i Emma Langley (EF Education-TIBCO-SVB).

Na niespełna 30 kilometrów do mety w Ninove, na czele peletonu pojawiły się kolarki ekip Trek-Segafredo i Team DSM, mające z przodu swoje zespołowe koleżanki. Zawodniczki skutecznie spowalniały grupę, dzięki czemu przewaga stale rosła. Na kilka kilometrów do podnóża podjazdu pod Muur van Geraardsbergen, czołówka jechała minutę przed mocno zredukowanym peletonem, w którym tempo nadawały kolarki Canyon//SRAM Racing, Movistar Team i FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope.

Zanim jednak czołowa czwórka zdążyła dojechać do stóp mitycznego podjazdu, przewaga zaczęła błyskawicznie maleć i, gdy kolarki pojawiły się na bruku, wynosiła już tylko 30 sekund. Na podjeździe pod Kapelmuur z ucieczki odpadła Anna Henderson, do której dołączyły Annemiek van Vleuten (Movistar Team) i Demi Vollering (SD Worx), mające kilkanaście sekund straty do czołówki. Za grupką pościgową jechały między innymi Lotte Kopecky (SD Worx), Katarzyna Niewiadoma (Canyon//SRAM Racing), Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo) i Grace Brown (FDJ Novelle-Aquitaine Futuroscope).

Na zjeździe czołowe grupki zjechały się, przez co w wyścigu prowadziło sześć kolarek, w tym dwie z ekipy SD Worx. Mając świadomość, że z tyłu grupkę goni Lotte Kopecky, jej koleżanki z zespołu nie chciały nadawać tempa. Inicjatywy nie przejmowały też inne zawodniczki, przez co Kopecky dołączyła do czołówki.

Na początku brukowanego Bosbergu przyspieszyła Annemiek van Vleuten, na której kole utrzymała się jedynie Demi Vollering. Około 10 kilometrów przed metą, do grupki pościgowej, którą tworzyły Henderson, Van Dijk, Kopecky i Reusser, dojechały Katarzyna Niewiadoma, Elisa Longo Borghini i Grace Brown.

Mimo tak licznego pościgu, przewaga czołowej dwójki wzrastała i na 7 kilometrów do mety w Ninove wynosiła 45 sekund. W drugiej grupie spokojne tempo nadawała… Marlen Reusser, dzięki czemu nie zbliżała się ona do liderek. Na cztery kilometry do mety, gdy Van Vleuten i Vollering miały minutę przewagi, na mocny „zaciąg” zdecydowała się Grace Brown, ale po chwili odpuściła. Niedługo później grupka pościgowa została złapana przez peleton.

W czołówce stale na pierwszej pozycji jechała Annemiek van Vleuten. Dopiero na ostatnim kilometrze Demi Vollering wyszła na zmianę. Na około 400 metrów do mety, atak zdecydowała się Annemiek van Vleuten. Kolarka Movistar Team nie dała się wyprzedzić i jako pierwsza przecięła linię mety – tuż za nią kreskę przecięła Demi Vollering. Podium uzupełniła Lorena Wiebes (Team DSM), która była najszybsza z peletonu.

Wyniki Omloop Het Nieuwsblad kobiet 2022:

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman

Z wiekiem van Vleuten coraz lepsza ! Gratulacje 🙂