fot. Getty Images

Angus Lyons (ARA Pro Cycling Sunshine Coast) wygrał trzeci i zarazem ostatni etap wyścigu Santos Festival of Cycling rozgrywanego niejako w zamian za Tour Down Under. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został James Wheelan (BridgeLane). 

Jamesowi Wheelanowi udało się wygrać Santos Festival of Cycling pomimo że na pierwszym etapie sędziowie ukarali go minutową karą za holowanie się za samochodem. Na ostatnim etapie, który zakończył się na słynnym australijskim podjeździe Willunga Hill utrzymał się w peletonie, zachowując ponad dwudziestosekundową przewagę nad kolegą z drużyny Matt’em Dinhamem.

Angus Lyons był częścią dziewięciosobowej ucieczki dnia, która przewodziła wyścigowi przez niemal cały etap. Wreszcie Lyons zaatakował na Willunga Hill i nikt z rywali nie był w stanie utrzymać jego tempa. Drugi na metę, 22 sekundy za nim, przyjechał Callum Scotson (BikeExchange), zaś trzeci był Cooper Sayers (Nero Continental), z 32 sekundami straty.

Pierwszym na mecie z peletonu był Luke Plapp, który na co dzień reprezentuje barwy INEOS Grenadiers, ale w Santos Festival of Cycling ścigał się w barwach reprezentacji Australii. Z walki o klasyfikację generalną wyeliminował Plappa defekt na drugim etapie, w wyniku którego stracił czas. Jego kolega z drużyny Richie Porte, siedmiokrotny zwycięzca na Willunga Hill, finiszował dziesiąty, sześć sekund za Plappem. Więcej o występie Richie Porte’a w Santos Festival of Cycling można przeczytać –> TUTAJ.

Wheelan zapewnił sobie zwycięstwo w całym wyścigu dzięki imponującemu zwycięstwu „na solo” na pierwszym etapie, kiedy to przyjechał na metę 1:27 sekund przed resztą rywali.

Santos Festival of Cycling normalnie jest lokalnym wyścigiem z cyklu National Road Series, ale w dobie pandemii wirusa Covid-19 i w sytuacji, gdy nie odbył się worldtourowy Tour Down Under, został wykorzystany do inauguracji sezonu przez australijskich kolarzy na co dzień reprezentujących drużyny rangi World Tour. Oprócz Plappe’a i Porte’a startowali tam także między innymi: Luke Durbridge, Cameron Meyer (obaj BikeExchange) oraz Rohan Dennis (Jumbo-Visma).

Poniżej można obejrzeć video z ostatniego etapu:

TUTAJ znajdują się pełne wyniki.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments