fot. UCI Cyclo-Cross World Cup

Wielkimi krokami zbliżają się tegoroczne mistrzostwa świata w kolarstwie przełajowym – czempionat zostanie rozegrany w ostatni weekend stycznia w Fayetteville w Stanach Zjednoczonych. W tym tygodniu poznaliśmy składy reprezentacji Belgii i Szwajcarii na najważniejszą przełajową imprezę roku.

Spośród wszystkich państw biorących udział w przełajowych mistrzostwach świata, skład reprezentacji Belgii był najbardziej wyczekiwany. Pod nieobecność ubiegłorocznego triumfatora, Mathieu van der Poela, podopiecznych Svena Vanthourenhouta stać na zajęcie trzech miejsc na podium.

Ciężko wskazać kolarza, który spośród ośmiu Belgów (bez Wouta van Aerta, który zrezygnował ze startu) będzie miał największe szanse na zdobycie tęczowej koszulki. W tym sezonie świetnie prezentowali się zarówno Eli Iserbyt, zwycięzca Pucharu Świata, Toon Aerts czy Michael Vanthourenhout. Nie można zapominać też o Quintenie Hermansie, który w październiku zwyciężył w zawodach z cyklu Pucharu Świata odbywających się właśnie w Fayetteville.

Poza wymienioną czwórką, w elicie mężczyzn zobaczymy Jensa Adamsa, Vincenta Baestaensa, Daana Soete i Laurensa Sweecka.

Belgia może mieć też chrapkę na zwycięstwa w kategoriach młodzieżowych – w U23 mężczyzn za sprawą takich kolarzy, jak Emiel Verstrynge, Niels Vandeputte czy Thibau Nys (Belg niedawno doznał kontuzji i nie wiadomo, czy zdoła wystartować w mistrzostwach świata), natomiast wśród juniorów o czołowe lokaty mogą powalczyć między innymi Yordi Corsus, Kenay De Moyer czy Aaron Dockx.

W zmaganiach kobiet jedną z głównych ról może odgrywać będąca ostatnio w dobrej formie Sanne Cant. Świeżo upieczona mistrzyni Belgii przez kilka tygodni prezentowała dość wyrównany poziom i w Stanach Zjednoczonych może pokusić się o miejsce w czołowej piątce. Oprócz kolarki IKO-Crelan w wyścigu elity kobiet zobaczymy jeszcze Alicię Franck.

Reprezentację Szwajcarii na mistrzostwa świata w Fayetteville utworzą natomiast sami mężczyźni – najlepsze kobiety, Jolanda Neff i Alessandra Keller, przebywają obecnie na zgrupowaniu reprezentacji MTB w Republice Południowej Afryki.

W rywalizacji elity mężczyzn warto zwrócić uwagę na aktualnego mistrza kraju, Kevina Kuhna, na co dzień reprezentującego Tormans – Circus Cyclo Cross Team. Szwajcar regularnie zajmuje miejsca w czołowej piętnastce największych wyścigów, a w USA postara się o wejście do najlepszej dziesiątki. O podobne lokaty powinni powalczyć orlicy – Dario Lillo i Louis Rouiller – oraz jedyny szwajcarski junior w stawce, Jan Christen.

Niezwykle liczne zespoły opublikowały też federacje kolarskie Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Wśród reprezentantów i reprezentantek tych państw znalazły się między innymi Clara Honsinger (USA), która w tym sezonie stała na podium Pucharu Świata w Dendermonde, a także Maghalie Rochette – Kanadyjka w ostatnich miesiącach odniosła pięć triumfów w wyścigach z kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej i dwukrotnie, w Val di Sole i Besancon, meldowała się w najlepszej trójce zawodów z cyklu Pucharu Świata.

Już wcześniej poznaliśmy skład reprezentacji Holandii, o którym można przeczytać tutaj.

Skład reprezentacji Belgii na mistrzostwa świata w kolarstwie przełajowym: Jens Adams, Toon Aerts, Vincent Baestaens, Quinten Hermans, Eli Iserbyt, Daan Soete, Laurens Sweeck, Michael Vanthourenhout (elita mężczyźni), Sanne Cant, Alicia Franck (elita kobiety), Gerben Kuypers, Jens Michels, Thibau Nys, Emiel Verstrynge i Joran Wyseure (U23 mężczyźni), Kiona Crabbea (U23 kobiety), Yordi Corsus, Kenay De Moyer, Aaron Dockx, Wies Nuyens, Ferre Urkens, Viktor Vandenberghe (junior), Fleur Moors i Xayden Van Sinaey (juniorka).

Skład reprezentacji Szwajcarii na mistrzostwa świata w kolarstwie przełajowym: Kevin Kuhn, Gilles Mottiez (elita mężczyźni), Dario Lillo, Loris Rouiller, Jan Sommer, Lars Sommer (mężczyźni U23) i Jan Christen (junior).

Poprzedni artykułLucinda Brand wygrywa przełajowy Puchar Świata
Następny artykułLuke Plapp i Nicole Frain mistrzami Australii w wyścigach ze startu wspólnego
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments