W sobotę na antenie TVP Sport zaprezentowano trasę 79. edycji największego i najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego w Polsce – Tour de Pologne. Gościem w studiu był dyrektor generalny wyścigu – Czesław Lang oraz byli polscy kolarze: Tomasz Marczyński, Marek Rutkiewicz oraz Bartosz Huzarski. 

– Pracujemy teraz intensywnie i z dużym wyprzedzeniem. Mogę nawet zdradzić, że już myślimy o edycji wyścigu w 2023 roku, która będzie jubileuszową. Może nawet w czerwcu ogłosimy już trasę

– mówił Czesław Lang.

Absolutną nowością i już bardzo niewidzianym elementem na trasie Tour de Pologne będzie jazda indywidualna na czas usytuowana w terenie górskim. Kolarze wystartują z Szaflar i będą finiszować w Bukovinie Resort. Część trasy została poprowadzona dobrze znaną dla naszego narodowego Touru rundą „bukowińską”.

– Początkowo planowaliśmy, by zrobić tę czasówkę po starej stronie Ściany Bukowina, ale ta droga jest teraz w remoncie. Może kiedyś tam wrócimy. Jednak ten podjazd również będzie wystarczająco wymagający, a kibice będą mogli dłużej przyjrzeć się kolarzom, którzy będą jechali tam dużo wolniej

– mówił o przedostatnim etapie Czesław Lang.

Mapa 79. Tour de Pologne 2022:

Poszczególne etapy Tour de Pologne 2022:

Etap 1 (30.07.2022) – Kielce – Lublin / 220,9 km

Uroczysty start 79. Tour de Pologne UCI World Tour zaplanowano w Kielcach –  stolicy województwa świętokrzyskiego, znanego ze swojej górniczej przeszłości. Na trasie pierwszego etapu będą do zdobycia dwie premie. W połowie dystansu na premii lotnej w Józefowie nad Wisłą, powalczą sprinterzy. Po kilkudziesięciu kilometrach po względnie płaskim odcinku, zmieni się profil trasy. Pierwsza premia górska III kategorii tej edycji będzie do zdobycia w Wylągach (Kazimierz Dolny). Koniec etapu w centrum Lublina, jednak wcześniej na zawodników będzie czekał ostatni podjazd, który wyłoni zwycięzcę pierwszego odcinka.

Etap 2 (31.07.2022) – Chełm – Zamość / 203,9 km

Drugi etap w całości odbędzie się na Lubelszczyźnie. Ten dzień rozpocznie się w Chełmie, trzecim pod względem liczby ludności mieście województwa lubelskiego. Na trasie do zdobycia będą aż trzy premie lotne. Pierwsza w Hrubieszowie, druga w Tomaszowie Lubelskim i ostatnia w Szczebrzeszynie. Po drodze zaplanowano jeszcze dwie premie górskie IV kategorii. Podjazd pod Werechanie, szybki zjazd i kolejna wspinaczka po premię w Wieprzowie. Zawodnicy wjadą na linię mety w Zamościu, gdzie będą musieli pokonać 9 kilometrową rundę wokół „perły renesansu”.

Etap 3 (1.08.2022) – Kraśnik, Powiat Kraśnicki – Przemyśl / 229,7 km

Na trasie wyścigu po raz pierwszy od dawna pojawi się Kraśnik i powiat kraśnicki. Trzeci etap zakończy się w Przemyślu. W pierwszej połowie dystansu do zdobycia będą dwie premie lotne – w Janowie Lubelskim oraz Leżajsku. Druga część to trzy premie górskie do zdobycia na odcinku 13 kilometrów. Premie to Sólca (III kategoria), Kalwaria Pacławska (II kategoria) oraz Gruszowa (III kategoria). Finisz, podobnie jak w ubiegłym roku, to wyczerpujący podjazd w centrum miasta o nachyleniu od 14 do 15%.

Etap 4 (2.08.2022) – Lesko, Powiat Leski – Sanok / 176,8 km

Czwarty etap w całości będzie rozegrany w województwie podkarpackim. Start w średniowiecznym mieście Lesku, położonym nad rzeką San. Trasa będzie prowadzić przez góry Sanocko-Turczańskie, charakterystyczne będą liczne wzniesienia i zjazdy. Do zdobycia bedą trzy premie lotne w Ustrzykach Dolnych, gminie Fredropol oraz Birczy. A także 3 premie górskie w gminie Czarna (II kategoria), przy Hotelu Arłamów (II kategoria) i przed samą metą w Sanoku. O ostatnie górskie premie kolarze powalczą w Słonne (III kategoria).

Etap 5 (3.08.2022) – Łańcut – Rzeszów / 205 km 

Kolejny dzień wyścigu będzie ostatnim przeprowadzonym na Podkarpaciu etapem tej edycji. Do pokonania ponad 200 kilometrów z Łańcuta, słynącego z pięknego barokowego zamku, do nowoczesnego i prężnie rozwijającego się Rzeszowa. W Dynowie będą do zdobycia dwie premie: lotna i górska III kategorii. Kolejna premia górska to Izdebki (II kategoria). Na koniec wjazd na rundę w Rzeszowie, na której czeka ostatnia premia górska II kategorii.

Etap 6 (4.08.2022) – Szaflary – BUKOVINA Resort / 15.4 km  

Przedostatni etap będzie naprawdę widowiskowy. Indywidualna jazda na czas z Szaflar do BUKOVINA Resort. Trasa krótka, lecz wymagająca. Będzie w większości prowadzić pod górę. Do pokonania 415 metrów przewyższenia. Ten etap będzie mieć istotny wpływ na końcową klasyfikację.

Etap 7 (5.08.2022) – Valsir, Skawina – Kraków / 175 km 

Wielki finał Tour de Pologne już tradycyjnie odbędzie się w Krakowie. Tym razem kolarze wystartują spod siedziby firmy Valsir w Skawinie. I chociaż start i meta są położone niedaleko siebie,  to aby dotrzeć do Krakowa zawodnicy będą musieli pokonać 175 kilometrową trasę. O ostatnie punkty dla najlepszego górala będzie można powalczyć na dwóch premiach górskich w Bieńkówce (I oraz III kategorii) oraz w Podstolicach (III kategoria). Wcześniej w Myślenicach do zgarnięcia ostatnia premia lotna tej edycji. Etap zakończą trzy 5-kilometrowe rundy. Na krakowskich błoniach poznamy zwycięzcę 79. edycji Wyścigu dookoła Polski.

guest
8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert

Wiadomo może kiedy będzie odsłaniana trasa TdP amatorów 2022?

Rafał
Rafał

A kiedy i gdzie Tour de Pologne amatorów?

Michal
Michal

Polskie kolarstwo potrzebuje kilku etapówek 2.1 i kilku jednodniówek 1.1 transmitowanych przez tv. TdP w tzw. „Lidze Mistrzów” 🙂 niewiele daje

Michał
Michał

Jakiś ten wyścig mocno okrojony. Tylko jedna premia górska I kategorii?

Gall Anonim
Gall Anonim

Ciekawe czy na I-szym etapie od Annopola wzdłuż Wisły do Kazimierza będzie położony nowy asfalt. Ostatnio jak tam jechałem to widziałem asfalty kładzione chyba jeszcze za Gierka.

Luk
Luk

Jak dla mnie wyścig powinien przebiegać przez nas cały kraj
Kiedyś podobno tak było

Trynidada
Trynidada

te pierwsze trzy etapy okropnie długie, trochę przegięcie

Rafi
Rafi

Znowu wschód i południe