fot. Jan Rozmarynowski/naszosie.pl

Początek listopada, ze względu na święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, to czas, w którym wspominamy tych, których już z nami nie ma. W ciągu ostatniego roku odeszło od nas wielu utytułowanych kolarzy i kolarek, trenerów, działaczy…

Ryszard Szurkowski

Jeden z najbardziej utytułowanych polskich kolarzy szosowych. W swojej karierze między innymi czterokrotnie triumfował w Wyścigu Pokoju, dwa razy zdobywał srebrny medal igrzysk olimpijskich i trzykrotnie zwyciężał w mistrzostwach świata amatorów. Dwukrotnie zwyciężył w Plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski. Po zakończeniu zawodowej kariery pełnił role bezpartyjnego posła, trenera kadry narodowej i prezesa Polskiego Związku Kolarskiego.

Piotr Karkoszka

Przez wiele lat był związany z kolarstwem – najpierw jako zawodnik, później jako trener i działacz. Zarządzał klubem UKS „Sokół” Kęty, w którym swoje kariery zaczynali tacy kolarze i takie kolarki, jak Przemysław Niemiec, Marta Lach, Anna Plichta, Adrian Honkisz czy Bartłomiej Wawak.

Aldo Moser

Włoski kolarz, który w swojej karierze zwyciężał między innymi w takich wyścigach, jak Coppa Bernocchi, Trofeo Baracchi, Coppa Agostoni czy Grand Prix des Nations. Wielokrotnie zajmował miejsca w czołówkach etapów Giro d’Italia i Vuelta a Espana, a dwukrotnie kończył w czołowej dziesiątce prestiżowy wyścig Giro di Lombardia. Prywatnie był bratem słynnego Francesco Mosera.

Zygmunt Hanusik

Jeden z najlepszych polskich kolarzy w historii – największe sukcesy odnosił na trasach Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne. W swojej karierze wygrał trzy etapy pierwszej z wymienionych etapówek, natomiast w Wyścigu Dookoła Polski był najlepszy na czterech odcinkach, a w 1969 roku zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Dodatkowo na swoim koncie miał zwycięstwo w „generalce” francuskiego Tour du Loir et Cher E Provost. Dwukrotnie brał udział w mistrzostwach świata, a raz w igrzyskach olimpijskich – w 1968 roku w Meksyku.

Chris Anker Sørensen

Ceniony pomocnik, który zdecydowaną większość swojej zawodowej kariery spędził w ekipie Saxo Bank (pod różnymi nazwami). W tym czasie udało mu się wygrać Japan Cup Cycle Road Race, a także etapy takich wyścigów, jak Giro d’Italia czy Criterium du Dauphine Libere. Po zakończeniu kariery był komentatorem telewizyjnym – miał relacjonować tegoroczne mistrzostwa świata w Leuven, jednak tuż przed rozpoczęciem imprezy został potrącony przez samochód w trakcie treningu. Zmarł wskutek odniesionych obrażeń.

Eligiusz Grabowski

Uprawiał kolarstwo szosowe, torowe i przełajowe. W swojej karierze reprezentował Włókniarza Legnica i Gwardię Warszawa. Do jego największych sukcesów należy mistrzostwo Polski w kolarstwie przełajowym, zwycięstwo w Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski, a także wicemistrzostwo Polski w drużynowym wyścigu na 4 kilometry na torze i akademickie mistrzostwo świata.

Sebastian Skiba

Był zawodowym kolarzem, ścigał się między innymi w takich zespołach, jak Legia – Bazyliszek czy Intel Action. W swojej zawodowej karierze wygrał dwa etapy wyścigu Okolo Slovenska, a także kilkukrotnie plasował się w czołówce polskich etapówek – Małopolskiego Wyścigu Górskiego i Bałtyk – Karkonosze Tour.

Jolien Verschueren

Belgijska kolarka przełajowa, która w 2015 roku zajęła drugie miejsce w mistrzostwach Europy. W swojej karierze triumfowała w ośmiu wyścigach, w tym w słynnym Koppenbergcross, który od tego roku będzie rozgrywany ku jej pamięci, jako Grand Prix Jolien Verschueren. Belgijka zmarła w wieku 31 lat z powodu raka mózgu.

Franciszek Surmiński

W swojej kolarskiej karierze odniósł wiele zwycięstw, między innymi w klasyfikacji generalnej Małopolskiego Wyścigu Górskiego, a także na pięciu odcinkach Tour de Pologne, który dwukrotnie kończył na siódmej pozycji. Po zakończeniu kariery pracował jako trener – jego wychowankiem był między innymi Stanisław Szozda.

Niech spoczywają w Pokoju!

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments