Fot. Tinkoff-Saxo

Były właściciel kolarskiej drużyny i założyciel banku Tinkoff, został skazany na 500 milionów dolarów grzywny oraz rok pozbawienia wolności w zawieszeniu, za oszustwa podatkowe w Stanach Zjednoczonych. Grzywna jest dwukrotnie wyższa od kwoty, którą powinien zapłacić Rosjanin.

W ubiegłym roku były właściciel ekipy Tinkoff-Saxo, w której jeździli m.in. Peter Sagan, Alberto Contador czy Rafał Majka, wpłacił kaucję w wysokości 20 milionów funtów, aby uniknąć aresztu, po tym jak amerykańscy prokuratorzy wydali tymczasowy nakaz aresztowania.

Wyrok kończy sprawę, która ciągnie się od 2019 roku, kiedy to Oleg Tinkov, którego majątek wyceniany był w 2020 roku na 2,5 miliarda dolarów amerykańskich, został oskarżony o ukrywanie aktywów o wartości miliarda dolarów, w trakcie zrzekania się amerykańskiego obywatelstwa w 2013 roku.

Były szef kolarskiej ekipy złożył fałszywe zeznanie podatkowe za 2013 rok, przez co Departament Sprawiedliwości USA odnotował stratę podatkową w wysokości 250 milionów dolarów. Po latach toczącego się procesu, w zeszłym miesiącu Tinkov przyznał się do winy. Sprawa zakończyła się w piątek, 29 października, a na grzywnę w wysokości 508 936 184 $ składa się należny podatek, odsetki, kara za oszustwa cywilne i inne podatki.

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz

Niesamowite jak działa ten mechanizm… „czym więcej się ma tym więcej chce się kraść”