fot. Katarzyna Doros

Dnia 19 września w Prudniku odbyła się ósma edycja Memoriału im. Stanisława Szozdy, impreza ta była finałem mistrzostw Polski w kryterium ulicznym. Na inaugurację tego wydarzenia odsłonięty został pomnik upamiętniający wybitnego polskiego kolarza, mocno związanego z miejscowością położoną na Górnym Śląsku.

Inicjatorem wzniesienia monumentu na cześć triumfatora Wyścigu Pokoju z 1974 roku był Radosław Roszkowski, starosta prudnicki, oto co powiedział o swojej idei:

Zainspirował mnie do tego pomnik Joachima Halupczoka w Niwkach. Pomniki traktuję jako miejsce, gdzie należy składać wieńce, gdzie należy składać znicze, natomiast to jest żywe upamiętnienie wybitnego kolarza. Ono ma w swoim zamyśle przypominać z jednej strony tę wybitną postać, ale z drugiej strony być magnesem dla młodzieży i stanowić zachętę do aktywnego trybu życia.

Autorem rzeźby był opolski rzeźbiarz – Przemysław Wolny, podobiznę wykonano z brązu, a to o swoim dziele mówi sam autor:

Musiałem się wzorować na wizerunku pana Szozdy ze starych fotografii – mówi. – Korzystałem ze zdjęć wysokokontrastowych z lat 70. XX w. Było mało szczegółów, była mała rozdzielczość, dlatego musieliśmy korzystać z pomocy i konsultacji z osobami, które pamiętały Stanisława Szozdę, jego budowę ciała, zachowanie, mimikę. Najwięcej pracy było przy twarzy.

Podczas samego wyścigu kolarze rywalizowali na technicznej rundzie o długości 1600 metrów, a zawody rozegrano w wielu kategoriach wiekowych, od żaków przez juniorów młodszych aż po elitę mężczyzn. Wyniki całego Memoriału można znaleźć tutaj.

 

Poprzedni artykułNadchodzi nowa królowa – zapowiedź 2. dnia mistrzostw świata Flandria 2021
Następny artykułFlandria 2021: Price-Pejtersen najszybszym orlikiem, Maciejuk 27.
Kolarstwem interesuje się ponad połowę swojego życia. Uwielbia wszystko związane z tym zakręconym sportem pisanie, mówienie czy wreszcie samo uprawianie go sprawia mu masę radości. Na szosie trenuje z różnymi skutkami od 6 lat, ścigając się jako junior a obecnie amator.
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr

Prudnik nie leży na Górnym Śląsku, ale na Śląsku Opolskim.