fot. Katarzyna Doros

Dnia 19 września w Prudniku odbyła się ósma edycja Memoriału im. Stanisława Szozdy, impreza ta była finałem mistrzostw Polski w kryterium ulicznym. Na inaugurację tego wydarzenia odsłonięty został pomnik upamiętniający wybitnego polskiego kolarza, mocno związanego z miejscowością położoną na Górnym Śląsku.

Inicjatorem wzniesienia monumentu na cześć triumfatora Wyścigu Pokoju z 1974 roku był Radosław Roszkowski, starosta prudnicki, oto co powiedział o swojej idei:

Zainspirował mnie do tego pomnik Joachima Halupczoka w Niwkach. Pomniki traktuję jako miejsce, gdzie należy składać wieńce, gdzie należy składać znicze, natomiast to jest żywe upamiętnienie wybitnego kolarza. Ono ma w swoim zamyśle przypominać z jednej strony tę wybitną postać, ale z drugiej strony być magnesem dla młodzieży i stanowić zachętę do aktywnego trybu życia.

Autorem rzeźby był opolski rzeźbiarz – Przemysław Wolny, podobiznę wykonano z brązu, a to o swoim dziele mówi sam autor:

Musiałem się wzorować na wizerunku pana Szozdy ze starych fotografii – mówi. – Korzystałem ze zdjęć wysokokontrastowych z lat 70. XX w. Było mało szczegółów, była mała rozdzielczość, dlatego musieliśmy korzystać z pomocy i konsultacji z osobami, które pamiętały Stanisława Szozdę, jego budowę ciała, zachowanie, mimikę. Najwięcej pracy było przy twarzy.

Podczas samego wyścigu kolarze rywalizowali na technicznej rundzie o długości 1600 metrów, a zawody rozegrano w wielu kategoriach wiekowych, od żaków przez juniorów młodszych aż po elitę mężczyzn. Wyniki całego Memoriału można znaleźć tutaj.

 

Poprzedni artykułNadchodzi nowa królowa – zapowiedź 2. dnia mistrzostw świata Flandria 2021
Następny artykułFlandria 2021: Price-Pejtersen najszybszym orlikiem, Maciejuk 27.
Student III roku prawa Uniwersytety Łódzkiego. Były kandydat na kolarza z przeszłością w kategoriach juniorskich, obecnie kolarz - amator, pasjonujący się kolarskimi zmaganiami na wszystkich poziomach, od juniorów po World Tour.
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr

Prudnik nie leży na Górnym Śląsku, ale na Śląsku Opolskim.

Andrzej z Prudnika (Neustadt in Oberchlesien)
Andrzej z Prudnika (Neustadt in Oberchlesien)

Piotr, oczywiście, że Prudnik leży na Górnym Śląsku. Określenie Górny Śląsk wskazuje na krainę, która nie jest tożsama ze współczesnym podziałem administracyjnym. Na przykład to, że Częstochowa jest w województwie śląskim, nie znaczy, że leży na Śląsku. Także Nysa to Dolny Śląsk, dlatego herby w jej okolicy mają dolnośląskiego, czarnego orła, a nie złotego, górnośląskiego. Sprawdź, poczytaj, wygugluj sobie i dowiedz się, że Górny Śląsk to nie synonim województwa śląskiego. A Śląsk Opolski? No jest coś takiego od całkiem niedawna. Właściwie od XX w.