PhotoGomezSport

Strona internetowa climbing-recrods.com, która monitoruje czasy podjazdów na najbardziej znanych przełęczach, podała, że Miguel Angel Lopez (Movistar) pokonał 21,5-kilometrowy podjazd Mont Ventoux od strony Bédoin w czasie 57 minut i 55 sekund. Oznacza to najlepszy rezultat w czasach współczesnych.

„Superman” Lopez startował w wyścigu Mont Ventoux Denivele Challenge we wtorek, gdzie zdecydowanie zdominował rywalizację. Zaatakował 12 kilometrów przed szczytem finałowego podjazdu i odniósł zwycięstwo „na solo”. Drugi na mecie Oscar Rodriguez (Astana-Premier Tech) przyjechał 2 minuty i 26 sekund później.

Szybszy od Kolumbijczyka był w 2004 roku hiszpański kolarz Iban Mayo, który wygrał etap jazdy indywidualnej na czas na Mont Ventoux podjeżdżanym od tej samej strony w wyścigu Criterium du Dauphine. Ustanowił wówczas czas 55 minut i 51 sekund.

W nieco bardziej współczesnych czasach bardzo dobry czas ustanowił w Tour de France 2013 Chris Froome, który wjechał na „Giganta Prowansji” w czasie 59 minut ze średnią prędkością 21,86 km/h. Z kolei na Wielkiej Pętli 2009 Alberto Contador oraz Andy Schleck uzyskali czas 58 minut i 46 sekund.

Przypomnijmy, że Mont Ventoux pojawi się w tegorocznej edycji wyścigu Tour de France (na jedenastym etapie), po raz pierwszy od 2016 roku, kiedy to etap został skrócony z powodu bardzo silnego wiatru. Ówczesny lider wyścigu Chris Froome, który miał niegroźną kraksę, biegł w stronę szczytu, zanim otrzymał nowy rower.

guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
Kamil

Jest może informacja, ile wynosi średnie nachylenie na tym podjeździe?