fot. Getty Images

Remi Cavagna (Deceuninck-Quick Step) wygrał kończącą tegoroczną edycję wyścigu Tour de Romandie jazdę indywidualną na czas we Fryburgu. Zwycięstwo w całym wyścigu zapewnił sobie Geraint Thomas (INEOS Grenadiers), który odrobił stratę do Michaela Woodsa (Israel Start-Up Nation). 

Piąty i zarazem ostatni etap wyścigu Tour de Romandie to licząca 16,2 km jazda indywidualna na czas wokół Fryburga. Profil był daleki od płaskiego – na trasie znajdowało się wiele sekcji z podjazdami, które niejako otwierały szansę słabszym specjalistom od ITT, by obronić się lub nadrobić stracony wcześniej czas. Warto również zwrócić uwagę na liczącą 700-metrów sekcję brukową na pierwszym podjeździe dnia, rozpoczynającym się po przejechaniu półtora kilometra.

Jednym z pierwszych dobrych czasów był rezultat zwycięzcy “czasówki” na tegorocznym wyścigu Paryż-Nicea Stefana Bisseggera. Szwajcar przejechał trasę w ciągu 22 minut. O 31 sekund gorszy czas od niego miał mistrz świata Filippo Ganna (INEOS Grenadiers), który tymczasem ewidentnie stracił swoją najwyższą formę, która jeszcze niedawno pozwalała mu wygrywać wszystkie “czasówki”, w których startował. Z kolei zwycięzca prologu wyścigu Rohan Dennis uplasował się ostatecznie na dziewiątym miejscu z 35 sekundami straty.

Z kolei pierwszym, który poprawił czas Bisseggera był mistrz Francji Remi Cavagna – 21:54. W tym momencie na mecie był już także mistrz Europy w jeździe indywidualnej na czas Stefan Kung, który musi odczuwać skutki krasy na piątkowym etapie. Czas reprezentanta gospodarzy to 22:45, zaś miejsce, które zajął to 15.

Następnie nasze oczy kierowały się w stronę walki kolarzy z czołówki klasyfikacji generalnej, gdzie realną szansę na odebranie zwycięstwa w wyścigu Michaelowi Woodsowi miał Geraint Thomas, który tracił do Kanadyjczyka tylko 11 sekund. Z kolei trzeci Ben O’Connor tracił do kolarza Israel Start-Up Nation 22 sekundy.

Bardzo dobrze na trasie prezentował się Geraint Thomas, który na pomiarze czasu o wiele szybszy od Woodsa i wyraźnie zmierzał po zwycięstwo w “generalce”, a może także po zwycięstwo etapowe. Ostatecznie osiągnął “tylko” i aż zwycięstwo w całym wyścigu. Końcowy czas Thomasa to 22:11, zaś Woodsa to 23:05, co dla Kanadyjczyka oznaczało spadek na piąte miejsce.

Znaczny awans z szóstego na trzecie miejsce zanotował Fausto Masnada, który o sekundę wyprzedził bardzo liczącego na podium Marca Solera. Na drugie miejsce w GC awansował z kolei na drugi stopień podium, więc tym samym drużyna INEOS Grenadiers osiągnęła dublet.

Wyniki ostatniego etapu:

1 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep 0:21:54
2 Stefan Bissegger (Swi) EF Education-Nippo 0:00:06
3 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers 0:00:17
4 Ilan Van Wilder (Bel) Team DSM 0:00:18
5 Richie Porte (Aus) Ineos Grenadiers 0:00:20
6 Fausto Masnada (Ita) Deceuninck-QuickStep 0:00:21
7 Mattia Cattaneo (Ita) Deceuninck-QuickStep 0:00:29
8 Marc Soler (Spa) Movistar Team 0:00:34
9 Rohan Dennis (Aus) Ineos Grenadiers 0:00:35
10 Filippo Ganna (Ita) Ineos Grenadiers 0:00:37
11 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech 0:00:48
12 Antonio Tiberi (Ita) Trek-Segafredo 0:00:49
13 Wilco Kelderman (Ned) Bora-Hansgrohe 0:00:50
14 Andrey Amador (CRc) Ineos Grenadiers 0:00:51
15 Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ
16 Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team 0:00:52
17 Damiano Caruso (Ita) Bahrain Victorious 0:00:54
18 Rodrigo Contreras Pinzon (Col) Astana-Premier Tech 0:00:55
19 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Victorious
20 Magnus Cort (Den) EF Education-Nippo 0:00:57
21 Jack Haig (Aus) Bahrain Victorious 0:00:59
22 Alex Edmondson (Aus) Team BikeExchange 0:01:01
23 Lucas Hamilton (Aus) Team BikeExchange
24 Tony Martin (Ger) Jumbo-Visma 0:01:04
25 Marco Brenner (Ger) Team DSM
26 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Movistar Team 0:01:07
27 Neilson Powless (USA) EF Education-Nippo 0:01:10
28 Michael Woods (Can) Israel Start-up Nation 0:01:11
29 Tejay van Garderen (USA) EF Education-Nippo 0:01:12
30 Thymen Arensman (Ned) Team DSM 0:01:13
31 Damien Howson (Aus) Team BikeExchange 0:01:14
32 Ian Garrison (USA) Deceuninck-QuickStep
33 Chad Haga (USA) Team DSM 0:01:15
34 Owain Doull (GBr) Ineos Grenadiers 0:01:16
35 Mattias Skjelmose (Den) Trek-Segafredo
36 Jake Stewart (GBr) Groupama-FDJ 0:01:17
37 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo 0:01:19
38 Josef Cerny (Cze) Deceuninck-QuickStep
39 Tom Bohli (Swi) Cofidis 0:01:20
40 Clément Champoussin (Fra) AG2R Citroën Team 0:01:23
41 Felix Gall (Aut) Team DSM 0:01:24
42 Rein Taaramäe (Est) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:01:25
43 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
44 Manuele Boaro (Ita) Astana-Premier Tech 0:01:29
45 Steven Kruijswijk (Ned) Jumbo-Visma 0:01:32
46 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain Victorious 0:01:33
47 Mads Würtz Schmidt (Den) Israel Start-up Nation 0:01:34
48 Marc Hirschi (Swi) UAE Team Emirates 0:01:37
49 Julien El Fares (Fra) EF Education-Nippo
50 Dario Cataldo (Ita) Movistar Team 0:01:49
51 Johan Jacobs (Swi) Movistar Team 0:01:50
52 Jesus Herrada (Spa) Cofidis 0:01:53
53 Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education-Nippo 0:01:55
54 Eddie Dunbar (Irl) Ineos Grenadiers
55 Simone Petilli (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:01:56
56 Jordi Meeus (Bel) Bora-Hansgrohe 0:01:59
57 Gijs Leemreize (Ned) Jumbo-Visma 0:02:00
58 Charlie Quarterman (GBr) Trek-Segafredo 0:02:01
59 Javier Romo Oliver (Spa) Astana-Premier Tech
60 Sepp Kuss (USA) Jumbo-Visma 0:02:02
61 Thomas Champion (Fra) Cofidis 0:02:04
62 Christoph Pfingsten (Ger) Jumbo-Visma 0:02:06
63 Diego Camargo Pineda (Col) EF Education-Nippo 0:02:08
64 Stephen Williams (GBr) Bahrain Victorious 0:02:10
65 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
66 Ben Zwiehoff (Ger) Bora-Hansgrohe 0:02:12
67 Andreas Kron (Den) Lotto Soudal 0:02:13
68 Brent Bookwalter (USA) Team BikeExchange
69 Steff Cras (Bel) Lotto Soudal 0:02:14
70 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo 0:02:15
71 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:02:16
72 Dion Smith (NZl) Team BikeExchange
73 Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates 0:02:18
74 Mathias Frank (Swi) AG2R Citroën Team 0:02:20
75 Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal
76 Jan Bakelants (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:02:22
77 Claudio Imhof (Swi) Swiss National Team
78 Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-up Nation 0:02:24
79 Jaakko Hänninen (Fin) AG2R Citroën Team 0:02:25
80 Louis Meintjes (RSA) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:02:26
81 Mathias Fluckiger (Swi) Swiss National Team 0:02:28
82 Davide Villella (Ita) Movistar Team 0:02:30
83 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Victorious 0:02:32
84 Clement Venturini (Fra) AG2R Citroën Team
85 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ
86 Lawrence Naesen (Bel) AG2R Citroën Team 0:02:33
87 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates
88 Joel Suter (Swi) Swiss National Team 0:02:34
89 Sergio Henao Montoya (Col) Team Qhubeka Assos 0:02:39
90 Rob Power (Aus) Team Qhubeka Assos 0:02:40
91 Elia Viviani (Ita) Cofidis 0:02:41
92 Antwan Tolhoek (Ned) Jumbo-Visma 0:02:42
93 Kobe Goossens (Bel) Lotto Soudal 0:02:44
94 Matteo Badilatti (Swi) Groupama-FDJ 0:02:50
95 Fabian Lienhard (Swi) Groupama-FDJ 0:02:52
96 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-up Nation 0:02:54
97 Andrea Pasqualon (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:02:56
98 Jose Herrada (Spa) Cofidis 0:02:59
99 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ 0:03:00
100 Gerben Thijssen (Bel) Lotto Soudal
101 Tsgabu Grmay (Eth) Team BikeExchange 0:03:05
102 Matthias Reutimann (Swi) Swiss National Team 0:03:10
103 Davide Martinelli (Ita) Astana-Premier Tech 0:03:11
104 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal 0:03:12
105 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe
106 Mathias Norsgaard (Den) Movistar Team
107 Simon Pellaud (Swi) Swiss National Team 0:03:16
108 Natnael Berhane (Eri) Cofidis 0:03:21
109 Chris Froome (GBr) Israel Start-up Nation 0:03:23
110 Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo 0:03:28
111 Carlos Barbero (Spa) Team Qhubeka Assos 0:03:31
112 Sander Armée (Bel) Team Qhubeka Assos 0:03:36
113 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:03:47
114 Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo 0:03:51
115 Cyrille Thiery (Swi) Swiss National Team
116 Joab Schneiter (Swi) Swiss National Team 0:03:58
117 Albert Torres Barcelo (Spa) Movistar Team 0:04:07
118 Dylan Sunderland (Aus) Team Qhubeka Assos 0:04:11
119 Fabio Sabatini (Ita) Cofidis 0:04:18
120 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Qhubeka Assos 0:05:05
DNS Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep
DNS Jos van Emden (Ned) Jumbo-Visma
DNS Maximiliano Richeze (Arg) UAE Team Emirates
DNS Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech

Ostateczna klasyfikacja generalna: 

1 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers 17:59:57
2 Richie Porte (Aus) Ineos Grenadiers 0:00:28
3 Fausto Masnada (Ita) Deceuninck-QuickStep 0:00:38
4 Marc Soler (Spa) Movistar Team 0:00:39
5 Michael Woods (Can) Israel Start-up Nation 0:00:43
6 Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team 0:00:45
7 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech 0:01:08
8 Lucas Hamilton (Aus) Team BikeExchange 0:01:22
9 Damiano Caruso (Ita) Bahrain Victorious 0:01:30
10 Wilco Kelderman (Ned) Bora-Hansgrohe 0:02:20
11 Thymen Arensman (Ned) Team DSM 0:02:48
12 Mattia Cattaneo (Ita) Deceuninck-QuickStep 0:03:29
13 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:04:01
14 Sepp Kuss (USA) Jumbo-Visma 0:04:20
15 Mattias Skjelmose (Den) Trek-Segafredo 0:04:25
16 Ilan Van Wilder (Bel) Team DSM 0:06:09
17 Rohan Dennis (Aus) Ineos Grenadiers 0:06:44
18 Simone Petilli (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:07:49
19 Magnus Cort (Den) EF Education-Nippo 0:07:54
20 Louis Meintjes (RSA) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:07:59
21 Steven Kruijswijk (Ned) Jumbo-Visma 0:08:05
22 Jesus Herrada (Spa) Cofidis 0:10:38
23 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ 0:10:47
24 Matteo Badilatti (Swi) Groupama-FDJ 0:11:16
25 Kobe Goossens (Bel) Lotto Soudal 0:11:35
26 Ben Zwiehoff (Ger) Bora-Hansgrohe 0:12:16
27 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain Victorious 0:12:19
28 Gijs Leemreize (Ned) Jumbo-Visma 0:12:24
29 Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo 0:12:42
30 Clément Champoussin (Fra) AG2R Citroën Team 0:14:42
31 Jose Herrada (Spa) Cofidis 0:14:45
32 Felix Gall (Aut) Team DSM 0:14:48
33 Antonio Tiberi (Ita) Trek-Segafredo 0:15:21
34 Steff Cras (Bel) Lotto Soudal 0:17:53
35 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Movistar Team 0:18:20
36 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:19:04
37 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Victorious 0:20:01
38 Eddie Dunbar (Irl) Ineos Grenadiers 0:20:48
39 Jan Bakelants (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:20:58
40 Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ 0:21:22
41 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo 0:21:54
42 Damien Howson (Aus) Team BikeExchange 0:22:10
43 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates 0:22:21
44 Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education-Nippo 0:22:31
45 Marc Hirschi (Swi) UAE Team Emirates 0:22:33
46 Dion Smith (NZl) Team BikeExchange 0:22:53
47 Rein Taaramäe (Est) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:23:05
48 Simon Pellaud (Swi) Swiss National Team 0:23:49
49 Julien El Fares (Fra) EF Education-Nippo 0:24:05
50 Rodrigo Contreras Pinzon (Col) Astana-Premier Tech 0:24:50
51 Sergio Henao Montoya (Col) Team Qhubeka Assos 0:25:16
52 Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-up Nation 0:25:23
53 Mathias Fluckiger (Swi) Swiss National Team 0:25:31
54 Davide Villella (Ita) Movistar Team 0:26:28
55 Dario Cataldo (Ita) Movistar Team 0:26:43
56 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep 0:26:55
57 Tejay van Garderen (USA) EF Education-Nippo 0:27:00
58 Tsgabu Grmay (Eth) Team BikeExchange 0:27:29
59 Clement Venturini (Fra) AG2R Citroën Team 0:28:48
60 Christoph Pfingsten (Ger) Jumbo-Visma 0:29:14
61 Andreas Kron (Den) Lotto Soudal 0:29:32
62 Andrea Pasqualon (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:30:55
63 Brent Bookwalter (USA) Team BikeExchange
64 Rob Power (Aus) Team Qhubeka Assos 0:31:00
65 Marco Brenner (Ger) Team DSM 0:31:14
66 Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates 0:32:00
67 Jack Haig (Aus) Bahrain Victorious 0:33:48
68 Mathias Frank (Swi) AG2R Citroën Team 0:34:55
69 Carlos Barbero (Spa) Team Qhubeka Assos 0:36:48
70 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal 0:37:10
71 Jaakko Hänninen (Fin) AG2R Citroën Team 0:37:23
72 Stephen Williams (GBr) Bahrain Victorious 0:38:35
73 Diego Camargo Pineda (Col) EF Education-Nippo 0:38:40
74 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ 0:38:55
75 Andrey Amador (CRc) Ineos Grenadiers 0:39:30
76 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo 0:41:30
77 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:42:52
78 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe 0:43:29
79 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Victorious 0:45:01
80 Filippo Ganna (Ita) Ineos Grenadiers 0:45:12
81 Sander Armée (Bel) Team Qhubeka Assos 0:45:29
82 Javier Romo Oliver (Spa) Astana-Premier Tech 0:45:46
83 Jake Stewart (GBr) Groupama-FDJ 0:45:56
84 Chad Haga (USA) Team DSM 0:46:00
85 Mads Würtz Schmidt (Den) Israel Start-up Nation 0:46:21
86 Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal 0:47:09
87 Neilson Powless (USA) EF Education-Nippo 0:48:08
88 Stefan Bissegger (Swi) EF Education-Nippo 0:49:08
89 Tony Martin (Ger) Jumbo-Visma 0:49:51
90 Owain Doull (GBr) Ineos Grenadiers 0:50:31
91 Josef Cerny (Cze) Deceuninck-QuickStep 0:50:41
92 Joel Suter (Swi) Swiss National Team 0:51:50
93 Manuele Boaro (Ita) Astana-Premier Tech 0:54:16
94 Thomas Champion (Fra) Cofidis 0:55:49
95 Antwan Tolhoek (Ned) Jumbo-Visma 0:58:27
96 Chris Froome (GBr) Israel Start-up Nation 1:00:11
97 Dylan Sunderland (Aus) Team Qhubeka Assos 1:00:25
98 Matthias Reutimann (Swi) Swiss National Team 1:02:34
99 Alex Edmondson (Aus) Team BikeExchange 1:02:49
100 Johan Jacobs (Swi) Movistar Team 1:04:02
101 Lawrence Naesen (Bel) AG2R Citroën Team 1:06:04
102 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-up Nation 1:06:12
103 Natnael Berhane (Eri) Cofidis 1:06:22
104 Ian Garrison (USA) Deceuninck-QuickStep 1:07:40
105 Charlie Quarterman (GBr) Trek-Segafredo 1:07:59
106 Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo 1:08:57
107 Jordi Meeus (Bel) Bora-Hansgrohe 1:12:02
108 Fabian Lienhard (Swi) Groupama-FDJ 1:15:51
109 Tom Bohli (Swi) Cofidis 1:16:41
110 Elia Viviani (Ita) Cofidis 1:17:08
111 Davide Martinelli (Ita) Astana-Premier Tech 1:17:20
112 Joab Schneiter (Swi) Swiss National Team 1:19:15
113 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Qhubeka Assos 1:20:40
114 Cyrille Thiery (Swi) Swiss National Team 1:21:43
115 Mathias Norsgaard (Den) Movistar Team 1:23:10
116 Gerben Thijssen (Bel) Lotto Soudal 1:23:20
117 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 1:24:59
118 Fabio Sabatini (Ita) Cofidis 1:25:17
119 Albert Torres Barcelo (Spa) Movistar Team 1:28:03
120 Claudio Imhof (Swi) Swiss National Team 1:30:55
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments