W Afryce subsaharyjskiej pracuję od 2009 roku. Ghana, Kongo, Angola, Namibia, Republika Południowej Afryki, Mozambik i Tanzania, a niebawem dołączy do nich Kenia. Przez te 12 lat widziałem niemal wszystko i nie opuszcza mnie poczucie wdzięczności za to, że urodziłem się na Podkarpaciu, a nie na przykład w Cabo Delgado.

Z inicjatywą „Bicycles change lives”, czyli „rowery odmieniają życie” fundacji Qhubeka spotkałem się po raz pierwszy w 2017 roku podczas wyścigu Cape Epic, jednak samą nazwę kojarzyłem z południowoafrykańskiej drużyny kolarskiej MTN-Qhubeka. W grupie języków nguni określenie qhubeka oznacza poruszanie się naprzód. Nazwa taka została wybrana nie bez powodu, ponieważ celem fundacji Qhubeka jest pomaganie ludności afrykańskiej w zwiększeniu ich mobilności poprzez udostępnianie im rowerów.

Rower jest środkiem lokomocji pozwalającym ludziom poruszać się dalej i szybciej, a tym samym zwiększa dostępność do edukacji, ochrony zdrowia i pracy. W obliczu biedy w jakiej żyje większość ludności afrykańskiej, rowery dosłownie odmieniają życie na podstawowym socjoekonomicznym poziomie. Od początku swojej działalności fundacja przekazała blisko sto tysięcy specjalnie skonstruowanych i przystosowanych do południowoafrykańskich warunków rowerów.

Jednym z partnerów fundacji jest firma ASSOS i efektem tej współpracy jest limitowana edycja koszulki kolarskiej. W ubiegłym roku ogłoszony został konkurs na projekt koszulki, którego zwycięzcą został Gianluca Tirassa. Symbolem fundacji jest podniesiona dłoń i tego motywu nie mogło zabraknąć na koszulce. Została ona jednak wypełniona kolorami i wzorami charakterystycznymi dla twórczości afrykańskiej.

Koszulka kolarska z krótkimi rękawkami ASSOS Bicycles Change Lives została stworzona w oparciu o platformę GT, posiada regularny krój i dostępna jest w siedmiu rozmiarach. Koszulka kosztuje 130 euro, ale z kwoty tej 60 euro zostaje przekazane na konto fundacji Qhubeka. Pięć sprzedanych koszulek to jeden podarowany rower.

Wysyłka koszulek nastąpi po 3 maja 2021 roku, a ich dostępna ilość jest ograniczona.

Lista sklepów: www.assos.com/gb/storelocator/

Poprzedni artykułArvid De Kleijn: „Nie byłem pewny swojego zwycięstwa”
Następny artykułFrederik Frison ze złamaną miednicą
Oficer marynarki handlowej z wykształcenia i zawodu. Pracę na morzu łączy z pasją do kolarstwa, a w szczególności do klasyków. Ma jedną wadę - lubi pływać przed i biegać po rowerze.
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Pat
Pat

150 Euro niestety 🙁

Karol
Karol

Czy te koszulki są ze skóry Pandy ?? A ASSOS zgarnia na sztuce jedyne 70 ojro – piękny gest 🙁 to się nazywa mieć głowę do interesów. Potrzeba jeszcze jeleni.