fot. greece.greekreporter

Czas na wycieczkę w przeszłość do Grecji. Niestety, narodowy wyścig International Tour of Hellas od kilku lat nie istnieje. Sukcesy odnosili w nim także polscy kolarze.

Obecnie w kalendarzu UCI możemy znaleźć jedynie wyścigi rozgrywane na początku sezonu na wyspie Rodos. Trzeba przyznać, że Grecja nie ma wielkich tradycji kolarskich. Jednak pomiędzy 1968 a 2012 rokiem odbyło się 17 edycji International Tour of Hellas, czyli wyścigu dookoła Grecji.

Rywalizacja na Peloponezie była w kręgu zainteresowań kibiców kolarskich, którzy pasjonują się także dziedzictwem starożytnej Grecji. Warto wspomnieć, że peleton przejeżdżał przez miasta takie jak Ateny, Korynt, Olimpia, Sparta i Megalopolis. Przy trasie można było podziwiać zabytki starożytności, co widać na tytułowym zdjęciu artykułu.

Wyścig trwał około tygodnia i był rozgrywany w kwietniu bądź maju. Pierwsza edycja odbyła się w 1968 roku jako wyścig o Nagrodę Starożytnej Grecji. Najlepszy okazał się Duńczyk Gerhard Nielsen. Rok później zawody się już nie odbyły i wróciły dopiero w 1981 roku. Triumfował najlepszy grecki kolarz lat 80. Kanellos Kannellopoulos. Znany jest on jednak z innego wyczynu. W 1988 roku w maszynie napędzanej siłą ludzkich mięśni wykonał blisko 4-godzinny lot z Krety na Santorini. Gospodarze cieszyli się z triumfu swojego kolarza jeszcze w 2003 roku, kiedy wygrał Vasilis Anastopoulos.

Od 1981 roku wyścig odbywał się z wieloma przerwami w latach 1983, 1990-97, 1999-2001 i 2007-10. Na liście zwycięzców nie ma wielkich nazwisk, bo obsada greckiego touru nigdy nie była zbyt mocna. Co ciekawe, żaden kolarz nie wygrał więcej niż raz. W 1988 roku triumfował Gintautas Umaras, który w tym samym sezonie zdobył dwa złote medale Igrzysk Olimpijskich w Seulu na torze. W 2006 roku najlepszy okazał się Pavel Brutt. Zwycięzca etapu na Giro d’Italia 2008 znany jest z jazdy dla grup Katusha Team i Tinkoff.

Ostatnia edycja miała miejsce w 2012 roku. Robert Vrecer o 3 sekundy wyprzedził Davide Rebellina. Polscy kibice mogą pamiętać słoweńskiego kolarza, gdyż rok przed wygraną w Grecji, sięgnął po triumf w wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. Rok później został najlepszym góralem Tour de Suisse.

Warto wspomnieć polskie akcenty w historii Tour of Hellas. Było ich kilka. Na podium w klasyfikacji generalnej uplasował się Adam Gawlik. Kolarz grupy Amore & Vita – Beretta był 3. za kolarzami Volksbank – Ideal – Fraserem MacMasterem i Philippem Schnyderem. Tuż za podium uplasował się Paweł Sendal. Jeden z etapów wygrał ósmy w generalce, Marcin Karczyński.

Polacy wygrali 7 etapów wyścigu dookoła Grecji. Prawie połowa, bo trzy z nich należą do Krzysztofa Jeżowskiego. W 1998 roku polski kolarz okazał się najlepszy na trasie 6., 7. i 10. etapu. Ostatnim z nich był finałowy w Atenach. W 2005 roku w Kozani triumfował Michał Pawlyta (Legia – Bazyliszek), a rok później w Ambrakii najszybszy był Dawid Krupa (MBK – Cycles – Scout).

Od 2012 roku wyścig nie jest rozgrywany. Nie ma także informacji na temat reaktywacji Tour of Hellas. Przerwy w rozgrywaniu wyścigu świadczą o dużych problemach w organizacji w przeszłości. Kolarstwo nie jest popularną dyscypliną w Grecji. I co za tym idzie, brakuje sponsorów. Szkoda, bo z przyjemnością teraz zobaczylibyśmy peleton jadący obok budowli z czasów Starożytnej Grecji.

źródło: Cycling Archives, Wikipedia, Pro Cycling Stats

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments