Belgijski zespół Lotto Soudal decyduje się na badania swoich zawodników pod kątem wykrycia tego, czy byli już oni zarażeni koronawirusem.

Pandemia COVID-19 odmieniła oblicze całego świata sportu. W ten weekend do gry wrócili już piłkarze 1. i 2. Bundesligi, którzy są poddawani regularnym testom. Te same działania zaczyna podejmować ekipa kierowana przez Johna Lelangue’a. Według informacji belgijskiego dziennika Het Nieuwsblad testom na obecność przeciwciał COVID-19 będą poddani wszyscy zawodnicy Lotto Soudal. Komentarza w tej sprawie udzielił lekarz drużyny Jens De Decker.

Jeśli nasi kolarze zetkną się z koronawirusem i tym samym wytworzą przeciwciała to absolutnie chcemy to wiedzieć. Nie jest to jeszcze w stu procentach naukowo udowodnione, ale koronawirus może mieć wpływ na funkcjonowanie serca. W celu zachowania ochrony zdrowia zawodnika z przeciwciałami w ciele poddaje należy go poddać dodatkowej kontroli układu sercowo-naczyniowego. Dotyczy to naszego zespołu, ale inni lekarze również są tego samego zdania. Chcemy uniknąć wszelkiego ryzyka 

– powiedział lekarz ekipy, której zawodnikiem jest Tomek Marczyński.

Z pewnością przed wznowieniem sezonu UCI na poziomie World Tour będą jasno określone zasady przystąpienia zawodników do wyścigów. Aby utworzyć specjalne przepisy w tej sprawie Międzynarodowa Unia Kolarska stworzyła grupę roboczą pod kierownictwem dyrektora medycznego UCI profesora Xaviera Bigarda, która ma stworzyć nowy protokół medyczny w czasach pandemii.