Fot. Młoda Photography / naszosie.pl

Ministerstwo Zdrowia dziś do godziny 15:00 przeprowadza konsultacje w sprawie kolejnego rozporządzenia, które w związku z planowanym od 18 maja 2020 kolejnym etapem znoszenia ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 ma zostać przygotowane i wkrótce opublikowane.

Jeśli ktokolwiek z Państwa ma pewne uwagi, sugestie dotyczące zniesienia kolejnych obostrzeń dotyczących aktywności fizycznej, w tym jazdy na rowerze może przyczynić się do stworzenia projektu rozporządzenia, które będzie dotyczyć każdego z nas. O treści tegoż komunikatu informowaliśmy już wczoraj. Dlatego też jest to nadal szansa, aby była możliwość jazdy i treningów na rowerze bez obowiązku zasłaniania ust i nosa. O wielu mankamentach zakrywania ust podczas wykonywania aktywności fizycznej mówił w rozmowie z nami lekarz kadry narodowej Polskiego Związku Triathlonu prof. dr hab. n. med. Artur Pupka.

Z reguły jestem legalistą, ale w tym przypadku nie znajduję żadnego uzasadnienia dla zasłaniania ust i nosa. Gdy jeżdżę na rowerze czy biegam za miastem, gdzie spotykam jedynie przejeżdżające samochody, to przed kim mam się chronić? Osoby uprawiające sport poza miejscami, gdzie występują skupiska ludzkie, czyli np. parkami, nie powinny mieć obowiązku zasłaniania ust i nosa. Należało to w sposób jasny rozgraniczyć, ponieważ trudno zwolnić z tego przepisu ludzi, którzy biegają czy kręcą się na rowerze po parku, co i rusz ocierając się o kogoś innego. Gdy jednak mamy do czynienia z bardziej – nazwijmy to – wykwalifikowanym amatorem, nie wspominając już o zawodowcach, to logiczne jest, że taka osoba będzie wybierała spokojniejsze, mniej zaludnione miejsca do odbycia treningu. Takim miejscem są tereny na obrzeżach miast czy poza miastem, gdzie nie spotka się żywej duszy, a jeśli już tak się stanie, to odbędzie się to w bezpiecznym dystansie. Dobrym przykładem jest osoba jeżdżąca rowerem po szosach. Takie osoby z pewnością wyłączyłbym z tego nakazu

– powiedział Artur Pupka.

Przypomnijmy, że nadal według przepisów prawa możliwa jest jedynie indywidualna jazda rowerem. Być może wiele sugestii od Państwa wpłynie na decyzję Ministerstwa Zdrowia dotyczące tej sprawy i dopuści możliwość wspólnych treningów w grupie.

Uwagi do Ministerstwa Zdrowia tylko do dziś do godziny 15:00 można wysyłać na e-mail RMrozp.epidemia@mz.gov.pl. Projekt całego rozporządzenia jest dostępny tutaj.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments