Fot. Trek

Jesień i zima to czas podsumowań ostatnich miesięcy treningów i startów oraz czas planowania nadchodzącego sezonu. Spoglądając i analizując wykresy i wskaźniki w Trainingpeaks zastanawiamy się co można było przez ten miniony czas zrobić lepiej. Co zamienić, gdzie przycisnąć, a gdzie już odpuścić.

Czasu cofnąć się nie da i jedyne co możemy zrobić to wyciągnąć konstruktywne wnioski z naszych rozczarowań i porażek. Czasami jednak brakuje nam szerszej perspektywy i zamiast cofnąć się kilka kroków skupiamy się jedynie na niuansach.

Rzuć proszę okiem na poniższe, dość powszechnie powielane błędy przez sportowców i zastanów się, które z nich również Ty popełniasz w codziennym treningu:

◼️REGENERACJA często bagatelizowana przez zawodników i ograniczana do minimum. Wzrost formy polega na zmiennym stosowaniu bodźca i dopasowanego do niego czasu na odpoczynek. Im dłuższy lub bardziej intensywny trening tym dłuższa powinna być regeneracja. W innym przypadku twój organizm nie będzie gotowy na kolejny trening. Kumulacja obciążenia treningowego możne doprowadzić do spadku formy, przetrenowania i kontuzji.

◼️DIETA to, co leży na twoim talerzu jest paliwem dla twojego ciała. Musisz wiedzieć, że im więcej trenujesz, tym musisz przywiązywać większą uwagę do tego co i ile jesz. Oprócz dopasowania kaloryczności zwróć uwagę na makroskładniki i porę spożywania dań w ciągu dnia.

◼️INDYWIDUALIZACJA treningu to jednym słowem przygotowanie planu treningowego i poszczególnych jednostek pod konkretną osobę, pod jej możliwości i cele. Wykonywanie takich samych treningów jak inne osoby, porównywanie się do nich jest dość powszechnym błędem. Nie zawsze trenując tak samo i tyle samo co twój kolega osiągniesz takie same rezultaty. Każdy z nas jest inny, ma inne słabsze i mocniejsze strony i w związku właśnie z tym twój trening powinien być spersonalizowany.

◼️ ZMIENNOŚĆ jest jedną z zasad skutecznego treningu. Wykonując cały czas te same treningi nie możesz oczekiwać innych efektów, ani też progresu swojej formy. Treningi powinny być różnorodne i skierowane na rozwój takich cech jak szybkość, siła i wytrzymałość. Organizm po pewnym czasie adaptuje się do konkretnego treningu dlatego konieczne jest jego różnorodne bodźcowanie zmiennymi jednostkami treningowymi

◼️ PROGRESYWNOŚĆ – przygotowując się do sezonu po dłuższym okresie przerwy lub ograniczonego treningu należy zacząć spokojnie od fazy adaptacji, a następnie przechodzić stopniowo przez fazę rozbudowy i obciążać organizm, dając mu czas na adaptację i regenerację. Tylko poprzez stopniowanie obciążenia możemy dojść do wysokiej formy nie ryzykując kontuzji i zbyt wczesnego szczytu formy.

◼️ JAKOŚĆ – skup się na jakości treningu, a nie na jego objętości. Oczywiście rozbudowa wytrzymałości tlenowej wymaga długich treningów, jednak sporo osób wykonuje mało jakościowe trening patrząc jedynie na ilości przejechanych kilometrów i czas spędzony na siodełku.

◼️ STRUKTURA TRENINGU – pamiętaj, że każdy treningi rozpoczyna się stopniową rozgrzewką, która przygotowuje twój organizm do wysiłku. Ukrwienie tkanek i rozgrzanie wszystkich struktur minimalizuje wystąpienie kontuzji, a także poprawia twoją wydajność przy realizacji zadanie głównego. Podobnie pod koniec treningu – nie schodź z roweru tuż po ostatnim mocnym interwale. Stopniowo schładzaj organizm, pozwól mu pozbyć się odpadów metabolicznych z tkanek przyspieszając jednocześnie proces regeneracji

◼️MONITOROWANIE i ANALIZA treningu – wykorzystaj powszechną technologię do pomiaru odległości, prędkości, tętna czy mocy – będziesz mógł w ten sposób dokładnie śledzić swój trening, i to w jaki sposób wpływa na poprawę twojej formy. Nowoczesne urządzenia i platformy treningowe rejestrują wszystkie możliwe wskaźniki treningowe i pomagają początkującym sportowcom w dobraniu właściwego treningu.

Więcej na way2champ.pl

Poprzedni artykułDrugie życie Tony’ego Martina w drużynie Jumbo-Visma
Następny artykułDavid De la Cruz: „W Team Ineos nie znalazłem dla siebie przestrzeni”
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments