Fot. Jan Rozmarynowski / naszosie.pl

Optymalizacja treningu kolarskiego dotyczy działań zmierzających do poprawy wydolności fizycznej, co sprowadza się do generowania większej mocy na rowerze.

Podczas jazdy na rowerze prawdopodobnie zajdzie potrzeba radzenia sobie w trudnych warunkach termicznych. Jeśli więc zamierzasz być szybszym na wyścigu kolarskim, to powinieneś przystosować się również do spodziewanych warunków termicznych. Wobec tego potrzebna jest wiedza o tym, jak kolarz reaguje na wysoką i niską temperaturę oraz w jaki sposób kolarz może się przygotować do wyścigu w wysokiej lub niskiej temperaturze.

Jakie warunki termiczne niekorzystnie wpływają na kolarskie zdolności wysiłkowe?

Warunki termiczne, gdy są niekorzystne, powodują obniżanie się mocy podczas treningu kolarskiego. Gdy temperatura otoczenia jest niska, trudniej jest uzyskać optymalny poziom temperatury mięśni. Wówczas tempo przemian energetycznych może być obniżone, przez co trudniej będzie osiągać i utrzymywać wysoką moc podczas jazdy na rowerze.

Reakcja organizmu kolarza na wysoką temperaturę otoczenia i wysoką wilgotność powietrza.

Gdy temperatura otoczenia jest wysoka, to podczas wysiłku temperatura wnętrza ciała szybko się zwiększa. Dzieje się tak, ponieważ większa część przemiany energetycznej w mięśniach człowieka służy produkcji ciepła. Jeśli mechanizmy utraty ciepła (przepływ krwi przez mięśnie i skórę, pocenie) są mało wydajne, to energia termiczna gromadzi się wewnątrz organizmu. Prowadzi to do obniżania się mocy podczas jazdy na rowerze. Ten mechanizm przebiega szybciej w warunkach wysokiej wilgotności powietrza, ponieważ para wodna utrudnia parowanie potu.

Adaptacja do trudnych warunków termicznych podczas treningu kolarskiego.

Aby przystosować się do trudnych warunków termicznych potrzebna jest adaptacja. Zalecamy, aby proces adaptacji do wysokiej temperatury otoczenia przebiegał w dwóch czterodniowych blokach, w których treningi w części lub w całości wykonywane są w trudnych warunkach termicznych. Pomiędzy tymi blokami zalecamy 3-4 dniową przerwę od ekspozycji na wysoką temperaturę otoczenia. Dzięki temu poprawi się Wasza zdolność do osiągania wysokiej mocy w warunkach wysokiej temperatury otoczenia. Dzięki temu będziecie też bardziej wydolni w komfortowych warunkach termicznych.

Wierzymy, że dzięki naszym radom będziecie w stanie lepiej przygotować się do zawodów w trudnych warunkach termicznych. Pamiętajcie, że bez odpowiedniego przygotowania i treningu kolarskiego Wasza wydolność może być gorsza, gdy na zewnątrz robi się mroźno lub gorąco. Pamiętajcie więc o odpowiedniej adaptacji!!!

Więcej na: www.aitrainer.eu

Poprzedni artykułX²O Trofee – Flandriencross 2022: Laurens Sweeck zaskakującym triumfatorem, Lucinda Brand z kolejnym zwycięstwem
Następny artykułAustralijskie gwiazdy biorą udział w Santos Festival of Cycling
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Weteran
Weteran

Piękne zdjęcie, publikowane w Sportowcu ok. 1986r. Dwaj giganci kolarstwa. Lech jeszcze na Romecie Super, całkiem prawdopodobne, że tym samym, na którym wygrał Wyścig Pokoju, a może i mistrzostwo świata w 1985 – tym razem już w roli zimowej treningówki. Czesław już na Colnago. Pozdrowienia dla obu mistrzów!

Weteran
Weteran

Czesław na Jaguarze z trochę przewymiarowaną naklejką Colnago:)