fot. Canyon-SRAM

Dziennikarka telewizji Eurosport, Orla Chennaoui, znana z prowadzenia programu „The Breakaway”, zajęła się dziennikarskim śledztwem tropiącym przypadki molestowania seksualnego w kolarstwie. W środę wyemitowano film dokumentalny pt. „Me Too and cycling”, który jest pokłosiem artykułu napisanego przez Chennaoui. 

Temat molestowania seksualnego w sporcie, w tym w kolarstwie, jest niestety coraz bardziej obecny w dyskursie publicznym, ale jednocześnie rosną nawoływania do stworzenia zasad, które nałożą sankcje na sprawców i pomogą ofiarom.

Tropieniem przestępstw seksualnych w kolarstwie zajęła się dziennikarka Eurosportu Orla Chennaoui, która efekty prowadzonego przez siebie dziennikarskiego śledztwa po raz pierwszy opublikowała w brytyjskim magazynie „Rouleur”.

Chennaoui dowiedziała się m.in., że masażysta oskarżony przez nastoletnią kolarkę o wykorzystywanie seksualne nadal pracuje. Miał dotykać jej nóg, kierując się ku górnym ich partiom, aż wreszcie włożył swój palec do pochwy, co pozostawiło ją „zszokowaną i sparaliżowaną”. Dziennikarka rozmawiała również z innymi kolarkami, które opowiadały jej o podobnych przypadkach, jednak boją się mówić o tym otwarcie.

– W sumie kolarstwo jest w pewien sposób niepewnym sportem, dlatego dziewczyny zgadzają się na takie rzeczy, by zapewnić sobie miejsce w drużynie. Sport jest dziedziną życia, która ma do czynienia z wieloma młodymi i wrażliwymi ludźmi. Musimy ich chronić

– powiedziała Orla Chennaoui, cytowana przez „The Daily Telegraph”.

Przypadki wykorzystywania seksualnego opisane przez Chennaoui i pokazane w filmie „Me Too and cycling” nie miały miejsca ani w brytyjskiej federacji kolarskiej, ani w amerykańskiej, ale mimo to organizacje z obu krajów zainteresowały się wprowadzeniem rozwiązań, które zapobiegną wyżej opisanym sytuacjom. Są to SafeSport i Cyclists’ Alliance, a także British Cycling i USA Cycling.

– Reguły muszą być jasne. Musimy ustalić granice. Kod przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu, tak, aby zawodniczki wiedziały, że są chronione gdziekolwiek się znajdują, a ich sprawcy podlegają międzynarodowym i uniwersalnym sankcjom

– dodaje Chennaoui.

Według sondażu przeprowadzonego przez „The Daily Telegraph”, jedna trzecia kobiet uprawiających zawodowo kolarstwo, przyznała się, że doświadczyła przemocy seksualnej podczas swojej kariery.

Osoby, które znają język angielski mogą posłuchać, co więcej do powiedzenia w tej sprawie ma Orla Chennaoui > TUTAJ.

Poprzedni artykułDwóch liderów Israel Start-Up Nation na Tour de France 2020
Następny artykułCo dalej z Leopoldem Konigiem?
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments