fot. Twitter

14 lipca, Dzień Bastylii to narodowe święto Francji. Tego dnia rozegrany zostanie kolejny etap w Masywie Centralnym. Kto okaże się najlepszy w niedzielę, która nie jest ostatnim dniem pierwszego tygodnia?

W tegorocznej edycji Tour de France na pierwszą część wyścigu składa się aż 10 etapów. Tym samym po 9. etapie nie nastąpi dzień odpoczynku. Peleton wystartuje z Saint-Etienne, gdzie zlokalizowana była meta 8. etapu. Po 170,5 kilometra kolarze zafiniszują w Brioude.

Zapewne od razu utworzy się ucieczka. Okazją do zbudowania przewagi dla czołówki będzie Mur d’Aurec-sur-Loire. To podjazd pierwszej kategorii o długości ponad 3 kilometrów. Znajdują się na nim fragmenty o nachyleniu 19%.

Dalej teren będzie się wznosił i opadał. Po zjeździe, w Arlanc zostanie rozegrana lotna premia. Później rozpocznie się wspinaczka na Cote des Guillaumanches. Ostatnią premią górską będzie Cote de Saint-Just. Na szczycie na kolarzy czekają bonifikaty sekundowe (8, 5 i 2 sekundy). Może być to przyczynek do ataków po sekundy, a przy okazji może nawet na metę.

Bardzo trudno wskazać faworyta do zwycięstwa. Zresztą, nawet nie jest łatwo określić scenariusza etapu. Możliwe, że ponownie wygra uciekinier. Jednak jego przewaga może być mała, jak w przypadku Thomasa de Gendta. Możemy spodziewać się również ataków na ostatnim podjeździe.

Do ucieczki typować można m.in. Tima Wellensa. Belg z Lotto Soudal nadal jest liderem klasyfikacji górskiej, ale zbliżył się do niego Thomas de Gendt. Dzisiejsze niepowodzenie mogą spróbować powetować sobie Alessandro de Marchi (CCC Team) i Ben King (Dimension Data).

Jeśli dojdzie do finiszu z wyselekcjonowanej grupy, o zwycięstwo powalczyć mogą: Peter Sagan (Bora-hansgrohe), Sonny Colbrelli (Bahrain-Merida), Michael Matthews (Team Sunweb) i Greg van Avermaet (CCC Team). O zwycięstwie w Dzień Bastylii marzą francuscy kolarze. Niewykluczone, że Julian Alaphilippe uzna, że najlepszą obroną żółtej koszulki jest atak.

Pełna zapowiedź wyścigu Tour de France 2019 > TUTAJ.

Analiza trasy wyścigu Tour de France 2019 > TUTAJ.

Plan transmisji telewizyjnych > TUTAJ