Amund Grondahl Jansen (Jumbo-Visma) zaatakował na ostatnim kilometrze i nie dał się doścignąć przez pozostałych uciekinierów. Liderem wyścigu pozostał Mike Teunissen (Jumbo-Visma).
W holenderskiej etapówce w sobotę organizatorzy zafundowali zawodnikom ściganie po trasach znanych z wiosennych klasyków. Profil trasy przypominający grzebień oznaczał jedno – kolarstwo wróciło do Limburgii.
Mimo mocnego tempa i m. in. wspinaczki na znany z Amstel Gold Race podjazd pod Cauberg peleton wciąż jechał razem. Po kolejnych kilkunastu kilometrach finalnie udało się „zmontować” ucieczkę dnia i znaleźli się w niej Caleb Ewan (Lotto-Soudal), Jenthe Biermans (Katusha-Alpecin), Rene Hooghiemster (Alecto), Ivar Slik (Monkey Town) oraz Abram Stockman (Tarteletto). Peleton dowodzony przez zawodników Jumbo-Visma spokojnie pilnował dystansu do harcowników i ok. 70 kilometrów przed metą prowadząca piątka miała półtorej minuty zapasu.
W trakcie kolejnej godziny rywalizacji sytuacja w większym stopniu zmieniała się na tyłach głównej grupy. Trudy następujących po sobie krótkich i sztywnych wspinaczek nie wytrzymywało coraz więcej zawodników i 50 kilometrów przed metą w peletonie pozostało około 40 zawodników. Po pokonaniu wszystkich „bergów” po ucieczce nie było już śladu, a na czele znalazła się grupa dwunastu zawodników, która zmierzała w kierunku dwóch rund wokół Landgraaf, gdzie na linii mety usytuowano lotny finisz.
Jako pierwszy na pierwszym przejeździe przez metę zameldował się lider wyścigu Mike Teunissen (Jumbo-Visma), który tym samym zyskał 3 sekundy i powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej. Peleton tracił wówczas ok. 30 sekund do prowadzącej grupki, a decyzją sędziów trasę „okrojono” z jednej rundy stało się jasne, że zwycięzca etapu znajduje się w ucieczce.
Najsprytniejsi tego dnia byli zdecydowanie zawodnicy Jumbo-Visma. Mając lidera wyścigu w postaci Teunissena mogli zagrać drugą kartą w ucieczce, czyli Amundem Grondahlem Jansenem. Norweg zaatakował na ostatnim kilometrze i nie dał doścignąć się aż do samej mety, a tym samym w pięknym stylu zdobył swoje pierwsze zwycięstwo w karierze. Drugie miejsce zajął Teunissen potwierdzając tym samym dominację ekipy Jumbo-Visma w wyścigu ZLM Tour.
Wyniki trzeciego etapu:
1 | JANSEN Amund Grøndahl | Team Jumbo-Visma | 14 | 20 | 3:55:14 |
2 | TEUNISSEN Mike | Team Jumbo-Visma | 5 | 12 | 0:02 |
3 | WÜRTZ SCHMIDT Mads | Team Katusha Alpecin | 3 | 7 | ,, |
4 | LAMMERTINK Maurits | Roompot – Charles | 5 | ,, | |
5 | DUIJN Huub | Roompot – Charles | 4 | ,, | |
6 | WALLAYS Jelle | Lotto Soudal | 3 | ,, | |
7 | BAKELANTS Jan | Team Sunweb | 2 | ,, | |
8 | DE BUYST Jasper | Lotto Soudal | 1 | ,, | |
9 | PEYSKENS Dimitri | Wallonie-Bruxelles | 0:09 | ||
10 | VAN DER KOOIJ Bas | Monkey Town – à Bloc CT | 0:35 | ||
11 | MENTEN Milan | Sport Vlaanderen – Baloise | ,, | ||
12 | CAPIOT Amaury | Sport Vlaanderen – Baloise | ,, | ||
13 | BOL Cees | Team Sunweb | ,, | ||
14 | DOWSETT Alex | Team Katusha Alpecin | ,, | ||
15 | KREDER Wesley | Wanty – Gobert Cycling Team | ,, | ||
16 | WIRTGEN Tom | Wallonie-Bruxelles | ,, | ||
17 | DOETS Marco | Alecto Cycling Team | ,, | ||
18 | RUBIO Diego | Burgos-BH | ,, | ||
19 | VAN EMDEN Jos | Team Jumbo-Visma | ,, | ||
20 | BAGÜES Aritz | Euskadi Basque Country – Murias | ,, | ||
21 | JANSSEN Adriaan | Monkey Town – à Bloc CT | ,, | ||
22 | OFFREDO Yoann | Wanty – Gobert Cycling Team | ,, | ||
23 | BIERMANS Jenthe | Team Katusha Alpecin | ,, | ||
24 | BOL Jetse | Burgos-BH | ,, | ||
25 | VAN POUCKE Aaron | Sport Vlaanderen – Baloise | ,, | ||
26 | MARTIN Tony | Team Jumbo-Visma | ,, | ||
27 | VAN DEN BERG Lars | Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, | ||
28 | DE VYLDER Lindsay | Sport Vlaanderen – Baloise | ,, | ||
29 | KLUGE Roger | Lotto Soudal | ,, | ||
30 | ROBEET Ludovic | Wallonie-Bruxelles | ,, | ||
31 | MAES Nikolas | Lotto Soudal | ,, | ||
32 | GROENEWEGEN Dylan | Team Jumbo-Visma | ,, | ||
33 | MINNAARD Marco | Wanty – Gobert Cycling Team | ,, | ||
34 | BERRADE Urko | Euskadi Basque Country – Murias | ,, | ||
35 | STOCKMAN Abram | Tarteletto – Isorex | ,, | ||
36 | KRUL Stef | Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, | ||
37 | LIETAER Eliot | Wallonie-Bruxelles | ,, | ||
38 | IVERSEN Rasmus | Lotto Soudal | ,, | ||
39 | STORK Florian | Team Sunweb | 0:46 | ||
40 | HINDLEY Jai | Team Sunweb | ,, | ||
41 | HALLER Marco | Team Katusha Alpecin | 1:01 | ||
42 | BICO Nuno | Burgos-BH | ,, | ||
43 | KOSTER Adne | Alecto Cycling Team | 5:45 | ||
44 | DUVIGNEAU Beau | Vlasman CT | ,, | ||
45 | VAN DALEN Jason | Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, | ||
46 | DE LANGE Thijs | Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, | ||
47 | VAN DER HORST Dennis | Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, | ||
48 | SLIK Ivar | Monkey Town – à Bloc CT | ,, | ||
49 | EWAN Caleb | Lotto Soudal | ,, | ||
50 | KUZNETSOV Viacheslav | Team Katusha Alpecin | ,, | ||
51 | O’BRIEN Kelland | Pro Racing Sunshine Coast | ,, | ||
52 | WALSCHEID Max | Team Sunweb | ,, | ||
53 | WYNANTS Maarten | Team Jumbo-Visma | ,, | ||
54 | VAN STAEYEN Michael | Roompot – Charles | ,, | ||
55 | VIEJO José Daniel | Euskadi Basque Country – Murias | ,, | ||
56 | FREIBERG Michael | Pro Racing Sunshine Coast | ,, | ||
57 | MOL Wesley | Team Differdange – GeBa | ,, | ||
58 | REINDERS Elmar | Roompot – Charles | ,, | ||
59 | GERTS Floris | Tarteletto – Isorex | ,, | ||
60 | DEBUSSCHERE Jens | Team Katusha Alpecin | ,, | ||
61 | STEELS Stijn | Roompot – Charles | ,, | ||
62 | VERWILST Aaron | Sport Vlaanderen – Baloise | ,, | ||
63 | VAN DEN BRANDE Julien | Tarteletto – Isorex | ,, | ||
64 | KLEIMAN Wim | Monkey Town – à Bloc CT | ,, | ||
65 | VAN DEN DOOL Kelvin | Vlasman CT | ,, | ||
66 | ISTA Kevyn | Wallonie-Bruxelles | ,, | ||
67 | LIEPIŅŠ Emīls | Wallonie-Bruxelles | ,, | ||
68 | TIMMERMANS Justin | Roompot – Charles | 6:36 | ||
69 | GOEMAN Jonas | Tarteletto – Isorex | ,, | ||
70 | HOOGHIEMSTER Rene | Alecto Cycling Team | ,, | ||
71 | BOVENHUIS Jasper | Vlasman CT | ,, | ||
72 | VAN GOETHEM Brian | Lotto Soudal | ,, | ||
73 | PEÑALVER Manuel | Burgos-BH | ,, | ||
74 | SPENGLER Lukas | Wallonie-Bruxelles | ,, | ||
75 | CURVERS Roy | Team Sunweb | ,, | ||
76 | DEVRIENDT Tom | Wanty – Gobert Cycling Team | 6:40 | ||
77 | VAN POPPEL Boy | Roompot – Charles | 6:44 | ||
78 | CELI Abe | Alecto Cycling Team | 6:48 | ||
79 | VALLÉE Boris | Wanty – Gobert Cycling Team | 11:48 | ||
80 | WILLEMS Thimo | Sport Vlaanderen – Baloise | 14:59 | ||
81 | VAN SINTMAARTENSDIJK Daan | Alecto Cycling Team | ,, | ||
82 | DONOHOE Alistair | Pro Racing Sunshine Coast | ,, | ||
83 | PLUTO Martins | Monkey Town – à Bloc CT | ,, | ||
84 | KOOIJMAN Jaap | Vlasman CT | ,, | ||
85 | VERMELTFOORT Coen | Alecto Cycling Team | ,, | ||
86 | SCOTT Cameron | Pro Racing Sunshine Coast | ,, | ||
87 | DE KLEIJN Arvid | Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, | ||
88 | MEIJER Gijs | Alecto Cycling Team | ,, | ||
89 | VAN HECKE Preben | Sport Vlaanderen – Baloise | ,, | ||
90 | ARISTI Mikel | Euskadi Basque Country – Murias | ,, | ||
91 | DE WINTER Ludwig | Wanty – Gobert Cycling Team | ,, | ||
92 | KRAGH ANDERSEN Asbjørn | Team Sunweb | ,, | ||
93 | LÓPEZ Daniel | Burgos-BH | ,, | ||
94 | HOWARD Leigh | Pro Racing Sunshine Coast | 17:04 | ||
95 | DE GROOTE Arne | Tarteletto – Isorex | ,, | ||
96 | PORTER Alexander | Pro Racing Sunshine Coast | ,, | ||
97 | TANFIELD Harry | Team Katusha Alpecin | ,, | ||
98 | FRANZ Toni | Team Differdange – GeBa | ,, | ||
99 | KOCKELMANN Raphael | Team Differdange – GeBa | ,, | ||
100 | VAN BAKEL Robbie | Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, | ||
101 | VAN DER BURG Joost | Vlasman CT | ,, | ||
102 | LOOHUIS Lars | Monkey Town – à Bloc CT | ,, | ||
103 | STROETINGA Wim | Vlasman CT | ,, | ||
104 | BREUKELMAN Chiel | Monkey Town – à Bloc CT | ,, | ||
105 | GIBSON Matthew | Burgos-BH | ,, | ||
106 | ROBREDO Álvaro | Burgos-BH | ,, | ||
DNF | VAN BREUSSEGEM Elias | Tarteletto – Isorex | – | ||
DNF | LEEZER Tom | Team Jumbo-Visma | ,, | ||
DNF | BOUSSAER Bryan | Tarteletto – Isorex | ,, | ||
DNF | BARRENETXEA Ander | Euskadi Basque Country – Murias | ,, | ||
DNF | WELSFORD Sam | Pro Racing Sunshine Coast | ,, | ||
DNF | VAN ELZAKKER Wout | Team Differdange – GeBa | ,, |
Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:
1 | 1 | – | TEUNISSEN Mike | Team Jumbo-Visma | 3 | 12:07:23 |
2 | 11 | ▲9 | JANSEN Amund Grøndahl | Team Jumbo-Visma | 0:15 | |
3 | 7 | ▲4 | WÜRTZ SCHMIDT Mads | Team Katusha Alpecin | 0:16 | |
4 | 8 | ▲4 | DE BUYST Jasper | Lotto Soudal | 0:25 | |
5 | 13 | ▲8 | BAKELANTS Jan | Team Sunweb | 0:32 | |
6 | 19 | ▲13 | LAMMERTINK Maurits | Roompot – Charles | 0:39 | |
7 | 2 | ▼5 | VAN EMDEN Jos | Team Jumbo-Visma | 0:44 | |
8 | 23 | ▲15 | WALLAYS Jelle | Lotto Soudal | 0:46 | |
9 | 3 | ▼6 | GROENEWEGEN Dylan | Team Jumbo-Visma | 0:47 | |
10 | 4 | ▼6 | DOWSETT Alex | Team Katusha Alpecin | 0:48 | |
11 | 6 | ▼5 | BOL Cees | Team Sunweb | 0:49 | |
12 | 10 | ▼2 | BIERMANS Jenthe | Team Katusha Alpecin | 0:54 | |
13 | 9 | ▼4 | MARTIN Tony | Team Jumbo-Visma | 0:58 | |
14 | 14 | – | ROBEET Ludovic | Wallonie-Bruxelles | 1:07 | |
15 | 16 | ▲1 | WIRTGEN Tom | Wallonie-Bruxelles | 1:08 | |
16 | 17 | ▲1 | KRUL Stef | Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | 1:09 | |
17 | 61 | ▲44 | DUIJN Huub | Roompot – Charles | 1:10 | |
18 | 18 | – | IVERSEN Rasmus | Lotto Soudal | ,, | |
19 | 22 | ▲3 | VAN POUCKE Aaron | Sport Vlaanderen – Baloise | 1:19 | |
20 | 26 | ▲6 | CAPIOT Amaury | Sport Vlaanderen – Baloise | 1:21 | |
21 | 29 | ▲8 | KREDER Wesley | Wanty – Gobert Cycling Team | 1:23 | |
22 | 30 | ▲8 | MENTEN Milan | Sport Vlaanderen – Baloise | ,, | |
23 | 68 | ▲45 | PEYSKENS Dimitri | Wallonie-Bruxelles | ,, | |
24 | 33 | ▲9 | BOL Jetse | Burgos-BH | 1:25 | |
25 | 37 | ▲12 | JANSSEN Adriaan | Monkey Town – à Bloc CT | 1:26 | |
26 | 38 | ▲12 | VAN DEN BERG Lars | Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | 1:28 | |
27 | 41 | ▲14 | DE VYLDER Lindsay | Sport Vlaanderen – Baloise | 1:30 | |
28 | 42 | ▲14 | RUBIO Diego | Burgos-BH | ,, | |
29 | 45 | ▲16 | DOETS Marco | Alecto Cycling Team | 1:31 | |
30 | 51 | ▲21 | STOCKMAN Abram | Tarteletto – Isorex | 1:32 | |
31 | 49 | ▲18 | BAGÜES Aritz | Euskadi Basque Country – Murias | 1:33 | |
32 | 50 | ▲18 | MINNAARD Marco | Wanty – Gobert Cycling Team | ,, | |
33 | 54 | ▲21 | OFFREDO Yoann | Wanty – Gobert Cycling Team | 1:38 | |
34 | 57 | ▲23 | BERRADE Urko | Euskadi Basque Country – Murias | 1:39 | |
35 | 24 | ▼11 | HALLER Marco | Team Katusha Alpecin | 1:45 | |
36 | 70 | ▲34 | VAN DER KOOIJ Bas | Monkey Town – à Bloc CT | 1:53 | |
37 | 79 | ▲42 | MAES Nikolas | Lotto Soudal | 2:13 | |
38 | 81 | ▲43 | KLUGE Roger | Lotto Soudal | 2:30 | |
39 | 80 | ▲41 | BICO Nuno | Burgos-BH | 2:52 | |
40 | 92 | ▲52 | HINDLEY Jai | Team Sunweb | 3:47 | |
41 | 93 | ▲52 | LIETAER Eliot | Wallonie-Bruxelles | 4:17 | |
42 | 5 | ▼37 | WALSCHEID Max | Team Sunweb | 5:58 | |
43 | 12 | ▼31 | EWAN Caleb | Lotto Soudal | 6:12 | |
44 | 21 | ▼23 | SLIK Ivar | Monkey Town – à Bloc CT | 6:23 | |
45 | 20 | ▼25 | LIEPIŅŠ Emīls | Wallonie-Bruxelles | 6:26 | |
46 | 106 | ▲60 | STORK Florian | Team Sunweb | 6:27 | |
47 | 27 | ▼20 | VAN DALEN Jason | Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | 6:31 | |
48 | 28 | ▼20 | O’BRIEN Kelland | Pro Racing Sunshine Coast | 6:33 | |
49 | 31 | ▼18 | KUZNETSOV Viacheslav | Team Katusha Alpecin | 6:34 | |
50 | 35 | ▼15 | STEELS Stijn | Roompot – Charles | 6:36 | |
51 | 36 | ▼15 | REINDERS Elmar | Roompot – Charles | ,, | |
52 | 39 | ▼13 | DEBUSSCHERE Jens | Team Katusha Alpecin | 6:39 | |
53 | 43 | ▼10 | DUVIGNEAU Beau | Vlasman CT | 6:41 | |
54 | 44 | ▼10 | VERWILST Aaron | Sport Vlaanderen – Baloise | ,, | |
55 | 46 | ▼9 | WYNANTS Maarten | Team Jumbo-Visma | 6:42 | |
56 | 48 | ▼8 | ISTA Kevyn | Wallonie-Bruxelles | 6:43 | |
57 | 52 | ▼5 | GERTS Floris | Tarteletto – Isorex | 6:46 | |
58 | 53 | ▼5 | KOSTER Adne | Alecto Cycling Team | 6:48 | |
59 | 55 | ▼4 | VAN DER HORST Dennis | Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | 6:49 | |
60 | 62 | ▲2 | VAN DEN BRANDE Julien | Tarteletto – Isorex | 6:53 | |
61 | 63 | ▲2 | VAN DEN DOOL Kelvin | Vlasman CT | 6:56 | |
62 | 66 | ▲4 | MOL Wesley | Team Differdange – GeBa | 6:59 | |
63 | 74 | ▲11 | VAN STAEYEN Michael | Roompot – Charles | 7:05 | |
64 | 78 | ▲14 | VIEJO José Daniel | Euskadi Basque Country – Murias | 7:21 | |
65 | 34 | ▼31 | VAN POPPEL Boy | Roompot – Charles | 7:34 | |
66 | 56 | ▼10 | TIMMERMANS Justin | Roompot – Charles | 7:40 | |
67 | 71 | ▲4 | CURVERS Roy | Team Sunweb | 7:55 | |
68 | 75 | ▲7 | SPENGLER Lukas | Wallonie-Bruxelles | 7:58 | |
69 | 76 | ▲7 | VAN GOETHEM Brian | Lotto Soudal | 8:09 | |
70 | 88 | ▲18 | FREIBERG Michael | Pro Racing Sunshine Coast | 8:21 | |
71 | 91 | ▲20 | DE LANGE Thijs | Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | 8:34 | |
72 | 87 | ▲15 | GOEMAN Jonas | Tarteletto – Isorex | 9:00 | |
73 | 96 | ▲23 | KLEIMAN Wim | Monkey Town – à Bloc CT | 9:40 | |
74 | 97 | ▲23 | HOOGHIEMSTER Rene | Alecto Cycling Team | 10:44 | |
75 | 102 | ▲27 | BOVENHUIS Jasper | Vlasman CT | 11:26 | |
76 | 103 | ▲27 | DEVRIENDT Tom | Wanty – Gobert Cycling Team | 11:44 | |
77 | 15 | ▼62 | VALLÉE Boris | Wanty – Gobert Cycling Team | 12:20 | |
78 | 109 | ▲31 | CELI Abe | Alecto Cycling Team | 14:51 | |
79 | 110 | ▲31 | PEÑALVER Manuel | Burgos-BH | 15:23 | |
80 | 25 | ▼55 | PLUTO Martins | Monkey Town – à Bloc CT | 15:44 | |
81 | 40 | ▼41 | LÓPEZ Daniel | Burgos-BH | 15:53 | |
82 | 47 | ▼35 | VERMELTFOORT Coen | Alecto Cycling Team | 15:57 | |
83 | 60 | ▼23 | WILLEMS Thimo | Sport Vlaanderen – Baloise | 16:07 | |
84 | 64 | ▼20 | KOOIJMAN Jaap | Vlasman CT | 16:10 | |
85 | 69 | ▼16 | DE KLEIJN Arvid | Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | 16:16 | |
86 | 72 | ▼14 | VAN SINTMAARTENSDIJK Daan | Alecto Cycling Team | 16:18 | |
87 | 73 | ▼14 | VAN HECKE Preben | Sport Vlaanderen – Baloise | 16:19 | |
88 | 77 | ▼11 | SCOTT Cameron | Pro Racing Sunshine Coast | 16:35 | |
89 | 84 | ▼5 | KRAGH ANDERSEN Asbjørn | Team Sunweb | 17:09 | |
90 | 58 | ▼32 | KOCKELMANN Raphael | Team Differdange – GeBa | 18:10 | |
91 | 59 | ▼32 | DE GROOTE Arne | Tarteletto – Isorex | 18:11 | |
92 | 65 | ▼27 | STROETINGA Wim | Vlasman CT | 18:18 | |
93 | 67 | ▼26 | LOOHUIS Lars | Monkey Town – à Bloc CT | ,, | |
94 | 94 | – | DONOHOE Alistair | Pro Racing Sunshine Coast | 18:43 | |
95 | 82 | ▼13 | GIBSON Matthew | Burgos-BH | 19:06 | |
96 | 83 | ▼13 | BREUKELMAN Chiel | Monkey Town – à Bloc CT | 19:12 | |
97 | 86 | ▼11 | ROBREDO Álvaro | Burgos-BH | 19:24 | |
98 | 89 | ▼9 | VAN DER BURG Joost | Vlasman CT | 19:40 | |
99 | 107 | ▲8 | DE WINTER Ludwig | Wanty – Gobert Cycling Team | 20:47 | |
100 | 95 | ▼5 | FRANZ Toni | Team Differdange – GeBa | 20:48 | |
101 | 98 | ▼3 | TANFIELD Harry | Team Katusha Alpecin | 21:13 | |
102 | 100 | ▼2 | VAN BAKEL Robbie | Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | 21:32 | |
103 | 101 | ▼2 | PORTER Alexander | Pro Racing Sunshine Coast | 21:36 | |
104 | 108 | ▲4 | MEIJER Gijs | Alecto Cycling Team | 21:40 | |
105 | 112 | ▲7 | ARISTI Mikel | Euskadi Basque Country – Murias | 25:51 | |
106 | 111 | ▲5 | HOWARD Leigh | Pro Racing Sunshine Coast | 27:21 |