fot. La Route d'Occitane

Ivan Sosa (Ineos) najodważniej pojechał finałowy podjazd pod Hospice de France i w walce o zwycięstwo etapowe na królewskim etapie pokonał Alejandro Valverde. Hiszpan z Movistaru pozostał liderem wyścigu.

Trzeci dzień walki w La Route d’Occitanie to gonitwa po podjazdach znanych z pirenejskiej części Tour de France. O losach etapu miały zadecydować przede wszystkim ostatnie dwie wspinaczki – na Port de Bales oraz prowadząca do mety usytuowanej pod hotelem Hospice de France w Luchon.

Już od samego startu zawodnicy narzucili mocne tempo i podczas wspinaczki pod pierwszą górską premię na czele znalazła się spora, szesnastoosobowa grupa. Tuż po krótkim zjeździe kolarze zaatakowali drugą, znacznie bardziej wymagającą górską premię na Hourquette d’Ancizan, a od ucieczki oderwali się Stephane Rossetto (Cofidis) i Pierre Rolland (Vital Concept). W trakcie podjazdu do prowadzącej dwójki dołączył również jeden z bohaterów niedawnego Giro d’Italia – Nans Peters (Ag2r) i trójka Francuzów dotarła na szczyt z przewagą nieco ponad minuty.

Na zjazdach tempa nie utrzymał Peters, który wrócił do liczącej kilkunastu zawodników grupki pościgowej, a duet Rossetto-Rolland spokojnie pokonywał kolejne kilometry. W drodze w kierunku Port de Bales dwójka dzielnych, francuskich harcowników powiększała swoją przewagę, która w pewnym momencie sięgała niemal 3 minut nad grupą pościgową.

Najmocniej pracował Rolland, który słono zapłacił za dyktowanie tempa. Za sprawą zawodników Euskadi-Murias prowadząca dwójka została szybko doścignięta na przedostatnim podjeździe i na czele doszło do przetasowań. 6 kilometrów przed szczytem na czele znajdowało się sześciu zawodników, a z peletonu skontrował Pavel Sivakov (Ineos). Młody Rosjanin całkiem sprawnie doskoczył do czoła i tuż przed linią górskiej premii złapał kontakt z liderami etapu.

20 kilometrów przed metą na przedzie znajdowali się Sivakov, Nans Peters, Hubert Dupont (Ag2r), oraz Oscar Rodriguez (Euskadi-Murias), a niecałą minutę za nimi jechała grupka faworytów wyścigu z liderem Alejandro Valverde na czele. Na zjazdach w kierunku Bagneres de Luchon sytuacja niewiele się zmieniła i finałowy podjazd prowadząca grupa miała wciąż przewagę oscylującą w granicach 40-50 sekund.

9 kilometrów przed metą, tuż po początku wspinaczki do Hospice de France, mocniejsze tempo narzucił Pavel Sivakov, a na jego kole utrzymali się już tylko Rodriguez i Peters.. Za plecami prowadzącej trójki coraz mocniejsze tempo dyktowali zawodnicy Movistaru i Education First, a to skutkowało zmniejszeniem straty do ok. 30 sekund.

Najtrudniejszym fragmentem finałowego podjazdu były ostatnie trzy kilometry i gdy tylko droga zrobiła się bardziej stroma do ataku ruszył Rodriguez. Sivakov został po chwili doścignięty przez grupę faworytów prowadzoną przez Joe Dombrowskiego (Education First) i Rosjanin dość szybko został “odczepiony” przez najmocniejszych zawodników.

Gdy wszyscy spodziewali się ataku Rigoberto Urana (EF) jako pierwszy ruszył Ivan Sosa (Ineos), a zaraz za nim wspomniany Uran. Problemy miał Valverde, który nie był w stanie odpowiedzieć na atak dwóch Kolumbijczyków. Hiszpan przez krótką chwilę miał na kole jeszcze wicelidera wyścigu Eddiego Dunbara (Ineos), ale Irlandczyk nie dał rady jechać tempem mistrza świata.

Kilometr przed metą Valverde był blisko prowadzących Kolumbijczyków, ale wówczas Sosa raz jeszcze podkręcił tempo i Hiszpan znów był w tarapatach. Po kilkuset metrach lider wyścigu zdołał jednak doścignąć Sosę i Urana, ale w walce o etapowy triumf “Bala” nie był w stanie pokonać młodziutkiego zawodnika Team Ineos. Kolumbijczyk jako pierwszy przeciął linię mety, a tuż za jego plecami dojechał Valverde, który utrzymał tym samym prowadzenie w wyścigu.

Wyniki trzeciego etapu:

1 Ivan Sosa (Col) Team Ineos 4:54:47
2 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
3 Rigoberto Uran (Col) EF Education First 0:00:03
4 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:00:20
5 Joe Dombrowski (USA) EF Education First 0:00:24
6 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale
7 Edward Dunbar (Irl) Team Ineos 0:00:35
8 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF 0:00:40
9 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ 0:01:24
10 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:31
11 Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos 0:01:39
12 Darwin Atapuma (Col) Cofidis, Solutions Credits 0:02:43
13 Alexander Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:02:59
14 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 0:03:41
15 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:04:17
16 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
17 Elie Gesbert (Fra) Arkéa Samsic 0:04:38
18 Adrien Guillonnet (Fra) Interpro Cycling Academy 0:04:42
19 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM 0:04:52
20 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:05:03
21 Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Interpro Cycling Academy 0:05:05
22 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:05:27
23 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:05:36
24 Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF 0:06:15
25 Florian Hudry (Fra) Interpro Cycling Academy 0:07:44
26 Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTM 0:08:15
27 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
28 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
29 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:08:34
30 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale 0:08:48
31 Rein Taaramäe (Est) Total Direct Energie 0:09:02
32 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:09:44
33 Luca Covili (Ita) Bardiani CSF
34 Clément Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale 0:09:57
35 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:10:34
36 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy 0:10:50
37 Rafael Valls (Spa) Movistar Team 0:12:02
38 Amael Moinard (Fra) Arkéa Samsic 0:12:24
39 Sebastian Henao (Col) Team Ineos 0:13:05
40 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ 0:14:12
41 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:14:34
42 Perrig Quemeneur (Fra) Total Direct Energie 0:15:36
43 Pierre Gouault (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole
44 José Rojas (Spa) Movistar Team 0:15:55
45 Angelo Tulik (Fra) Total Direct Energie 0:16:14
46 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:16:57
47 Michal Golas (Pol) Team Ineos 0:17:51
48 Christian Knees (Ger) Team Ineos
49 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:18:04
50 Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93 0:20:25
51 Rémy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence KTM
52 Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:20:28
53 Eduard Prades (Spa) Movistar Team 0:20:40
54 Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
55 Laurent Pichon (Fra) Arkéa Samsic
56 Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
57 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
58 Sean Bennett (USA) EF Education First 0:21:32
59 Thibault Ferasse (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole 0:21:42
60 Bryan Nauleau (Fra) Total Direct Energie 0:21:50
61 Francesco Romano (Ita) Bardiani CSF 0:22:04
62 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 0:23:42
63 Pablo Torres Muiño (Spa) Interpro Cycling Academy
64 Anthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber 93
65 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy
66 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ 0:23:54
67 Sergei Chernetski (Rus) Caja Rural-Seguros RGA 0:24:03
68 Brice Feillu (Fra) Arkéa Samsic 0:25:45
69 Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits
70 Sergio Samitier Samitier (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
71 Moreno Hofland (Ned) EF Education First 0:26:10
72 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ
73 Christopher Lawless (GBr) Team Ineos
74 James Whelan (Aus) EF Education First
75 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale 0:26:35
76 Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy 0:26:43
77 Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid 0:27:13
78 Adne van Engelen (Ned) Bike Aid
79 Patrick Müller (Swi) Vital Concept-B&B Hotel 0:28:24
80 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 0:28:48
81 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First 0:28:49
82 Sacha Modolo (Ita) EF Education First
83 Camille Thominet (Fra) St Michel-Auber 93 0:29:15
84 Edwin Avila (Col) Israel Cycling Academy 0:29:36
85 Franck Bonnamour (Fra) Arkéa Samsic 0:30:02
86 Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:30:09
87 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team 0:30:48
88 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team
89 Romain Cardis (Fra) Total Direct Energie 0:32:20
90 Justin Mottier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:32:40
91 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
92 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM 0:32:56
93 Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ
94 David Gonzalez Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
95 Yohann Gene (Fra) Total Direct Energie
96 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel-Auber 93 0:32:59
97 Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF 0:33:10
98 Tom Dernies (Bel) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole
99 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93 0:33:12
100 Emiel Vermeulen (Bel) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole 0:33:20
101 Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93 0:33:52
DNF Pierre Idjouadiene (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole
DNF Thomas Vaubourzeix (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole
DNF Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
DNF Nicolas Baldo (Fra) St Michel-Auber 93
DNF Jonathan Hivert (Fra) Total Direct Energie
DNF Lucas Carstensen (Ger) Bike Aid
DNF Mekseb Debesay (Eri) Bike Aid
DNF Justin Wolf (Ger) Bike Aid
DNF Luca Wackermann (Ita) Bardiani CSF
DNF Evan Clouse (USA) Interpro Cycling Academy
DNF Gauthier Navarro (Fra) Interpro Cycling Academy
DNF David Casanovas Alegri (Spa) Interpro Cycling Academy
DNS Maxime Daniel (Fra) Arkéa Samsic
DNS Aaron Grosser (Ger) Bike Aid

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 14:28:45
2 Ivan Sosa (Col) Team Ineos 0:00:08
3 Rigoberto Uran (Col) EF Education First 0:00:17
4 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:42
5 Edward Dunbar (Irl) Team Ineos 0:00:45
6 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF 0:01:30
7 Joe Dombrowski (USA) EF Education First 0:01:48
8 Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos 0:02:26
9 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:32
10 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:02:42
11 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ 0:02:45
12 Alexander Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:03:22
13 Elie Gesbert (Fra) Arkéa Samsic 0:04:52
14 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 0:05:02
15 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:07:16
16 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:07:25
17 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:07:33
18 Adrien Guillonnet (Fra) Interpro Cycling Academy 0:07:42
19 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM 0:08:08
20 Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Interpro Cycling Academy 0:08:25
21 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:08:36
22 Rein Taaramäe (Est) Total Direct Energie 0:09:28
23 Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTM 0:09:39
24 Darwin Atapuma (Col) Cofidis, Solutions Credits 0:09:57
25 Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF 0:10:35
26 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:10:53
27 Florian Hudry (Fra) Interpro Cycling Academy 0:11:09
28 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:11:44
29 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale 0:11:48
30 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:12:10
31 Clément Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale 0:12:57
32 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:13:22
33 Rafael Valls (Spa) Movistar Team 0:14:15
34 Luca Covili (Ita) Bardiani CSF 0:15:10
35 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:15:29
36 Amael Moinard (Fra) Arkéa Samsic 0:15:46
37 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:16:58
38 Pierre Gouault (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole 0:18:55
39 Angelo Tulik (Fra) Total Direct Energie 0:19:43
40 Sebastian Henao (Col) Team Ineos 0:20:19
41 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:20:25
42 José Rojas (Spa) Movistar Team 0:20:43
43 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy 0:20:46
44 Perrig Quemeneur (Fra) Total Direct Energie 0:22:50
45 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:24:11
46 Rémy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:24:20
47 Eduard Prades (Spa) Movistar Team 0:25:11
48 Francesco Romano (Ita) Bardiani CSF 0:25:20
49 Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:25:28
50 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:25:35
51 Sergei Chernetski (Rus) Caja Rural-Seguros RGA 0:27:19
52 Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93 0:27:39
53 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ 0:27:45
54 Christian Knees (Ger) Team Ineos 0:27:47
55 Michal Golas (Pol) Team Ineos
56 Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:27:54
57 Pablo Torres Muiño (Spa) Interpro Cycling Academy 0:28:30
58 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:30:25
59 Thibault Ferasse (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole 0:30:46
60 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ 0:31:08
61 Brice Feillu (Fra) Arkéa Samsic 0:31:11
62 Sergio Samitier Samitier (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:31:36
63 Bryan Nauleau (Fra) Total Direct Energie 0:31:46
64 Laurent Pichon (Fra) Arkéa Samsic 0:33:27
65 Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy 0:34:05
66 James Whelan (Aus) EF Education First 0:34:46
67 Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:36:10
68 Camille Thominet (Fra) St Michel-Auber 93 0:36:29
69 Franck Bonnamour (Fra) Arkéa Samsic 0:37:16
70 Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:37:23
71 Sean Bennett (USA) EF Education First 0:38:00
72 Patrick Müller (Swi) Vital Concept-B&B Hotel 0:38:20
73 Anthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber 93 0:38:43
74 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy
75 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ 0:38:57
76 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 0:39:25
77 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale 0:39:31
78 Edwin Avila (Col) Israel Cycling Academy 0:39:32
79 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel-Auber 93 0:40:10
80 Moreno Hofland (Ned) EF Education First 0:41:07
81 Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:41:24
82 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 0:41:30
83 Christopher Lawless (GBr) Team Ineos 0:41:46
84 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93 0:43:08
85 Sacha Modolo (Ita) EF Education First 0:43:50
86 Romain Cardis (Fra) Total Direct Energie 0:43:58
87 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First 0:45:17
88 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team 0:45:49
89 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team
90 Yohann Gene (Fra) Total Direct Energie 0:46:42
91 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:47:41
92 Justin Mottier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
93 David Gonzalez Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:47:57
94 Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF 0:48:11
95 Tom Dernies (Bel) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole
96 Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid 0:48:18
97 Adne van Engelen (Ned) Bike Aid 0:48:24
98 Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ 0:48:36
99 Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93 0:48:53
100 Emiel Vermeulen (Bel) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole 0:49:02
101 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM 0:51:37