Foto: Tour Colombia

Długa walka o znalezienie się w odjeździe, walka harcowników do ostatnich metrów i chaotyczny sprint – tak w skrócie wyglądał wyścig Heistse Pijl. Po zwycięstwo sięgnął Alvaro Hodeg, który tym samym dał 40. zwycięstwo w sezonie dla ekipy Deceuninck-Quick Step.

Klasyk o randze 1.1 UCI został rozegrany na dystansie 194 kilometrów na praktycznie płaskiej trasie z Turnhout do Heist-op-den-Berg. Mimo, że na finałowych rundach znajdowała się niewielka hopka, a po drodze były także odcinki wiodące po kostce brukowej to spodziewano się, że losy zwycięstwa rozstrzygną między sobą sprinterzy.

Od samego początku było bardzo mocne tempo, a to poskutkowało tym, że pierwszą ucieczkę dnia mieliśmy dopiero po ponad 60 kilometrach rywalizacji. Ze szponów peletonu wyrwała się szóstka zawodników, którzy dość szybko zbudowali sobie pokaźną, siedmiominutową przewagę.

Sytuacja zaczęła się robić odrobinę niebezpieczna, więc do pracy zabrali się zawodnicy Deceuninck-Quick Step. 50 kilometrów przed metą harcownicy wciąż jednak mieli dwie i pół minuty przewagi i wydawało się tylko kwestią czasu kiedy zostaną doścignięci. Harcownicy jednak bardzo długo się nie poddawali, a peleton gonił tak zaciekle, że w pewnym momencie pękł na kilka pomniejszych grup.

Jeszcze półtora kilometra przed metą na przedzie znajdowała się trójka zawodników z kilkunastosekundową przewagą i wydawać się mogło, że zdołają przechytrzyć ekipy sprinterskie. Takie rzeczy jednak nie przejdą, gdy w stawce jadą podopieczni Patricka Lefevere’a. W chaotycznej końcówce najlepiej odnalazł się Alvaro Hodeg, który na ostatnich metrach zdołał wyprzedzić Jaspera Philipsena (UAE Team Emirates) i sięgnął po kolejne, 40. zwycięstwo w sezonie dla drużyny Deceuninck-Quick Step.

Wyniki:

1 HODEG Álvaro José Deceuninck – Quick Step 125 75 4:19:45
2 PHILIPSEN Jasper UAE-Team Emirates 85 55 ,,
3 TOWNSEND Rory Canyon dhb p/b Bloor Homes 70 40 ,,
4 DE BONDT Dries Corendon – Circus 60 32 ,,
5 SEYE Guillaume BEAT Cycling Club 50 28 ,,
6 JANSSENS Jimmy Corendon – Circus 40 24 ,,
7 BOUHANNI Nacer Cofidis, Solutions Crédits 35 20 ,,
8 VAN SCHIP Jan-Willem Roompot – Charles 30 18 ,,
9 MARTINELLI Davide Deceuninck – Quick Step 25 16 0:03
10 REZA Kévin Vital Concept – B&B Hotels 20 14 ,,
11 COQUARD Bryan Vital Concept – B&B Hotels 15 12 ,,
12 VAN ROOY Kenneth Sport Vlaanderen – Baloise 10 10 ,,
13 NAESEN Lawrence Lotto Soudal 5 8 ,,
14 ŠTYBAR Zdeněk Deceuninck – Quick Step 5 7 ,,
15 DE WITTE Mathias Roompot – Charles 5 6 ,,
16 VAN GESTEL Dries Sport Vlaanderen – Baloise 3 5 ,,
17 BUDDING Martijn BEAT Cycling Club 3 4 ,,
18 THURAU Sven Dauner D&DQ-Akkon 3 3 ,,
19 TAMINIAUX Lionel Wallonie-Bruxelles 3 2 0:06
20 SPRENGERS Thomas Sport Vlaanderen – Baloise 3 1 ,,
21 VANTOMME Maxime Tarteletto – Isorex 3 ,,
22 REYNAERTS Wim Cibel 3 ,,
23 DE DECKER Alfdan Wanty – Gobert Cycling Team 3 ,,
24 WALLIN Rasmus Bøgh Riwal Readynez Cycling Team 3 0:10
25 PELUCCHI Matteo Androni Giocattoli – Sidermec 3 0:12
26 TEUGELS Lennert Cibel ,,
27 VAUGHAN Jacob Canyon dhb p/b Bloor Homes 0:17
28 DE ROOZE Niels Tarteletto – Isorex ,,
29 THOMAS Ryan Drapac-Cannondale Holistic Development Team ,,
30 COENEN Dennis Cibel ,,
31 VAN GOMPEL Mathias Sport Vlaanderen – Baloise ,,
32 FERRARI Roberto UAE-Team Emirates ,,
33 PLANCKAERT Baptiste Wallonie-Bruxelles ,,
34 ERIKSSON Lucas Riwal Readynez Cycling Team ,,
35 NÕMMELA Aksel Wallonie-Bruxelles ,,
36 OREEL Lars Dauner D&DQ-Akkon ,,
37 COOLEN Yves BEAT Cycling Club ,,
38 KONGSTAD Tobias Riwal Readynez Cycling Team ,,
39 STOCKMAN Michiel Tarteletto – Isorex ,,
40 CANT Jelle Tarteletto – Isorex ,,
41 MAGNUSSON Kim Riwal Readynez Cycling Team ,,
42 RICHARDSON Alexander Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,
43 SWEENY Harry EvoPro Racing ,,
44 HANSEN Lasse Norman Corendon – Circus ,,
45 JANS Roy Corendon – Circus ,,
46 VAKOČ Petr Deceuninck – Quick Step ,,
47 DECLERCQ Tim Deceuninck – Quick Step ,,
48 DESALE Nahom BEAT Cycling Club 0:22
49 HEMING Mika Dauner D&DQ-Akkon ,,
50 MAMOS Philipp Dauner D&DQ-Akkon ,,
51 MONK Cyrus EvoPro Racing ,,
52 CLAUSS Marc Dauner D&DQ-Akkon ,,
53 KOOISTRA Marten SEG Racing Academy ,,
54 WHITE Liam Drapac-Cannondale Holistic Development Team ,,
55 BUGTER Luuc BEAT Cycling Club ,,
56 DE CLERCQ Bart Wanty – Gobert Cycling Team ,,
57 LEWIS Adam BEAT Cycling Club ,,
58 KEUKELEIRE Jens Lotto Soudal 0:26
59 BACKAERT Frederik Wanty – Gobert Cycling Team ,,
60 LUNKE Sindre Riwal Readynez Cycling Team ,,
61 MUDGWAY Luke EvoPro Racing ,,
62 STALLAERT Joeri Corendon – Circus ,,
63 CAVAGNA Rémi Deceuninck – Quick Step 0:32
64 ARMÉE Sander Lotto Soudal 0:34
65 ASSELMAN Jesper Roompot – Charles ,,
66 TROIA Oliviero UAE-Team Emirates 0:36
67 LEYSEN Senne Roompot – Charles ,,
68 MORTIER Julien Wallonie-Bruxelles ,,
69 MEISEN Marcel Corendon – Circus ,,
70 MERTZ Rémy Lotto Soudal ,,
71 PAASSCHENS Mathijs Wallonie-Bruxelles ,,
72 BAUGNIES Jérôme Wanty – Gobert Cycling Team 0:42
73 FRISON Frederik Lotto Soudal 0:46
74 DE GENDT Aimé Wanty – Gobert Cycling Team 0:58
75 HAVIK Piotr BEAT Cycling Club 1:02
76 FRAPPORTI Mattia Androni Giocattoli – Sidermec 1:05
77 DE BACKER Bert Vital Concept – B&B Hotels ,,
78 LECROQ Jérémy Vital Concept – B&B Hotels 1:13
79 RASCH Jesper SEG Racing Academy ,,
80 HOOLE Daan SEG Racing Academy 1:18
81 DAINESE Alberto SEG Racing Academy ,,
82 COLMAN Alex Canyon dhb p/b Bloor Homes 1:20
83 VLIEGEN Loïc Wanty – Gobert Cycling Team 1:21
84 MEEUS Jordi SEG Racing Academy ,,
85 VANSPEYBROUCK Pieter Wanty – Gobert Cycling Team ,,
86 STEVENS Timothy Cibel ,,
87 MAES Alexander Cibel ,,
88 VAN GINNEKEN Sjoerd Roompot – Charles ,,
89 SUTHERLAND Rory UAE-Team Emirates 1:31
90 JOSEPH Thomas Tarteletto – Isorex 1:34
91 LE BON Johan Vital Concept – B&B Hotels 2:07
92 BLYTHE Adam Lotto Soudal 2:25
93 VANHOUCKE Harm Lotto Soudal ,,
94 STEIGNER Kilian Dauner D&DQ-Akkon 2:28
95 GAREL Adrien Vital Concept – B&B Hotels 2:48
96 COOLS Alexander Cibel 3:43
97 KONING Peter EvoPro Racing 3:54
98 VAN DINGENEN Jordi Tarteletto – Isorex ,,
99 AAEN JØRGENSEN Jonas Riwal Readynez Cycling Team ,,
100 MAGENNIS Liam Drapac-Cannondale Holistic Development Team 4:15
101 DEVOLDER Stijn Corendon – Circus 4:17
102 DE PAUW Moreno Sport Vlaanderen – Baloise ,,
103 STEWART Thomas Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,
104 KEISSE Iljo Deceuninck – Quick Step ,,
105 HEIDER Christopher Dauner D&DQ-Akkon ,,
106 STAVRAKAKIS Georgios SEG Racing Academy ,,
107 VAN LERBERGHE Bert Cofidis, Solutions Crédits 5:45
108 MATHIS Marco Cofidis, Solutions Crédits ,,
109 SOUPE Geoffrey Cofidis, Solutions Crédits ,,
110 FORTIN Filippo Cofidis, Solutions Crédits ,,
111 VERBOOM Minne SEG Racing Academy 6:16
DNF YATES Theodore Drapac-Cannondale Holistic Development Team
DNF VIEL Mattia Androni Giocattoli – Sidermec ,,
DNF HENNESSY Jacob Canyon dhb p/b Bloor Homes
DNF WEEMAES Sasha Sport Vlaanderen – Baloise
DNF MORICE Julien Vital Concept – B&B Hotels
DNF MARTIN Oliver Drapac-Cannondale Holistic Development Team
DNF RIVERA Kevin Androni Giocattoli – Sidermec
DNF MCGEOUGH Cormac EvoPro Racing
DNF MORIN Emmanuel Cofidis, Solutions Crédits
DNF DELTOMBE Kevin Sport Vlaanderen – Baloise
DNF KAESLER Tom Drapac-Cannondale Holistic Development Team
DNF MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli – Sidermec
DNF WIPPERT Wouter EvoPro Racing
DNF MUELA Albert EvoPro Racing
DNF WAEYTENS Zico Cofidis, Solutions Crédits
DNF BOLTON Thomas Drapac-Cannondale Holistic Development Team
DNF JULES Justin Wallonie-Bruxelles
DNF RELAES Jacob Cibel
DNF BRØCHNER Nicolai Riwal Readynez Cycling Team
DNF MUÑOZ Cristian Camilo UAE-Team Emirates
DNF PAGE Charles Canyon dhb p/b Bloor Homes
DNF DEHAES Kenny Wallonie-Bruxelles
DNS BOUCHER David Tarteletto – Isorex