fot. Marta Wiśniewska / naszosie.pl

Na Zamku Krzyżackim w Ostródzie oficjalnie zaprezentowano trasę tegorocznych Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym (28-30 czerwca), które drugi rok z rzędu odbędą się w Grunwaldzie (jazda na czas) i w Ostródzie (wyścigi ze startu wspólnego). 

Przypomnijmy, że w 2018 roku MP w kolarstwie szosowym po raz pierwszy rozegrano na Mazurach. Początkowo niektórzy kolarze i kibice spodziewali się dość nudnej rywalizacji kojarząc północ Polski z płaskim terenem, ale po dokonaniu rekonesansu dość szybko zweryfikowali swoją opinię. Pagórkowata i wietrzna trasa dostarczyła sporo emocji i wartościowych mistrzów Polski w poszczególnych kategoriach. Poza tym – jak wiadomo – to nie trasa robi wyścig, a kolarze. W elicie kobiet i mężczyzn biało-czerwone koszulki wywalczyli odpowiednio Małgorzata Jasińska (Movistar) i Michał Kwiatkowski (obecnie Team INEOS).

Jazda indywidualna na czas

Trasa jazdy indywidualnej na czas ponownie będzie prowadziła wokół Pól Grunwaldzkich, czyli historycznego miejsca, gdzie w 1410 roku zjednoczone siły polsko-litewskie pod dowództwem króla Władysława II Jagiełły pokonały wojska Zakonu Krzyżackiego Ulricha von Jungingena. Jedyną zmianą jest miejsce startu i mety. Poprzednio zlokalizowano to obok muzeum Bitwy pod Grunwaldem, ale z powodu odbywających się tam prac remontowych przeniesiono to miejsce do miejscowości Stębark.

Juniorki będą rywalizować na dystansie 11 km; juniorzy, orliczki i elita kobiet przejadą dwie rundy, czyli 22 km; zaś elita mężczyzn i orlicy trzy okrążenia (33 km). W ubiegłym roku zawodnicy musieli mierzyć się z silnymi podmuchami wiatru. Trafili wówczas na wyjątkowo wietrzny dzień, ale w tym terenie i tak zazwyczaj mocno wieje.

Jazda indywidualna na czas – mapa

 

Jazda indywidualna na czas – profil

Wyścigi ze startu wspólnego 

Kolarki i kolarze rywalizujący o medale MP 2019 ze startu wspólnego będą ścigali się wokół Ostródy. Start i meta będzie zlokalizowana w tym mazurskim, malowniczo położonym mieście, a pagórkowata trasa (tak samo wietrzna jak ta znana z “czasówek”) będzie prowadziła przez okoliczne miejscowości i pomiędzy polami. Jedna runda liczy 20,4 km.

Juniorki pokonają dystans 61,2 km (dwie rundy), juniorzy 122,4 km (sześć rund), elita kobiet i orliczki tyle samo, co juniorzy, zaś elita mężczyzn przejedzie 204 km (dziesięć rund).

Start wspólny – mapa
Start wspólny, ostatnie 3 km – mapa
Start wspólny – profil rundy
Start wspólny – profil ostatnich 3 km

W konferencji prasowej udział wzięli: nowo wybrany prezes Polskiego Związku Kolarskiego Krzysztof Golwiej, Katarzyna Dzięcioł-Biełowieżec – dyrektor generalny MP, Przemysław Bednarek – dyrektor organizacyjny MP, Bartosz Huzarski – dyrektor MP ds. sportowych, Andrzej Wiczkowski – starosta powiatu ostródzkiego, Zbigniew Michalak – burmistrz Ostródy oraz Bogusław Fijas – wójt gminy Ostróda.

Samorządowcy podkreślali swoją radość z faktu, że najważniejsza kolarska impreza w kraju ponownie zawita na tereny, o których rozwój i atrakcyjność jako politycy mają za zadanie dbać. Jednocześnie przestrzegali mieszkańców przed utrudnieniami w ruchu, ale wyrazili nadzieję, że zrekompensują je emocje sportowe.

Wciąż nieznana jest lista startowa, ale Bartosz Huzarski i Katarzyna Dzięcioł-Biełowieżec wspominali, że tytułu przyjedzie bronić Małgorzata Jasińska. Ponadto zarzekali się, że znając charakter Michała Kwiatkowskiego nie odpuści on sobie okazji do obrony koszulki z orzełkiem.

Z Ostródy Marta Wiśniewska

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments