fot. Giro Rosa

W miejscowości Carate Brianza organizatorzy wyścigu Giro Rosa zaprezentowali trasę tegorocznej, trzydziestej edycji wyścigu. Rozpocznie go jazda drużynowa na czas, a finisze na podjeździe będę usytuowane m.in. na mitycznych przełęczach Passo di Gavia i Malga Montasio. 

Tegoroczna edycja wyścigu Giro Rosa rozpocznie się 5 lipca jazdą drużynową na czas w Castellanii, czyli w rodzinnym mieście „mistrza nad mistrzami” – Fausto Coppiego, który obchodziłby w tym roku setną rocznicę urodzin.

Etapy drugi, trzeci i czwarty będą przedsionkiem do wysokich gór, bowiem piątego dnia rywalizacji zawodniczki zmierzą się z mityczną przełęczą Passo di Gavia, położoną na wysokości 2621 metrów nad poziomem morza. Po raz pierwszy podjazd ten znalazł się na trasie wyścigu Giro d’Italia mężczyzn w 1960 roku, a w ostatnich latach znajdowała się tam meta etapu Giro d’Italia dla orlików, gdzie Joe Dombrowski pokonał Fabio Aru i zwyciężył w klasyfikacji generalnej.

Następnego dnia odbędzie się wymagająca jazda indywidualna na czas z Chiuro do Teglio na dystansie 12 kilometrów, ale cała trasa to podjazd. Można spodziewać się po tym etapie znaczących różnic w klasyfikacji generalnej.

Ostatnie trzy dni rywalizacji odbędą się w regionie Friuli. Ósmy etap zostanie rozegrany w wysokich górach. Kolarki wyruszą z Gemony i będą finiszowały na Malga Montasio – górze, która ma 8 proc. średniego nachylenia, a maksymalne sięga aż 20 proc. Podjazd ten znajdował się na trasie wyścigu mężczyzn w 2013 roku, a etapowym zwycięzcą został wówczas Rigoberto Uran.

Organizatorzy postarali się o interesujące rozstrzygnięcie wyścigu. Miastem-gospodarzem wielkiego finału jest Udine, ale zanim przyjdzie czas na otwieranie Prosecco do pokonania będzie brukowany podjazd prowadzący na zamek w Udine.

Zwyciężczynią ubiegłorocznej edycji została Annemiek Van Vleuten (Mitchelton-Scott). Druga była Ashleigh Moolman-Pasio (wówczas Cervelo-Bigla, teraz CCC Team), zaś trzecia Amanda Spratt (Mitchelton-Scott).

Pełna trasa wyścigu Giro Rosa 2019:

Etap 1: Cassano Spinola-Castellania, 18km (TTT)
Etap 2: Viù-Viù, 78km
Etap 3: Sagliano Micca-Piedicavallo, 104km
Etap 4: Lissone-Carate Brianza, 100km
Etap 5: Ponte in Valtellina-Valfurva (Passo Gavia), 100km
Etap 6: Chiuro-Teglio, 12km (ITT)
Etap 7: Cornedo Vicentino-Fara Vicentina/San Giorgio di Perlena, 128km
Etap 8: Vittorio Veneto-Maniago
Etap 9: Gemona-Chiusaforte/Malga Montasio, 125km
Etap 10: San Vito al Tagliamento-Udine, 120km

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments