fot. Bigla Pro Cycling

Elizabeth Banks (Bigla Pro Cycling) po samotnym ataku z ucieczki wygrała 8. etap Giro Rosa. W ucieczce jechała Małgorzata Jasińska, która zajęła 4. miejsce. Liderką wyścigu dookoła Włoch pozostała Annemiek van Vleuten.

Do pokonania było ponad 133 kilometrów z Vittorio Veneto do Maniago. W środkowej części trasy znalazły się dwa podjazdy, ale końcówka prowadziła po płaskim terenie.

Altimetria Tappa 8

Przez dłuższy czas żadna z zawodniczek nie mogła odjechać od głównej grupy. Na premię górską zaatakowała Annemiek van Vleuten, która została doścignięta przez peleton. Następnie na 50 kilometrów przed metą utworzyła się ucieczka dnia. Jechały w niej m.in. Małgorzata Jasińska (Movistar Team), Ruth Winder (Trek-Segafredo), Pauliena Rooijakers (CCC-Liv), Shara Gillow (FDJ), Soraya Paladin (Ale Cipollini) i Sofie de Vuyst (Parkhotel Valkenburg). Ostatnia z nich wygrała premię górską na Clauzetto.

Czołowa grupa uzyskała ponad minutę przewagi nad peletonem. Na 10 kilometrów przed metą z ucieczki zaatakowała Elizabeth Banks (Bigla Pro Cycling). Brytyjka wypracowała pół minuty przewagi nad grupą pościgową i 3 minuty nad peletonem.

Banks zameldowała się jako pierwsza na mecie w deszczowym Maniago. Druga była Leah Thomas, a trzecia Soraya Paladin. Włoszka zbliżyła się do podium klasyfikacji generalnej. Liderką pozostała Annemiek van Vleuten.

Małgorzata Jasińska zajęła 4. miejsce.

Wyniki 8. etapu:

1 Elizabeth Banks (GBr) Bigla 3:38:17
2 Leah Thomas (USA) Bigla 0:00:30
3 Soraya Paladin (Ita) Alé Cipollini 0:00:30
4 Małgorzata Jasińska (Pol) Movistar Women’s Team 0:00:30
5 Sofie De Vuyst (Bel) Parkhotel Valkenburg 0:00:30
6 Kathrin Hammes (GER) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:00:30
7 Paulien Rooijakkers (Ned) CCC – Liv 0:00:30
8 Shara Gillow (Aus) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:00:30
9 Ruth Winder (USA) Trek – Segafredo 0:00:30
10 Alice Maria Arzuffi (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:30
11 Marianne Vos (Ned) CCC – Liv 0:02:56
12 Jelena Eric (Srb) Alé Cipollini 0:02:56
13 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb 0:02:56
14 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 0:02:56
15 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon//SRAM Racing 0:02:56
16 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) CCC – Liv 0:02:56
17 Nikola Noskova (Cze) Bigla 0:02:56
18 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana 0:02:56
19 Demi Vollering (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:02:56
20 Elena Pirrone (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:02:56
21 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton – Scott 0:02:56
22 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:02:56
23 Elise Chabbey (SUI) Bigla 0:02:56
24 Annemiek Van Vleuten (Ned) Mitchelton – Scott 0:02:56
25 Anna Van Der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:02:56
26 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Bigla 0:02:56
27 Erica Magnaldi (Ita) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:02:56
28 Nina Buijsman (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:02:56
29 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek – Segafredo 0:02:56
30 Eider Merino Cortazar (Esp) Movistar Women’s Team 0:02:56
31 Katia Ragusa (Ita) BePink 0:02:56
32 Katharine Hall (USA) Boels Dolmans Cycling Team 0:02:56
33 Evita Muzic (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:02:56
34 Paula Andrea Patiño Bedoya (Col) Movistar Women’s Team 0:02:56
35 Omer Shapira (Isr) Canyon//SRAM Racing 0:02:56
36 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:02:56
37 Elena Franchi (Ita) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 0:02:56
38 Janneke Ensing (Ned) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:03:06
39 Mikayla Harvey (NZl) Bigla 0:03:06
40 Alena Amialiusik (Blr) Canyon//SRAM Racing 0:03:06
41 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb 0:03:06
42 Tayler Wiles (USA) Trek – Segafredo 0:03:08
43 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton – Scott 0:03:08
44 Enara Lopez Gallastegi (Esp) Bizkaia – Durango 0:08:53
45 Maaike Boogaard (Ned) BTC City Ljubljana 0:08:53
46 Natalie Grinczer (GBr) Bizkaia – Durango 0:08:53
47 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:08:53
48 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb 0:08:53
49 Kelly Van Den Steen (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:08:53
50 Nicole Steigenga (Ned) BePink 0:08:53
51 Alessia Vigilia (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:08:53
52 Victorie Guilman (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:08:53
53 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Servetto – Piumate – Beltrami TSA 0:08:53
54 Ahreum Na (Kor) Alé Cipollini 0:08:53
55 Markéta Hájková (Cze) Servetto – Piumate – Beltrami TSA 0:08:53
56 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//SRAM Racing 0:08:53
57 Eva Buurman (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:08:53
58 Deborah Paine (NZl) Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team 0:08:53
59 Rossella Ratto (Ita) BTC City Ljubljana 0:08:53
60 Alice Gasparini (Ita) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 0:08:53
61 Sofia Bertizzolo (Ita) Team Virtu Cycling 0:08:53
62 Rachel Neylan (Aus) Team Virtu Cycling 0:08:53
63 Riejanne Markus (Ned) CCC – Liv 0:08:53
64 Letizia Borghesi (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 0:08:53
65 Arianna Fidanza (Ita) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 0:08:53
66 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cycling Team 0:08:53
67 Tatiana Guderzo (Ita) BePink 0:08:53
68 Charlotte Becker (GER) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:08:53
69 Nicole D’Agostin (Ita) Bizkaia – Durango 0:08:53
70 Nadia Quagliotto (Ita) Alé Cipollini 0:08:53
71 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana 0:08:53
72 Marit Raaijmakers (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:08:53
73 Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:08:53
74 Michela Balducci (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 0:08:53
75 Marta Lach (Pol) CCC – Liv 0:08:53
76 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:08:53
77 Lara Vieceli (Ita) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:08:53
78 Katrine Aalerud (Nor) Team Virtu Cycling 0:08:53
79 Urška Žigart (Slo) BTC City Ljubljana 0:08:53
80 Jeanne Korevaar (Ned) CCC – Liv 0:08:53
81 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb 0:08:53
82 Eri Yonamine (Jpn) Alé Cipollini 0:08:53
83 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:08:53
84 Anna Potokina (Rus) Servetto – Piumate – Beltrami TSA 0:08:53
85 Hannah Barnes (GBr) Canyon//SRAM Racing 0:08:53
86 Cristina Martinez Bonafe (Esp) Bizkaia – Durango 0:08:53
87 Aude Biannic (Fra) Movistar Women’s Team 0:08:53
88 Asja Paladin (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:09:06
89 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Movistar Women’s Team 0:09:09
90 Anna Plichta (Pol) Trek – Segafredo 0:19:11
91 Grace Brown (Aus) Mitchelton – Scott 0:19:11
92 Alexis Ryan (USA) Canyon//SRAM Racing 0:19:11
93 Annelies Dom (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:19:11
94 Olga Deyko (Rus) Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team 0:19:11
95 Carmela Cipriani (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 0:19:11
96 Ana Maria Covrig (Rou) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 0:19:11
97 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Bizkaia – Durango 0:19:11
98 Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto – Piumate – Beltrami TSA 0:19:11
99 Chiara Perini (Ita) BePink 0:19:11
100 Simona Bortolotti (Ita) Conceria Zabri – Fanini 0:19:11
101 Kirsten Wild (Ned) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:19:17
102 Julia Soek (Ned) Team Sunweb 0:19:17
103 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:19:17
104 Lisa Morzenti (Ita) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 0:19:17
105 Romy Kasper (GER) Alé Cipollini 0:19:17
106 Moniek Tenniglo (Ned) Mitchelton – Scott 0:19:17
107 Birgitte Andersen (Den) Team Virtu Cycling 0:19:17
108 Dalia Muccioli (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:19:17
109 Audrey Cordon-Ragot (Fra) Trek – Segafredo 0:19:17
110 Sarah Roy (Aus) Mitchelton – Scott 0:19:17
111 Anouska Koster (Ned) Team Virtu Cycling 0:19:17
112 Trixi Worrack (GER) Trek – Segafredo 0:19:17
113 Antri Christoforou (Cyp) Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team 0:25:48
114 Sandra Alonso Dominguez (Esp) Bizkaia – Durango 0:25:48
115 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:25:48
116 Sofia Beggin (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 0:25:48
117 Elisa Dalla Valle (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:25:48
118 Danique Braam (Ned) Lotto Soudal Ladies 0:25:48
119 Lisa De Ranieri (Ita) Conceria Zabri – Fanini 0:25:48
120 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 0:25:48
121 Danielle Christmas (GBr) Lotto Soudal Ladies 0:25:48
122 Basei Marzia Salton (Ita) Conceria Zabri – Fanini 0:37:29
DNF Leonora Geppi (Ita) Conceria Zabri – Fanini
DNF Charlotte Bravard (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope
DNF Greta Richioud (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope
DNF Sophie De Boer (Ned) Parkhotel Valkenburg
DNF Maja Perinovic (Cro) Top Girls Fassa Bortolo

Klasyfikacja generalna:

1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Mitchelton – Scott 18:43:01
2 Anna Van Der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:04:11
3 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon//SRAM Racing 0:04:26
4 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb 0:05:26
5 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton – Scott 0:05:33
6 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek – Segafredo 0:05:46
7 Soraya Paladin (Ita) Alé Cipollini 0:06:06
8 Katharine Hall (USA) Boels Dolmans Cycling Team 0:06:23
9 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) CCC – Liv 0:06:42
10 Erica Magnaldi (Ita) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:06:49
11 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb 0:06:52
12 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:08:08
13 Sofie De Vuyst (Bel) Parkhotel Valkenburg 0:08:08
14 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Bigla 0:08:23
15 Demi Vollering (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:08:40
16 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:09:41
17 Eider Merino Cortazar (Esp) Movistar Women’s Team 0:09:49
18 Marianne Vos (Ned) CCC – Liv 0:10:26
19 Omer Shapira (Isr) Canyon//SRAM Racing 0:11:01
20 Alena Amialiusik (Blr) Canyon//SRAM Racing 0:11:43
21 Alice Maria Arzuffi (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:11:51
22 Janneke Ensing (Ned) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:12:00
23 Elena Franchi (Ita) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 0:12:11
24 Leah Thomas (USA) Bigla 0:12:52
25 Ruth Winder (USA) Trek – Segafredo 0:13:08
26 Paula Andrea Patiño Bedoya (Col) Movistar Women’s Team 0:13:29
27 Elise Chabbey (SUI) Bigla 0:14:24
28 Evita Muzic (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:16:11
29 Tayler Wiles (USA) Trek – Segafredo 0:16:57
30 Shara Gillow (Aus) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:17:03
31 Tatiana Guderzo (Ita) BePink 0:17:35
32 Katia Ragusa (Ita) BePink 0:17:51
33 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana 0:19:15
34 Mikayla Harvey (NZl) Bigla 0:20:31
35 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton – Scott 0:21:05
36 Elena Pirrone (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:23:29
37 Nikola Noskova (Cze) Bigla 0:24:39
38 Hannah Barnes (GBr) Canyon//SRAM Racing 0:26:52
39 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cycling Team 0:30:46
40 Nina Buijsman (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:30:59
41 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb 0:31:02
42 Kathrin Hammes (GER) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:31:14
43 Małgorzata Jasińska (Pol) Movistar Women’s Team 0:31:24
44 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb 0:32:57
45 Rachel Neylan (Aus) Team Virtu Cycling 0:33:20
46 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:33:42
47 Asja Paladin (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:33:49
48 Cristina Martinez Bonafe (Esp) Bizkaia – Durango 0:35:15
49 Marta Lach (Pol) CCC – Liv 0:35:33
50 Kelly Van Den Steen (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:39:37
51 Riejanne Markus (Ned) CCC – Liv 0:39:51
52 Nadia Quagliotto (Ita) Alé Cipollini 0:42:01
53 Sofia Bertizzolo (Ita) Team Virtu Cycling 0:42:12
54 Elizabeth Banks (GBr) Bigla 0:42:42
55 Paulien Rooijakkers (Ned) CCC – Liv 0:43:53
56 Urška Žigart (Slo) BTC City Ljubljana 0:44:54
57 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 0:45:23
58 Anna Potokina (Rus) Servetto – Piumate – Beltrami TSA 0:46:54
59 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:47:52
60 Jeanne Korevaar (Ned) CCC – Liv 0:48:03
61 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//SRAM Racing 0:48:51
62 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana 0:49:45
63 Aude Biannic (Fra) Movistar Women’s Team 0:49:55
64 Natalie Grinczer (GBr) Bizkaia – Durango 0:50:43
65 Arianna Fidanza (Ita) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 0:51:19
66 Carmela Cipriani (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 0:51:31
67 Enara Lopez Gallastegi (Esp) Bizkaia – Durango 0:52:12
68 Anouska Koster (Ned) Team Virtu Cycling 0:52:15
69 Letizia Borghesi (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 0:52:16
70 Jelena Eric (Srb) Alé Cipollini 0:53:02
71 Romy Kasper (GER) Alé Cipollini 0:53:15
72 Lara Vieceli (Ita) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:54:01
73 Ahreum Na (Kor) Alé Cipollini 0:55:52
74 Katrine Aalerud (Nor) Team Virtu Cycling 0:56:27
75 Eva Buurman (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:57:11
76 Lisa Morzenti (Ita) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 0:57:45
77 Charlotte Becker (GER) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:58:03
78 Alice Gasparini (Ita) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 0:58:35
79 Deborah Paine (NZl) Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team 0:59:18
80 Eri Yonamine (Jpn) Alé Cipollini 0:59:40
81 Rossella Ratto (Ita) BTC City Ljubljana 0:59:49
82 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies 1:01:16
83 Maaike Boogaard (Ned) BTC City Ljubljana 1:02:25
84 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Servetto – Piumate – Beltrami TSA 1:02:55
85 Victorie Guilman (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 1:03:35
86 Nicole D’Agostin (Ita) Bizkaia – Durango 1:04:15
87 Birgitte Andersen (Den) Team Virtu Cycling 1:06:39
88 Alessia Vigilia (Ita) Valcar Cylance Cycling 1:09:46
89 Michela Balducci (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 1:11:10
90 Alexis Ryan (USA) Canyon//SRAM Racing 1:12:08
91 Moniek Tenniglo (Ned) Mitchelton – Scott 1:13:09
92 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Bizkaia – Durango 1:14:50
93 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 1:16:38
94 Grace Brown (Aus) Mitchelton – Scott 1:17:12
95 Julia Soek (Ned) Team Sunweb 1:17:50
96 Antri Christoforou (Cyp) Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team 1:18:24
97 Audrey Cordon-Ragot (Fra) Trek – Segafredo 1:19:39
98 Kirsten Wild (Ned) WNT – Rotor Pro Cycling Team 1:19:41
99 Trixi Worrack (GER) Trek – Segafredo 1:21:24
100 Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:21:45
101 Annelies Dom (Bel) Lotto Soudal Ladies 1:21:52
102 Marit Raaijmakers (Ned) Parkhotel Valkenburg 1:21:53
103 Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto – Piumate – Beltrami TSA 1:21:56
104 Anna Plichta (Pol) Trek – Segafredo 1:22:00
105 Danielle Christmas (GBr) Lotto Soudal Ladies 1:22:55
106 Sarah Roy (Aus) Mitchelton – Scott 1:23:10
107 Dalia Muccioli (Ita) Valcar Cylance Cycling 1:23:59
108 Sofia Beggin (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 1:24:39
109 Nicole Steigenga (Ned) BePink 1:25:37
110 Chiara Perini (Ita) BePink 1:31:52
111 Ana Maria Covrig (Rou) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 1:32:29
112 Sandra Alonso Dominguez (Esp) Bizkaia – Durango 1:38:23
113 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg 1:39:05
114 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Movistar Women’s Team 1:43:19
115 Elisa Dalla Valle (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:46:00
116 Danique Braam (Ned) Lotto Soudal Ladies 1:48:48
117 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar Cylance Cycling 1:49:36
118 Markéta Hájková (Cze) Servetto – Piumate – Beltrami TSA 1:54:50
119 Lisa De Ranieri (Ita) Conceria Zabri – Fanini 2:01:03
120 Simona Bortolotti (Ita) Conceria Zabri – Fanini 2:04:12
121 Olga Deyko (Rus) Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team 2:20:46
122 Basei Marzia Salton (Ita) Conceria Zabri – Fanini 2:28:16