Foto: CCC-Liv

Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) wygrała klasyfikację generalną 30. edycji kobiecego Giro. Ostatni etap dla Marianne Vos (CCC-Liv).

Ostatni etap Giro Rosa prowadził z San Vito al Tagliamento do Udine i liczył 120 kilometrów. Po drodze do pokonania była tylko jedna górska premia.

Dopiero po niespełna 40 kilometrach z peletonu odjechało kilka zawodniczek, ale ten atak dość szybko został zneutralizowany. Kolejną dłuższą akcję zainicjowała Alice Gasparini (Eurotarget – Bianchi – Vittoria).

Młoda Włoszka wypracowała sobie minutę przewagi, wygrała lotną premię, ale duża grupa wchłonęła ją na 50 kilometrów przed metą. Po chwili spokoju na czele pojawiły się: Anna Plichta (Trek-Segafredo Women) i Romy Kasper (Alé Cipollini).

Ta dwójka na 26 kilometrów przed metą miała ponad minutę przewagi nad peletonem. Niestety na jedynym dziś podjeździe ucieczka z Polką została wchłonięta.

Tuż po górskiej premii zaatakowała Aude Biannic (Movistar Team). Francuzka wypracowała sobie tylko kilkanaście sekund przewagi i została doścignięta na ostatnim kilometrze. Finałowe metry prowadziły po bruku i były bardzo wymagające.

Najlepiej finisz rozegrała Marianne Vos (CCC-Liv), która zgarnęła czwarty etapowy skalp w tegorocznej edycji wyścigu! Na piątym miejscu zakończyła dzisiejszy odcinek Katarzyna Niewiadoma (Canyon SRAM Racing), która w generalce awansowała także na piąte miejsce.

Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) wygrała klasyfikację generalną 30. edycji kobiecego Giro.

Wyniki ostatniego etapu:

1 Marianne Vos (Ned) CCC – Liv 2:51:45
2 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb 0:00:01
3 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:00:01
4 Soraya Paladin (Ita) Alé Cipollini 0:00:04
5 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon//SRAM Racing 0:00:04
6 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) CCC – Liv 0:00:06
7 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek – Segafredo 0:00:07
8 Demi Vollering (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:00:09
9 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 0:00:09
10 Arianna Fidanza (Ita) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 0:00:10
11 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Bigla 0:00:10
12 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:00:12
13 Anna Van Der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:00:12
14 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana 0:00:12
15 Michela Balducci (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 0:00:12
16 Kirsten Wild (Ned) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:00:12
17 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:12
18 Hannah Barnes (GBr) Canyon//SRAM Racing 0:00:12
19 Katia Ragusa (Ita) BePink 0:00:15
20 Ruth Winder (USA) Trek – Segafredo 0:00:16
21 Annemiek Van Vleuten (Ned) Mitchelton – Scott 0:00:17
22 Maaike Boogaard (Ned) BTC City Ljubljana 0:00:17
23 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana 0:00:17
24 Letizia Borghesi (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 0:00:17
25 Janneke Ensing (Ned) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:00:17
26 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:00:17
27 Jelena Eric (Srb) Alé Cipollini 0:00:17
28 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb 0:00:17
29 Erica Magnaldi (Ita) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:00:17
30 Sofie De Vuyst (Bel) Parkhotel Valkenburg 0:00:17
31 Leah Thomas (USA) Bigla 0:00:17
32 Sofia Bertizzolo (Ita) Team Virtu Cycling 0:00:17
33 Elise Chabbey (SUI) Bigla 0:00:17
34 Jeanne Korevaar (Ned) CCC – Liv 0:00:24
35 Paula Andrea Patiño Bedoya (Col) Movistar Women’s Team 0:00:24
36 Elena Franchi (Ita) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 0:00:24
37 Katharine Hall (USA) Boels Dolmans Cycling Team 0:00:24
38 Alice Maria Arzuffi (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:24
39 Małgorzata Jasińska (Pol) Movistar Women’s Team 0:00:24
40 Mikayla Harvey (NZl) Bigla 0:00:24
41 Kathrin Hammes (GER) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:00:28
42 Eva Buurman (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:00:28
43 Elizabeth Banks (GBr) Bigla 0:00:28
44 Sandra Alonso Dominguez (Esp) Bizkaia – Durango 0:00:28
45 Carmela Cipriani (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 0:00:28
46 Lara Vieceli (Ita) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:00:28
47 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb 0:00:28
48 Enara Lopez Gallastegi (Esp) Bizkaia – Durango 0:00:28
49 Evita Muzic (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:00:28
50 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:28
51 Eider Merino Cortazar (Esp) Movistar Women’s Team 0:00:28
52 Elena Pirrone (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:28
53 Kelly Van Den Steen (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:00:28
54 Omer Shapira (Isr) Canyon//SRAM Racing 0:00:28
55 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:00:28
56 Nikola Noskova (Cze) Bigla 0:00:28
57 Nina Buijsman (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:00:36
58 Ahreum Na (Kor) Alé Cipollini 0:00:36
59 Anouska Koster (Ned) Team Virtu Cycling 0:00:36
60 Nicole Steigenga (Ned) BePink 0:00:36
61 Sarah Roy (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:36
62 Riejanne Markus (Ned) CCC – Liv 0:00:36
63 Shara Gillow (Aus) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:00:36
64 Deborah Paine (NZl) Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team 0:00:36
65 Nadia Quagliotto (Ita) Alé Cipollini 0:00:36
66 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//SRAM Racing 0:00:36
67 Victorie Guilman (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:00:36
68 Birgitte Andersen (Den) Team Virtu Cycling 0:00:36
69 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb 0:00:43
70 Olga Deyko (Rus) Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team 0:00:43
71 Aude Biannic (Fra) Movistar Women’s Team 0:00:43
72 Romy Kasper (GER) Alé Cipollini 0:00:43
73 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Bizkaia – Durango 0:00:43
74 Charlotte Becker (GER) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:00:43
75 Alessia Vigilia (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:43
76 Tatiana Guderzo (Ita) BePink 0:00:43
77 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:43
78 Katrine Aalerud (Nor) Team Virtu Cycling 0:00:43
79 Cristina Martinez Bonafe (Esp) Bizkaia – Durango 0:00:43
80 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:00:43
81 Eri Yonamine (Jpn) Alé Cipollini 0:00:47
82 Antri Christoforou (Cyp) Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team 0:00:47
83 Urška Žigart (Slo) BTC City Ljubljana 0:00:47
84 Natalie Grinczer (GBr) Bizkaia – Durango 0:00:47
85 Anna Potokina (Rus) Servetto – Piumate – Beltrami TSA 0:00:47
86 Asja Paladin (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:51
87 Marit Raaijmakers (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:00:51
88 Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:00:51
89 Alena Amialiusik (Blr) Canyon//SRAM Racing 0:00:51
90 Rossella Ratto (Ita) BTC City Ljubljana 0:00:51
91 Marta Lach (Pol) CCC – Liv 0:00:51
92 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 0:00:55
93 Julia Soek (Ned) Team Sunweb 0:00:55
94 Rachel Neylan (Aus) Team Virtu Cycling 0:00:55
95 Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto – Piumate – Beltrami TSA 0:00:58
96 Dalia Muccioli (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:59
97 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cycling Team 0:00:59
98 Chiara Perini (Ita) BePink 0:00:59
99 Simona Bortolotti (Ita) Conceria Zabri – Fanini 0:00:59
100 Alexis Ryan (USA) Canyon//SRAM Racing 0:00:59
101 Sofia Beggin (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 0:01:10
102 Tayler Wiles (USA) Trek – Segafredo 0:01:37
103 Markéta Hájková (Cze) Servetto – Piumate – Beltrami TSA 0:01:37
104 Annelies Dom (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:01:42
105 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Servetto – Piumate – Beltrami TSA 0:01:44
106 Elisa Dalla Valle (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:01:44
107 Moniek Tenniglo (Ned) Mitchelton – Scott 0:01:52
108 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Movistar Women’s Team 0:01:52
109 Audrey Cordon-Ragot (Fra) Trek – Segafredo 0:02:22
110 Trixi Worrack (GER) Trek – Segafredo 0:02:22
111 Grace Brown (Aus) Mitchelton – Scott 0:03:27
112 Nicole D’Agostin (Ita) Bizkaia – Durango 0:03:27
113 Alice Gasparini (Ita) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 0:03:31
114 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:03:35
115 Anna Plichta (Pol) Trek – Segafredo 0:03:35
116 Ana Maria Covrig (Rou) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 0:03:40
117 Danique Braam (Ned) Lotto Soudal Ladies 0:05:00
118 Lisa De Ranieri (Ita) Conceria Zabri – Fanini 0:05:02
119 Basei Marzia Salton (Ita) Conceria Zabri – Fanini 0:05:14
120 Paulien Rooijakkers (Ned) CCC – Liv 0:07:42
121 Danielle Christmas (GBr) Lotto Soudal Ladies 0:07:45
122 Lisa Morzenti (Ita) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 0:07:46

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Mitchelton – Scott 25:01:41
2 Anna Van Der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:03:45
3 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton – Scott 0:06:55
4 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) CCC – Liv 0:07:54
5 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon//SRAM Racing 0:07:57
6 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb 0:08:01
7 Katharine Hall (USA) Boels Dolmans Cycling Team 0:08:16
8 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek – Segafredo 0:08:19
9 Soraya Paladin (Ita) Alé Cipollini 0:09:13
10 Erica Magnaldi (Ita) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:09:31
11 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb 0:09:51
12 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:10:48
13 Demi Vollering (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:11:12
14 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Bigla 0:11:36
15 Sofie De Vuyst (Bel) Parkhotel Valkenburg 0:11:48
16 Eider Merino Cortazar (Esp) Movistar Women’s Team 0:12:59
17 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:13:10
18 Elena Franchi (Ita) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 0:16:02
19 Janneke Ensing (Ned) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:16:06
20 Marianne Vos (Ned) CCC – Liv 0:17:04
21 Omer Shapira (Isr) Canyon//SRAM Racing 0:17:15
22 Leah Thomas (USA) Bigla 0:17:36
23 Paula Andrea Patiño Bedoya (Col) Movistar Women’s Team 0:17:41
24 Alena Amialiusik (Blr) Canyon//SRAM Racing 0:18:35
25 Alice Maria Arzuffi (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:19:27
26 Evita Muzic (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:20:27
27 Elise Chabbey (SUI) Bigla 0:22:07
28 Katia Ragusa (Ita) BePink 0:22:31
29 Ruth Winder (USA) Trek – Segafredo 0:22:33
30 Tatiana Guderzo (Ita) BePink 0:23:31
31 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton – Scott 0:24:51
32 Mikayla Harvey (NZl) Bigla 0:26:10
33 Shara Gillow (Aus) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:26:48
34 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana 0:26:57
35 Nikola Noskova (Cze) Bigla 0:30:22
36 Elena Pirrone (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:32:50
37 Tayler Wiles (USA) Trek – Segafredo 0:35:48
38 Nina Buijsman (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:37:04
39 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb 0:39:34
40 Asja Paladin (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:40:11
41 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cycling Team 0:40:54
42 Kathrin Hammes (GER) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:41:31
43 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:42:48
44 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb 0:42:55
45 Hannah Barnes (GBr) Canyon//SRAM Racing 0:43:31
46 Rachel Neylan (Aus) Team Virtu Cycling 0:45:06
47 Marta Lach (Pol) CCC – Liv 0:45:33
48 Riejanne Markus (Ned) CCC – Liv 0:49:36
49 Małgorzata Jasińska (Pol) Movistar Women’s Team 0:50:10
50 Urška Žigart (Slo) BTC City Ljubljana 0:50:42
51 Nadia Quagliotto (Ita) Alé Cipollini 0:51:37
52 Kelly Van Den Steen (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:52:02
53 Anna Potokina (Rus) Servetto – Piumate – Beltrami TSA 0:56:30
54 Sofia Bertizzolo (Ita) Team Virtu Cycling 0:57:03
55 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:57:18
56 Jeanne Korevaar (Ned) CCC – Liv 0:58:16
57 Cristina Martinez Bonafe (Esp) Bizkaia – Durango 0:58:33
58 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//SRAM Racing 0:58:41
59 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana 0:59:06
60 Paulien Rooijakkers (Ned) CCC – Liv 1:00:44
61 Anouska Koster (Ned) Team Virtu Cycling 1:00:58
62 Enara Lopez Gallastegi (Esp) Bizkaia – Durango 1:01:54
63 Carmela Cipriani (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 1:02:06
64 Katrine Aalerud (Nor) Team Virtu Cycling 1:03:57
65 Arianna Fidanza (Ita) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 1:04:43
66 Letizia Borghesi (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 1:05:01
67 Ahreum Na (Kor) Alé Cipollini 1:05:35
68 Elizabeth Banks (GBr) Bigla 1:05:45
69 Natalie Grinczer (GBr) Bizkaia – Durango 1:06:57
70 Lara Vieceli (Ita) WNT – Rotor Pro Cycling Team 1:07:31
71 Aude Biannic (Fra) Movistar Women’s Team 1:09:02
72 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 1:09:30
73 Charlotte Becker (GER) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 1:09:41
74 Eri Yonamine (Jpn) Alé Cipollini 1:10:16
75 Romy Kasper (GER) Alé Cipollini 1:10:33
76 Eva Buurman (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 1:10:57
77 Deborah Paine (NZl) Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team 1:15:21
78 Jelena Eric (Srb) Alé Cipollini 1:15:54
79 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Servetto – Piumate – Beltrami TSA 1:15:58
80 Victorie Guilman (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 1:16:05
81 Birgitte Andersen (Den) Team Virtu Cycling 1:16:24
82 Alice Gasparini (Ita) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 1:18:38
83 Rossella Ratto (Ita) BTC City Ljubljana 1:19:27
84 Maaike Boogaard (Ned) BTC City Ljubljana 1:21:29
85 Alessia Vigilia (Ita) Valcar Cylance Cycling 1:22:23
86 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies 1:23:09
87 Nicole D’Agostin (Ita) Bizkaia – Durango 1:23:09
88 Antri Christoforou (Cyp) Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team 1:28:20
89 Lisa Morzenti (Ita) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 1:29:30
90 Alexis Ryan (USA) Canyon//SRAM Racing 1:29:42
91 Michela Balducci (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 1:35:20
92 Julia Soek (Ned) Team Sunweb 1:35:20
93 Grace Brown (Aus) Mitchelton – Scott 1:37:14
94 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Bizkaia – Durango 1:38:08
95 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 1:38:52
96 Moniek Tenniglo (Ned) Mitchelton – Scott 1:39:54
97 Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto – Piumate – Beltrami TSA 1:41:51
98 Kirsten Wild (Ned) WNT – Rotor Pro Cycling Team 1:42:28
99 Audrey Cordon-Ragot (Fra) Trek – Segafredo 1:43:16
100 Marit Raaijmakers (Ned) Parkhotel Valkenburg 1:43:59
101 Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:44:32
102 Annelies Dom (Bel) Lotto Soudal Ladies 1:44:49
103 Nicole Steigenga (Ned) BePink 1:45:16
104 Danielle Christmas (GBr) Lotto Soudal Ladies 1:46:06
105 Trixi Worrack (GER) Trek – Segafredo 1:46:21
106 Sarah Roy (Aus) Mitchelton – Scott 1:46:21
107 Dalia Muccioli (Ita) Valcar Cylance Cycling 1:47:33
108 Anna Plichta (Pol) Trek – Segafredo 1:48:10
109 Sofia Beggin (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 1:52:25
110 Chiara Perini (Ita) BePink 1:55:26
111 Ana Maria Covrig (Rou) Eurotarget – Bianchi – Vittoria 1:58:05
112 Sandra Alonso Dominguez (Esp) Bizkaia – Durango 2:03:16
113 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Movistar Women’s Team 2:03:35
114 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg 2:03:55
115 Elisa Dalla Valle (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 2:10:19
116 Markéta Hájková (Cze) Servetto – Piumate – Beltrami TSA 2:13:41
117 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar Cylance Cycling 2:14:42
118 Danique Braam (Ned) Lotto Soudal Ladies 2:16:23
119 Simona Bortolotti (Ita) Conceria Zabri – Fanini 2:27:46
120 Lisa De Ranieri (Ita) Conceria Zabri – Fanini 2:27:47
121 Olga Deyko (Rus) Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team 2:50:33
122 Basei Marzia Salton (Ita) Conceria Zabri – Fanini 3:08:33