fot. Team Sky

Zwycięzca Tour de France 2018 Geraint Thomas (Team Sky) ocenił trasę przyszłorocznej edycji jako wymagającą i faworyzującą wszechstronnych kolarzy. Jednocześnie powiedział, że nie zna jeszcze swojego kalendarza startów na 2019 rok, ale bardzo chciałby przystąpić do obrony tytułu.

Podobnie jak jego kolega z drużyny, Chris Froome, Geraint Thomas dokonując szybkiego oglądu trasy Tour de France 2019, zwrócił uwagę na sporą liczbę bardzo wymagających podjazdów, ale również na jazdę indywidualną na czas w Pau.

Tour zawsze jest ciężki, ale tym razem jest naprawdę dużo podjazdów i etapów na dużych wysokościach, także na ponad dwóch tysiącach metrów. Generalnie lubię tego typu ściganie, więc nie mogę się już doczekać. Na przykład etap z Tourmalet i metą na Val Thorens będzie jednym z najbardziej ekscytujących. Ponadto są etapy średnio górskie i jazda indywidualna na czas w Pau, a więc ten kolarz, który będzie chciał wygrać, będzie musiał być wszechstronny i mieć równie wszechstronny zespół

– ocenił Geraint Thomas.

Ostatnio Geraint Thomas ścigał się w wyścigu Tour of Britain, a więc siedem tygodni temu. W tym czasie zamiast jeździć na rowerze, podróżował oraz imprezował, świętując bardzo udany dla siebie rok. Odwiedził między innymi Stany Zjednoczone.

Nie mogę doczekać się wznowienia treningów, ponieważ moje wakacje były trochę szalone. Znowu chcę wyznaczać sobie wielkie cele i odczuwać zmęczenie po treningach, a nie po podróżach i nieprzespanych nocach

– nie owijał w bawełnę “G”, opowiadając o swoich wakacjach.

Wciąż nie wiadomo, czy Thomas, czy Chris Froome będzie liderem Team Sky w Tour de France 2019. A może Dave Brailsford ponownie zastosuje rozwiązanie znane z tegorocznej edycji, kiedy to wyścig zdecydował, na kogo będzie grała drużyna?

To jednak nie jedyna niewiadoma. Thomas przebąkiwał w czwartek w Paryżu, że przez myśl przechodzi mu start zarówno w Giro d’Italia, jak i w Tour de France. Tymczasem Froome może chcieć spróbować obronić tytuł we włoskim wielkim tourze.

Start w Giro i w Tourze w jednym sezonie jest czymś, o czym nigdy nie myślałem, ale to jest coś, co być może przemyślę. Niedługo zacznę rozmawiać o moim programie startów i za kilka tygodni podejmiemy jakieś decyzje

– zakończył Thomas.

Tymczasem projektant trasy Tour de France Thierry Gouvenou stwierdził, że lepiej na trasie, jaką zaplanował na przyszłoroczną Wielką Pętlę, poradzi sobie Chris Froome.